SON DAKİKA
Hava Durumu

#Numan Çelebicihan Taburu

QHA - Kırım Haber Ajansı - Numan Çelebicihan Taburu haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Numan Çelebicihan Taburu haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem Osmanov, Rus cezaevinde işkence görüyor Haber

Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem Osmanov, Rus cezaevinde işkence görüyor

Rus işgal güçlerinin, Kırım Tatarlarına ve işgale karşı çıkan Ukraynalılara baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde "Numan Çelebicihan Taburu davası" çerçevesinde mahkum edilen Kırım Tatarı siyasi tutsak Rüstem Osmanov’un cezaevinde işkenceye maruz bırakıldığını öğrenildi. Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Dmıtro Lubinets, bugün yayımladığı açıklamada, siyasi tutsağın son üç haftadır ceza hücresinde tutulduğunu aktararak, “Orada sivillere karşı yasa dışı eylemler uygulanıyor; siviller vahşice dövülüyor ve ölümle tehdit ediliyor.” ifadelerini kullandı. Söz konusu muamelenin insan haklarının yanı sıra bir dizi uluslararası yasanın ihlali olduğuna dikkat çeken Lubinets, “Bu gibi durumlarda sessizlik saldırganı yeni suçları işlemeye, özellikle de yasa dışı olarak hapsedilen sivillerin ve savaş esirlerinin iradesini kırma taktiklerinin sürdürülmesine teşvik ediyor! Uluslararası toplumunu Rusların savaş suçlarına dikkat etmeye çağırıyorum! Suçlu olan herkes cezalandırılmalıdır!” açıklamasında bulundu. Kırım Tatarı Rüstem Osmanov, Rus işgal güçleri tarafından Nisan 2022'de alıkonuldu. Güya Numan Çelebicihan Taburu'na mensup olduğu iddiasıyla alıkonulan Osmanov daha sonra işgalci mahkeme tarafından hapis cezasına mahkum etti. Osmanov şu an Rus cezaevinde alıkonuluyor. EN AZ 41 KİŞİ ALIKONULUYOR Kırım Tatar Kaynak Merkezinin 2 Nisan 2024 tarihinde yayımladığı raporda, işgalcilerin 2014 yılından bu yana sözde Numan Çelebicihan Taburu davası çerçevesinde, 17’si işgal altındaki Kırım’dan, 24’ü işgal altındaki Herson bölgesinden olmak üzere toplamda en az 41 kişiyi alıkoyduğu kaydedildi. NUMAN ÇELEBİCİHAN TABURU NEDİR? Numan Çelebicihan Taburu fikri Ukrayna’da 2016 yılından beri tartışılıyordu. Bununla birlikte tabur resmî olarak, Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi ve saldırı başlattığı 24 Şubat 2022 tarihinden sonra kuruldu. Diğer yandan, Rus özel servisleri bu bahaneyi öne sürerek, Kırım Tatar halkına karşı baskı uygulamaya başladı. RUSYA, TABURU SÖZDE "TERÖR ÖRGÜTÜ" OLARAK TANIDI! Rusya Yüksek Mahkemesi, 1 Haziran 2022’de Numan Çelebicihan Taburunu “terör örgütü” olarak tanıdı. Böylece Rus işgalciler, Kırım Tatarlarına baskıyı artırmak için bir araç daha elde etmiş oldu. İşgalciler, Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı başlatmasından sonra, 10’dan fazla kişiyi Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiasıyla alıkoydu. İŞGALCİLER, NUMAN ÇELEBİCİHAN DAVASINI KIRIM TATARLARINDAN İNTİKAM ALMAK İÇİN KULLANIYOR KrımSOS insan hakları örgütü uzmanı Yevgeniy Yaroşenko, bu hususta, “İşgalci Rus yönetimi, Numan Çelebicihan Taburu davasını, Herson bölgesinde yaşayan Kırım Tatarlarından ‘Kırım’ın ablukası’ için intikam almak için kullanıyor” ifadelerini kullanmıştı.

İşgalin başından bu yana Kırım'da alıkonulan 247 siyasi tutsaktan 177'si Kırım Tatarı Haber

İşgalin başından bu yana Kırım'da alıkonulan 247 siyasi tutsaktan 177'si Kırım Tatarı

Rus işgali altındaki Kırım’da, 2014 yılından bu yana, 177’si Kırım Tatarı olmak üzere 247 kişinin siyasi nedenlerden ötürü alıkonulduğu duyuruldu. Ayrıca Rusya’nın, 24 Şubat’ta başlattığı geniş çaplı işgalden sonra Kırım Tatarlarına yönelik baskıların arttığı vurgulandı. Kırım Tatar Kaynak Merkezi, Rusya'nın Kırım’ı işgal ettiği 2014 yılından bu yana yarımadada 247 kişinin siyasi güdümlü davalar çerçevesinde alıkonulduğunu bildirerek, “Bu kişilerin 177’si yerli olan Kırım Tatar halkının temsilcisi” diye aktardı. Geniş çaplı işgal saldırısı başlattığı 24 Şubat’tan sonra Rusya’nın, Kırım Tatar halkına uygulanan baskıları artırdığını belirten Merkez, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bu dönem içinde 7 Kırım Tatarı alıkonuldu: 4 Mart’ta Rıkove kasabası sakini, Herson Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkan Yardımcısı Nasrulla Seydaliyev; 31 Mart’ta Novooleksiyivka kasabası sakini Rüstem Gugurik; 9 Nisan’da Herson sakini Arsen İbraimov; 11 Nisan’da Geniçesk sakini Artur Memetşayev; 14 Nisan’da Rüstem Osmanov; 20 Mayıs’ta Azovske köyü sakini Ruslan Abduramanov; 25 Mayıs Geniçesk bölgesi Partizanı köyü sakini Ayder Umerov; 5 Haziran’da Herson bölgesi sakini Memet Dolgopolov. Tüm bu insanlar Numan Çelebicihan Taburu üyesi olmakla suçlanıyor." NUMAN ÇELEBİCİHAN TABURU NEDİR? GERÇEKTEN VAR MI? Numan Çelebicihan Taburu oluşturma fikri Ukrayna’da 2016 yılından beri tartışılıyordu. Ancak tabur, resmi olarak sadece Rusya’nın Ukrayna’ya geniş çaplı saldırı başlattığı 24 Şubat 2022 tarihinden sonra resmi olarak kuruldu. Diğer yandan, Rus özel servisleri bu bahaneyi uzun süredir kullanarak Kırımlıları kovuşturuyor. 2022 yılından önce işgalciler aynı suçlamalar çerçevesinde Kırım Tatarları; Edem Kadırov (4 yıl hapis cezası), Fevzi Sagancı (10,5 yıl hapis cezası), Dilaver Gafarov (9 yıl 10 ay hapis cezası) ve Nariman Mejmedinov (8 yıl hapis cezası), Mecit Ablamitov’u (6 yıl hapis cezası) mahkum etti. Öte yandan, 24 Şubat 2022 tarihinden sonra işgalciler, Nasrulla Seydaliyev, Rüstem Osmanov, Rüstem Gugurik, Arsen İbrayimov, Ayder Umerov ve Ruslan Abdurahmanov olmak üzere toplamda 6 Kırım Tatarı sözde Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiasıyla alıkoydu.  Rusya Yüksek Mahkemesinin 1 Haziran 2022’de Kırım Tatar Numan Çelebicihan Taburu’nu “terör örgütü” olarak tanıdığı duyuruldu.

Kırım'da, bir kişi Numan Çelebicihan Taburuna üye olma iddiasıyla alıkonuldu Haber

Kırım'da, bir kişi Numan Çelebicihan Taburuna üye olma iddiasıyla alıkonuldu

Rus işgal güçleri, Kırım’da bir kişiyi daha sözde Numan Çelebicihan Taburu'na mensup olduğu iddiasıyla alıkoydu. Rus propaganda haber ajansı Ria, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlilerinin Kırım’da bir erkeği sözde Numan Çelebicihan Taburu'na mensup olduğu iddiasıyla alıkoyduğunu aktardı. İşgalcilerin iddiasına göre, alıkonulan erkek 2015 yılında Numan Çelebicihan Taburu’na üye olarak faaliyetlerine katıldı. Alıkonulan kişinin ismi hakkında bilgi verilmezken, hakkında Rusya’da yasaklı olan silahlı gruba üye olma gerekçesiyle ceza davası açıldığı kaydedildi. ???? İşgalciler, Kırım'da bir kişiyi daha Numan Çelebicihan Taburuna üye olma iddiasıyla alıkoydu pic.twitter.com/1VyuQ2LEOw — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) March 22, 2024 GENİÇESK'TE BİR KİŞİ ALIKONULDU Rus işgal güçleri, 12 Mart 2024 tarihinde Herson bölgesine bağlı Geniçesk kentinde bir kişiyi daha Numan Çelebicihan Taburuna mensup olma iddiasıyla alıkoydu. SÖZDE NUMAN ÇELEBİCİHAN TABURU DAVASI ÇERÇEVESİNDE RUSYA EN AZ 33 KİŞİYİ ALIKOYUYOR İşgalci Rus yönetimi, baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Numan Çelebicihan Taburu davası çerçevesinde çoğu Kırım Tatarı olmak üzere en az 33 Ukrayna vatandaşını alıkoyuyor. Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, 30 Eylül 2023’de yaptığı açıklamada, söz konusu kişilerin büyük çoğunluğunun Kırım Tatarı olduğunu belirterek, “Bu insanlar hem işgal altındaki Kırım’da, hem de yeni işgal edilen topraklarda alıkonuldu. Öncelikle Herson ve Zaporijjya bölgesinde. Çoğu Herson’a bağlı Geniçesk bölgesinde alıkonuldu.” açıklamasında bulunmuştu. NUMAN ÇELEBİCİHAN TABURU NEDİR? Numan Çelebicihan Taburu fikri Ukrayna’da 2016 yılından beri tartışılıyordu. Bununla birlikte tabur resmi olarak, Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi ve saldırı başlattığı 24 Şubat 2022 tarihinden sonra kuruldu. Diğer yandan, Rus özel servisleri bu bahaneyi öne sürerek, Kırım Tatar halkına karşı baskı uygulamaya başladı. RUSYA, TABURU SÖZDE "TERÖR ÖRGÜTÜ" OLARAK TANIDI! Rusya Yüksek Mahkemesi, 1 Haziran 2022’de Numan Çelebicihan Taburunu “terör örgütü” olarak tanıdı. Böylece Rus işgalciler, Kırım Tatarlarına baskıyı artırmak için bir araç daha elde etmiş oldu. İşgalciler, Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı başlatmasından sonra, 10’dan fazla kişiyi Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiasıyla alıkoydu. İŞGALCİLER, NUMAN ÇELEBİCİHAN DAVASINI KIRIM TATARLARINDAN İNTİKAM ALMAK İÇİN KULLANIYOR KrımSOS insan hakları örgütü uzmanı Yevgeniy Yaroşenko, bu hususta, “İşgalci Rus yönetimi, Numan Çelebicihan Taburu davasını, Herson bölgesinde yaşayan Kırım Tatarlarından ‘Kırım’ın ablukası’ için intikam almak için kullanıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya'nın sözde Numan Çelebicihan Taburu davası kapsamında kaç kişiyi alıkoyduğu açıklandı Haber

Rusya'nın sözde Numan Çelebicihan Taburu davası kapsamında kaç kişiyi alıkoyduğu açıklandı

İşgalci Rus yönetiminin, baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Numan Çelebicihan Taburu davası çerçevesinde çoğu Kırım Tatarı olmak üzere en az 41 Ukrayna vatandaşını alıkoyduğu bildirildi. Kırım Tatar Kaynak Merkezi, 2 Nisan 2024 tarihinde yayımladığı raporda işgalcilerin sözde Numan Çelebicihan Taburu davası çerçevesinde alıkoyduğu kişilere dair bilgilere yer verdi. Raporda, işgalcilerin 2014 yılından bu yana, 17’si işgal altındaki Kırım’da, 24’ü işgal altındaki Herson bölgesinde olmak üzere toplamda en az 41 kişiyi  ilgili düzmece dava çerçevesinde alıkoyduğu aktarıldı. NUMAN ÇELEBİCİHAN TABURU NEDİR? Numan Çelebicihan Taburu fikri Ukrayna’da 2016 yılından beri tartışılıyordu. Bununla birlikte tabur resmî olarak, Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi ve saldırı başlattığı 24 Şubat 2022 tarihinden sonra kuruldu. Diğer yandan, Rus özel servisleri bu bahaneyi öne sürerek, Kırım Tatar halkına karşı baskı uygulamaya başladı. RUSYA, TABURU SÖZDE "TERÖR ÖRGÜTÜ" OLARAK TANIDI! Rusya Yüksek Mahkemesi, 1 Haziran 2022’de Numan Çelebicihan Taburunu “terör örgütü” olarak tanıdı. Böylece Rus işgalciler, Kırım Tatarlarına baskıyı artırmak için bir araç daha elde etmiş oldu. İşgalciler, Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı başlatmasından sonra, 10’dan fazla kişiyi Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiasıyla alıkoydu. İŞGALCİLER, NUMAN ÇELEBİCİHAN DAVASINI KIRIM TATARLARINDAN İNTİKAM ALMAK İÇİN KULLANIYOR KrımSOS insan hakları örgütü uzmanı Yevgeniy Yaroşenko, bu hususta, “İşgalci Rus yönetimi, Numan Çelebicihan Taburu davasını, Herson bölgesinde yaşayan Kırım Tatarlarından ‘Kırım’ın ablukası’ için intikam almak için kullanıyor” ifadelerini kullanmıştı.

İşgalciler, bir kişiyi daha Numan Çelebicihan Taburuna üye olduğu gerekçesiyle alıkoydu Haber

İşgalciler, bir kişiyi daha Numan Çelebicihan Taburuna üye olduğu gerekçesiyle alıkoydu

Rus işgal güçleri, Herson bölgesinde bir kişiyi daha sözde Numan Çelebicihan Taburuna mensup olduğu iddiasıyla alıkoydu. Rus propaganda haber ajansı Krımİnform'un bugün yayımladığı habere göre, işgalciler Herson bölgesindeki Novooleksiyivka kasabasında, bir kişiyi sözde Numan Çelebicihan Taburuna mensup olduğu iddiasıyla alıkoydu. İşgalciler tarafından 66 yaşında olduğu açıklanan kişinin, 2015 yılında Numan Çelebicihan Taburuna üye olarak taburun faaliyetlerine katıldığı, mutfak işlerinde çalıştığı ve katılımcılara yemek dağıttığı iddia edildi. Alıkonulan kişinin ismi hakkında bilgi verilmezken, Rusya’da yasaklı olan silahlı gruba üye olma gerekçesiyle ceza davası açıldığı bildirildi. EN AZ 41 KİŞİ ALIKONULUYOR Kırım Tatar Kaynak Merkezinin 2 Nisan 2024 tarihinde yayımladığı raporda, işgalcilerin 2014 yılından bu yana sözde Numan Çelebicihan Taburu davası çerçevesinde, 17’si işgal altındaki Kırım’dan, 24’ü işgal altındaki Herson bölgesinden olmak üzere toplamda en az 41 kişiyi alıkoyduğu kaydedildi. NUMAN ÇELEBİCİHAN TABURU NEDİR? Numan Çelebicihan Taburu fikri Ukrayna’da 2016 yılından beri tartışılıyordu. Bununla birlikte tabur resmî olarak, Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi ve saldırı başlattığı 24 Şubat 2022 tarihinden sonra kuruldu. Diğer yandan, Rus özel servisleri bu bahaneyi öne sürerek, Kırım Tatar halkına karşı baskı uygulamaya başladı. RUSYA, TABURU SÖZDE "TERÖR ÖRGÜTÜ" OLARAK TANIDI! Rusya Yüksek Mahkemesi, 1 Haziran 2022’de Numan Çelebicihan Taburunu “terör örgütü” olarak tanıdı. Böylece Rus işgalciler, Kırım Tatarlarına baskıyı artırmak için bir araç daha elde etmiş oldu. İşgalciler, Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı başlatmasından sonra, 10’dan fazla kişiyi Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiasıyla alıkoydu. İŞGALCİLER, NUMAN ÇELEBİCİHAN DAVASINI KIRIM TATARLARINDAN İNTİKAM ALMAK İÇİN KULLANIYOR KrımSOS insan hakları örgütü uzmanı Yevgeniy Yaroşenko, bu hususta, “İşgalci Rus yönetimi, Numan Çelebicihan Taburu davasını, Herson bölgesinde yaşayan Kırım Tatarlarından ‘Kırım’ın ablukası’ için intikam almak için kullanıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Tabur komutanı açıkladı: Sözde Numan Çelebicihan davasında alıkonulanların taburumuzla ilgisi yok Haber

Tabur komutanı açıkladı: Sözde Numan Çelebicihan davasında alıkonulanların taburumuzla ilgisi yok

İşgalci Kremlin yönetimi, kurguladığı sözde "Numan Çelebicihan Taburu davası" çerçevesinde 2014'ten bu yana Kırım Tatarlarına ve işgale karşı çıkan Ukraynalılara baskı uygulamayı sürdürüyor. Kırım Tatar Kaynak Merkezi, 10 yıl içinde işgalcilerin Numan Çelebicihan Taburu davası çerçevesinde çoğu Kırım Tatarı olmak üzere en az 41 Ukrayna vatandaşını alıkoyduğunu bildirildi. "TABUR ÜYESİ OLAN HERKES ŞU AN BENİM YANIMDA" İşgalcilerin sözde "Numan Çelebicihan Taburu davası" çerçevesinde uyguladığı baskıları Kırım Haber Ajansına (QHA) değerlendiren Numan Çelebicihan 48. Ayrı Taarruz Taburu Komutanı Lenur İslamov, işgal altındaki topraklarda hiç bir tabur üyesinin bulunmadığını belirterek “İşgal altındaki topraklarda kimse yok. Tabur üyesi olan herkes şu an benim yanımda.” dedi. İşgalciler, işgale muhalif olan insanlara baskı baskı uygulamak için söz konusu bahaneyi kullandığını belirten İslamov, “Taburla hiçbir ilgisi olmayan insanları kovuşturuyorlar. Bunlar uydurdukları hikaye.” değerlendirmesinde bulundu. NUMAN ÇELEBİCİHAN TABURU NEDİR? Numan Çelebicihan Taburu fikri Ukrayna’da 2016 yılından beri tartışılıyordu. Bununla birlikte tabur resmî olarak, Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi ve saldırı başlattığı 24 Şubat 2022 tarihinden sonra kuruldu. Diğer yandan, Rus özel servisleri bu bahaneyi öne sürerek, Kırım Tatar halkına karşı baskı uygulamaya başladı. RUSYA, TABURU SÖZDE "TERÖR ÖRGÜTÜ" OLARAK TANIDI! Rusya Yüksek Mahkemesi, 1 Haziran 2022’de Numan Çelebicihan Taburunu “terör örgütü” olarak tanıdı. Böylece Rus işgalciler, Kırım Tatarlarına baskıyı artırmak için bir araç daha elde etmiş oldu. İşgalciler, Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı başlatmasından sonra, 10’dan fazla kişiyi Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiasıyla alıkoydu. İŞGALCİLER, NUMAN ÇELEBİCİHAN DAVASINI KIRIM TATARLARINDAN İNTİKAM ALMAK İÇİN KULLANIYOR KrımSOS insan hakları örgütü uzmanı Yevgeniy Yaroşenko, bu hususta, “İşgalci Rus yönetimi, Numan Çelebicihan Taburu davasını, Herson bölgesinde yaşayan Kırım Tatarlarından ‘Kırım’ın ablukası’ için intikam almak için kullanıyor” ifadelerini kullanmıştı.

İşgalciler, Kırım Tatar siyasi tutsak Appaz Kurtamet’in babası Halil Kurtamet'i alıkoydu Haber

İşgalciler, Kırım Tatar siyasi tutsak Appaz Kurtamet’in babası Halil Kurtamet'i alıkoydu

Rus işgal güçleri, Herson bölgesine bağlı Novooleksiyivka kasabasında yaşayan Kırım Tatar siyasi tutsak Appaz Kurtamet’in babası Halil Kurtamet’i alıkoydu. İşgalciler, Halil Kurtamet’i Numan Çelebicihan Taburu’na mensup olma iddiasıyla alıkoyduğu aktarıldı. Kırım Tatar Milli Meclisi basın servisinden dün yapılan açıklamada, işgalcilerin Kırım Tatar siyasi tutsak Appaz Kurtamet’in babası Halil Kurtamet’i kaçırdığını bildirdi. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Halil Kurtametov’un güya Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiasıyla alıkonulduğunu ileri sürdü. 1966 doğumlu Halil Kurtamet, Rusya Herson bölgesini işgal etmeden önce araba tamiri işi yapıyordu ve yerel “İslam” dini topluluğunun başkanıydı. SÖZDE NUMAN ÇELEBİCİHAN TABURU DAVASI ÇERÇEVESİNDE RUSYA 33 KİŞİYİ ALIKOYUYOR İşgalci Rus yönetimi, baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Numan Çelebicihan Taburu davası çerçevesinde çoğu Kırım Tatarı olmak üzere en az 33 Ukrayna vatandaşını alıyoruyor. Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, 30 Eylül 2023’de yaptığı açıklamada, söz konusu kişilerin büyük çoğunluğunun Kırım Tatarı olduğunu belirterek, “Bu insanlar hem işgal altındaki Kırım’da, hem de yeni işgal edilen topraklarda alıkonuldu. Öncelikle Herson ve Zaporijjya bölgesinde. Çoğu Herson’a bağlı Geniçesk bölgesinde alıkonuldu.” dedi. İŞGALCİLER AİLELERE BASKI UYGULUYOR İşgalciler Halili Kurtamet'i daha önce de alıkoymuştu. Ocak 2023’te siyasi tutsak Appaz Kurtametov’un babası ve amcası olan Halil Kurtamet ve Ridvan Kurtamet’in işgalcilerce kaçırıldığı öğrenildi. Kırım Tatarları bir süre alıkonulduktan ve kötü muameleye maruz bıraktıldıktan sonra serbest bırakılmıştı. GENÇ KIRIM TATARINA DÜZMECE SUÇLAMALAR ÇERÇEVESİNDE 7 YIL HAPİS CEZASI Kırım Tatarı Appaz Kurtamet 23 Temmuz 2022’de işgal altındaki Kırım ile Herson bölgesi arasındaki idari sınırda bulunan Çongar kontrol noktasında işgalcilerce alıkonuldu. Daha sonra günlerce genç Kırım Tatarı hakkında hiçbir haber alınamadı. Appaz Kurtamet kaybolduktan 2 hafta sonra babasına, oğlunun tutukevinde alıkonulduğu bildirildi ve oğlunun kaçırılması ile ilgili “yaygara koparmaması” istendi. Daha sonra Appaz Kurtamet’in işgalci güçler tarafından Kırım’da alıkonulduğu ortaya çıktı. Appaz Kurtamet kaçırıldıktan 3 ay sonra Ekim ayında Kırım’daki sözde mahkeme hakkında tutuklama kararı çıkardı. Kırım Tatar aktivist Elmaz Kırımlı,  Appaz Kurtamet Kırım Taburunda görev yapan arkadaşına 500 grivna borç verdiği için işgalcilerce “terörizm sponsorluğu yapmakla” suçlandığını aktarmıştı. Akmescit kentinde faaliyet gösteren sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi "Yargıcı" Oksana Kraçevskaya, Nisan 2023’te güya “terörizm sponsorluğu yapmakla” suçlanan 21 yaşındaki Kırım Tatarı Appaz Kurtamet’i suçlu bularak hakkında yasa dışı bir şekilde 7 yıl hapis cezası kararı aldı.

İşgalci Ruslar, bir kişiye daha Numan Çelebicihan Taburu davası çerçevesinde hapis cezası verdi! Haber

İşgalci Ruslar, bir kişiye daha Numan Çelebicihan Taburu davası çerçevesinde hapis cezası verdi!

Rus işgali altındaki Kırım’daki sözde Canköy Bölge Mahkemesi, güya Numan Çelebicihan Taburu'na mensup olduğu iddiasıyla alıkonulan bir Ukrayna vatandaşını daha hapis cezasına mahkum etti. Rusya Federal Güvenlik Servisinden yapılan açıklamaya göre, Ukrayna vatandaşı olan bir erkek, Nisan 2023’te güya Numan Çelebicihan Taburu'na mensup olduğu iddiasıyla alıkonuldu. Sözde Canköy Bölge Mahkemesi, ismi açıklanmayan Ukrayna vatandaşını suçlu bularak hakkında 5 yıl hapis cezası kararı aldı. EN AZ 33 KİŞİ ALIKONULUYOR! Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, Eylül 2023’te yaptığı açıklamada işgalci Rus yönetiminin, baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Numan Çelebicihan Taburu davası çerçevesinde çoğu Kırım Tatarı olmak üzere en az 33 Ukrayna vatandaşını alıkoyduğunu açıkladı. NUMAN ÇELEBİCİHAN TABURU NEDİR? Numan Çelebicihan Taburu fikri Ukrayna’da 2016 yılından beri tartışılıyordu. Ancak tabur resmi olarak, Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi ve saldırı başlattığı 24 Şubat 2022 tarihinden sonra resmi olarak kuruldu. Diğer yandan, Rus özel servisleri bu bahaneyi öne sürerek, Kırım Tatar halkına karşı baskı uygulamaya başladı. RUSYA, TABURU GÜYA "TERÖR ÖRGÜTÜ" OLARAK TANIDI! Rusya Yüksek Mahkemesi, 1 Haziran 2022’de Numan Çelebicihan Taburu’nu “terör örgütü” olarak tanıdı. Böylece Rus işgalciler, Kırım Tatarlarına baskıyı artırmak için bir araç daha elde etmiş oldu. İşgalciler, Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı başlatmasından sonra, 10’dan fazla kişiyi Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiasıyla alıkoydu. İŞGALCİLER, NUMAN ÇELEBİCİHAN DAVASINI KIRIM TATARLARINDAN İNTİKAM ALMAK İÇİN KULLANIYOR KrımSOS insan hakları örgütü uzmanı Yevgeniy Yaroşenko, bu hususta, “İşgalci Rus yönetimi, Numan Çelebicihan Taburu davasını, Herson bölgesinde yaşayan Kırım Tatarlarından ‘Kırım’ın ablukası’ için intikam almak için kullanıyor” ifadelerini kullanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.