SON DAKİKA
Hava Durumu

#Okul

QHA - Kırım Haber Ajansı - Okul haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Okul haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Türkmenistan'da sınıflar boş: Öğretmenler, öğrenci arıyor! Haber

Türkmenistan'da sınıflar boş: Öğretmenler, öğrenci arıyor!

Türkmenistan’daki okullarda öğrenci krizi yaşanıyor. Türkmenistan'ın Marı ve Balkan vilayetlerinde bazı öğretmenler kapı kapı dolaşarak çoğu yarısı boş olan sınıfları dolduracak öğrenci arıyor. Türkmenistan’ın yoksul bölgelerinde bulunan eğitimciler, öğrenci mevcudunun az olması nedeniyle sınıfları birleştirmeyi düşünüyor. Türkmenistan, sınıfları birleştirerek, kötü ekonomiye paralel olarak gelişen düşük okullaşma oranlarına çare bulmaya çalışıyor. Bu nedenle, bazı çözüm önerileri getirilse de eğitim kurullarına olan düşük talep gözden kaçmıyor. SINIFLARDAKİ ÖĞRENCİ SAYISI YARI YARIYA DÜŞTÜ Türkmenistan’ın muhalif basın servisi Azattık, Balkan bölgesinde bazı okullarda birinci sınıf öğrencilerinin sayısında geçen yıla göre yüzde 40-50 oranında düşüş olduğunu bildirdi. Azattık, “Türkmenbaşı'nda orta okullar bin 300 öğrenci için tasarlandı ancak son beş yılda 950'den fazla öğrenci kaydetmediler. Bu okulda dört tane birinci sınıf var. Geçen yıl her sınıfta 27-29 öğrenci vardı ancak bu yıl her birinci sınıfta ancak 12-13 çocuk var” açıklamasını yaptı. UNICEF, TÜRKMENİSTAN'DA EĞİTİM EŞİTSİZLİĞİ OLDUĞUNU ORTAYA ÇIKARMIŞTI Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonunun (UNICEF) 2021 yılında Türkmenistan'da yaptığı araştırmada, Türkmenistan'ın uzak bölgelerinde eğitimin eşit şekilde verilmediği ortaya çıktı. Başkent Aşkabat'ta ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinin yüzde 70'inden fazlası temel okuma becerisine sahipken; örneğin Balkan eyaletindeki okul çocuklarının yalnızca yüzde 34'ünün aynı okuma becerisine sahip olduğu öğrenildi.

Avrupa'da üç boyutlu yazıcıyla inşa edilen ilk okul Lviv'de açılacak! Haber

Avrupa'da üç boyutlu yazıcıyla inşa edilen ilk okul Lviv'de açılacak!

Bir yıldan uzun bir süredir işgalci Rusya’nın başlattığı geniş çaplı işgal saldırısına karşı koymasına rağmen Ukrayna’da inovasyon ve yenilikçi projeler hayata geçirilmeye devam ediyor. Avrupa'da üç boyutlu yazıcıyla inşa edilen ilk okul Lviv'de açılacak. Üç boyutlu yazıcı yardımıyla inşa edilen okul, Lviv’in semtlerinden birinde adım adım oluşturuluyor. Team4UA insani yardım grubu tarafından organize edilen projede, üç boyutlu baskı üzerinde uzman olan Danimarka merkezli inşaat şirketi COBOD International'ın ekipmanları kullanılıyor. Dev yazıcı robotunu yönetmek ve kontrol etmek için üç kişilik bir ekip gerekiyor. Okulun bitmiş hali bu şekilde görünecek RUS SALDIRILARINDA EN AZ 277 OKUL YOK EDİLDİ Söz konusu ilkokulun projesi, Ukrayna genelinde benzer kurumların inşa edilmesi için potansiyel bir örnek olarak tasarlandı. Ukrayna yönetiminin açıklamasına göre en az 277 okul Rus saldırılarında yok edildi.  Şu an Lviv’de Rus saldırıları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan 250 bin iç sığınmacı yaşıyor; bunların 75 bini çocuk. İlkokul, üç boyutlu yazıcı kullanılarak inşa edilen ve ahşap ile diğer malzemeler kullanılarak elle inşa edilen bölümlerden oluşacak. LUND-NİELSEN: ÜÇ BOYUTLU TEKNOLOJİLER, GELENEKSEL İNŞAAT YÖNTEMLERİNDEN DAHA UCUZ COBOD International şirketinin kurucusu Henrik Lund-Nielsen, BBC’ye verdiği röportajda, üç boyutlu baskı teknolojisinin geleneksel inşaat yöntemlerinden "çok daha hızlı ve çok daha ucuz" olduğunu bildirdi. Lund-Nielsen, Lviv’deki okulun inşaatı için kullanılan betonun yüzde 99’unun Ukrayna’da üretildiğini anlattı. Proje organizatörleri, gelecekte birkaç yazıcıyı daha ithal etmeyi planladıklarını belirtti.

Rusya Komünist Partisi'nden çocuklar için skandal çağrı Haber

Rusya Komünist Partisi'nden çocuklar için skandal çağrı

Rusya Komünist Partisi Rostov-na-Donu Milletvekili Tatyana İvaşçenko, çocuklarla ilgili skandal bir açıklamada bulundu. İvaşçenko, Rostov-na-Donu’daki okullarda okuyan öğrencilerin, ebeveynlerinin izni olmadan "gönüllülük" adı altında askeri malzeme üretim çalışmalarına dahil edilmeleri gerektiğini söyledi. RUS MİLLETVEKİLİNDEN AİLELERE "VATANSEVERLİK" ADI ALTINDA ÇAĞRI Rostov-na-Donu Milletvekili, çocukların siper mumları ve kamuflaj ağları üretimine katılması gerektiğini ileri sürerek, “Veliler, okulun devlet düzenini ve (Rusya Devlet) başkanın mesajını takip ettiğimiz sisteme geri dönmemiz gerekiyor. Okul, güvenilmesi gereken bir kurumdur ve vatanseverlik eğitiminde okul, ailelerinin izni olmadan çocukları sosyal açıdan önemli gönüllü çalışmalara dahil etme hakkına sahip olmalıdır” açıklamasında bulundu. RUSYA KOMÜNİST PARTİSİ LİDERİ, PUTİN'E DESTEK VERDİ! Kızıl Meydan'da 5 Mart 2023'te düzenlenen etkinlikte, Komünist Parti lideri Gennadi Zyuganov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "sadece Rus devletinin değil, tüm Rus dünyasının ortadan kaldırılmasına" karşı mücadele ettiğini iddia etti. Zyuganov, Ukrayna'daki katliamların ve işgal girişimi ile saldırılarının sorumlusu olan savaş suçlusu Putin'i savundu. Ukrayna devleti, Rusya'nın 1 yıl önce Ukrayna'da başlattığı tam kapsamlı saldırı ve işgal girişiminin Stalinist bir emperyal politika tarafından yürütüldüğünü sürekli olarak ifade ediyor. Rusya içindeki muhaliflere yönelik yaygın baskının ise Sovyet yöntemlerini anımsattığı biliniyor. Putin Rusyası, Stalin rejiminin baskıcı ve soykırımcı usullerini devam ettiriyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.