SON DAKİKA
Hava Durumu

#Özbekistan

QHA - Kırım Haber Ajansı - Özbekistan haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Özbekistan haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Özbekistan'dan Rusya'ya rest: Özbek Türkçesi öğrenin! Haber

Özbekistan'dan Rusya'ya rest: Özbek Türkçesi öğrenin!

Türk dünyası devletleri Rusya'nın baskıcı tutumuna, Rusça'yı ön planda tutmasına tepki göstermeye ve gerekli adımları atmaya devam ediyor.  Daha önce Rusya Devlet Duması Sözcüsü Vyaçeslav Volodin, Türk devletlrinden Rusya'ya gelen insanların Rus dilini bilmesi gerektiğini söylemişti. Âli Meclis Yasama Meclisi Başkan Yardımcısı ve "Milliy Tikshalan" Demokratik Partisi lideri Alişir Kadırov Volodin'in sözlerine sert tepki gösterdi. "RUSLARIN DA ÖZBEK TÜRKÇESİNİ BİLMESİ GEREKİYOR"  Kadırov 14 Mayıs 2024 tarihinde Ali Yasma Meclisinde yaptığı konuşmasında, "Rusya'da çalışacakların ve yaşayacakların kuşkusuz Rus dilini bilmesi gerekiyor. Fakat Özbekistan'da yaşayan ve çalışan Rusların da Özbek Türkçesini bilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.  "ÖZBEK TÜRKÇESİ DE YASALARIMIZDA ZORUNLU DİL OLARAK TANIMLANMALIDIR" Kadirov ayrıca, Özbekistan'da yaşayan tüm milletlerin Özbekçe dilini bilmesi gerektiğini belirterek, "Anaokulu ve ilköğretimde diğer milletlerden vatandaşların ana dillerini ve değerlerini öğrenmeleri için koşullar yaratmanın yanı sıra, Özbek Türkçesi de yasalarımızda zorunlu dil olarak tanımlanmalıdır" dedi. Kadirov konuşmasında, Özbek Türkçesi bilmeyen bir kişinin sadece kamu hizmetinde çalışmasının değil, aynı zamanda kamu hizmetlerinden yararlanamamasının da sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

Özbekistan'da Stalin’in katlettiği 198 Türkistan aydını daha aklandı Haber

Özbekistan'da Stalin’in katlettiği 198 Türkistan aydını daha aklandı

Özbekistan Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi 6 Mayıs 2024 tarihinde, Türkistan istiklali için mücadele eden Basmacı (Korbaşı) Hareketi mensubu 1930-1931 yıllarında hapis, sürgün ve idam edilen 198 Türkistanlı aydını akladı. Mahkemeden yapılan açıklamada, 198 aydının eski Sovyet yönetimince rejime karşı çıkma, silahlı çete kurma, silahlı isyan, baskın düzenleme ve rejime karşı olan yabancı ülkelerle işbirliği yapmakla suçlandığı belirtilirken, Özbekistan Yüksek Mahkemesince söz konusu kişilerin beraatına karar verildiği kaydedildi. BASMACI HAREKETİ MENSUBU 173 TÜRKİSTANLI AYDIN AKLANDI Daha önce Sovyetler Birliği döneminde Türkistan'ın bağımsızlığı için mücadele eden Korbaşı Hareketi'nin 381 mensubu, Özbek aydınlarının mücadelesi sonucunda Özbekistan Yüksek Mahkemesi tarafından aklanmıştı.  Türkistan'ın bağımsızlığı için mücadele veren mücahitler, Sovyetler Birliği yönetimi tarafından silahlı isyan girişimi ve rejime karşı olan yabancı ülkelerle iş birliği yaptıkları için suçlanmıştı. Özbekistan Yüksek Mahkemesi, dönem içinde hiçbir mahkeme kararı olmadan haklarında hain suçlaması yapılan söz konusu kişilerin beraatına karar vermişti. TÜRKİSTANLI BASMACI HAREKETİ MENSUPLARI İÇİN KOMİSYON KURULDU Özbekistan'da 2021 yılının Ağustos ayında Sovyet döneminde yargılanan mücahitlerin aklanmasına yönelik çalışmalar yürüten bir komisyon kuruldu. Özbekistan Yüksek Mahkemesi, Türkistan'ın bağımsızlığı için Sovyet rejimince yargılanan 115 Türkistanlı mücahidi, ardından 2022 yılının ocak ayında 120 Türkistanlı mücahidi mahkeme kararıyla aklamıştı. Sovyetler Birliği'nde 1937-1953 yılları arasında sadece Özbekistan'da yaklaşık 100 bin kişi rejim karşıtı olarak farklı cezalara çarptırılmış ve 13 bin kişi ise kurşuna dizilmiştir.

Fergana'da kritik görüşme: Türk devletleri istihbarat başkanları bir araya geldi Haber

Fergana'da kritik görüşme: Türk devletleri istihbarat başkanları bir araya geldi

Türk devletleri arasındaki ilişkiler son yıllarda artarak devam ediyor. Bu kapsamda Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın İstihbarat Başkanları Özbekistan'ın Fergana şehrinde bir araya geldi. Özbekistan Devlet Güvenlik Teşkilatı tarafından 7 Nisan 2024 tarihinde yapılan açıklamada, Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Güvenlik Teşkilatı Başkanı Abdusalam Azizov, Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Kamçibek Taşiyev ve Tacikistan Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Servisi Başkanı Saymo'min Yatimov'un ülkeler arasındaki istihabarat çalışmalarını görüşmek üzere bir araya geldiği bildirildi. ÜÇ DEVLETİN ORTAK İSTİHBARAT ÇALIŞMALARI Öte yandan toplantıya ilişkin yapılan açıklamada, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan istihbarat başkanlarının bölgesel güvenlin sağlanmasına ilişkin tüm sorunları açık ve güvenilir bir şekilde tartıştıkları kaydedildi. Toplantıda ayrıca terörle mücadele, aşırıcılık, yasadışı uyuşturucu madde kaçakçılığı, yasadışı göç, kaçakçılık ve sınır ötesi tehditler gibi çeşitli alanlarda işbirliğinin durumunun ve beklentilerinin masaya yatırıldığı bildirildi. ARALARINDAKİ SINIR ANLAŞMAZLIĞI ÇÖZÜLÜYOR Taraflar ayrıca sınır ötesi işbirliğinin ve iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi için uygun koşulların yaratılması konularına da değindi. Toplantıda Kırgızistan ile Tacikistan arasındaki devlet sınırlarının belirlenmesine ilişkin gündem konusu ve Özbekistan ile Kırgızistan arasındaki sınırların çizilmesi konuları yapıcı bir şekilde tartışıldı. Müzakerelerin sonunda Kırgızistan ve Tacikistan hükumetlerarası komisyonu üyelerine sınırın geri kalan kısımlarını koordine etmeleri ve ilgili taraflarla ikili bir anlaşma hazırlayıp imzalamaları konusunda net talimatlar verildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.