SON DAKİKA
Hava Durumu

#Rus Uçağı

QHA - Kırım Haber Ajansı - Rus Uçağı haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Rus Uçağı haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Rusya'da Tu-22M3 tipi süpersonik bombardıman uçağı düştü! Haber

Rusya'da Tu-22M3 tipi süpersonik bombardıman uçağı düştü!

Rus yetkililer Stavropol bölgesinde bir Tu-22M3 süpersonik bombardıman uçağının düştüğünü açıklarken, Ukrayna Rusya'ya ait Tu-22M3 tipi uçağını düşürdüğünü bildirdi. Stavropol Valisi Vladimir Vladimirov, 19 Nisan 2024 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, bölgede bu sabah bir savaş uçağının düştüğünü bildirdi. Vladimirov, uçakta bulunan 2 pilotun hayatını kaybettiğini, 2 pilotun ise kendini fırlatarak kurtulduğunu kaydetti. Düşen Rus uçağına ait görüntülerin sosyal medya üzerinden paylaşılması sonrasında, Rusya Savunma Bakanlığı Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetlerine ait Tu-22M3 tipi süpersonik bombardıman-füze uçağının düştüğünü doğrulayan bir açıklama yaptı. Açıklamada uçağın bir savaş görevini tamamladıktan sonra hava üssüne dönerken “kaza geçirdiği” ileri sürüldü. ❗️ Rusya'da savaş uçağı düştü! pic.twitter.com/lqP9B5UlOQ — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) April 19, 2024 UKRAYNA: RUS BOMBARDIMAN UÇAĞINI DÜŞÜRDÜK Öte yandan Ukrayna, Rusya’ya ait bir Tu-22M3 bombardıman uçağını düşürdüğünü açıkladı. Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Mıkola Oleşçuk, “Hava Kuvvetlerinin uçaksavar füze birlikleri, İstihbarat Başmüdürlüğü ile iş birliği içinde ilk kez, Rus teröristlerin Ukrayna’nın sivil yerleşim yerlerini bombalamak için kullandığı Kh-22 seyir füzelerinin taşıyıcısı olan Tu-22M3 uzun menzilli stratejik bombardıman uçağını imha etti. Ayrıca bugünkü saldırıda ilk kez iki Kh-22 tipi füzesi imha edildi." açıklamasında bulundu. UKRAYNA ASKERİ İSTİHBARATI: RUS UÇAĞI 300 KİLOMETRE MESAFEDEN VURULDU Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğünden yapılan açıklamada ise, Rusya’ya ait Tu-22M3 uçağının daha önce Rus A-50 tipi uzun menzilli radar tespit ve kontrol uçağını düşürmek için kullanılan yöntemlerle Ukrayna'ya yaklaşık 300 kilometre mesafeden düşürüldüğü belirtildi.  Daha önce Ukrayna basınında çıkan haberlerde, Rus A-50 tipi uçağının S-200 uzun menzilli uçaksavar füze sistemiyle vurulduğu aktarılmıştı.

Ukrayna, bir Rus istihbarat uçağını düşürdü Haber

Ukrayna, bir Rus istihbarat uçağını düşürdü

Ukrayna ordusu, 23 Şubat 2024 tarihinde Azak Denizi üzerinde Rusya'nın envanterindeki stratejik uçaklarından olan A-50 tipi kontrol ve istihbarat uçağını düşürdü. Rus uçağının havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğü (GUR) dün akşam, “Eksi A-50U; GUR ve Ukrayna Hava Kuvvetleri bir Rus uçağını daha düşürdü.” açıklamasını yaptı. RUS ORDUSUNUN YETENEKLERİNE YÖNELİK CİDDİ DARBE Açıklamada, Azak Denizi üzerinde düşürülen A-50U uçağının, bölgede uzun menzilli radar tespiti kontrolü yaptığı ve Ukrayna'ya yapılacak saldırılar için istihbarat topladığı aktarıldı. Düşürülen uçağının Rusya tarafından yeni modernize edildiğine dikkat çekilen açıklamada, bunun işgalci Rus ordusunun potansiyeline ve yeteneklerine yönelik "ciddi bir darbe" olduğu kaydedildi. S-200 SİSTEMİYLE VURULDU Ayrıca, Rus uçağının Sovyetler Birliği yapımı S-200 uzun menzilli karadan havaya füze sistemi ile vurulduğunu belirtildi. 230 KİLOMETRELİK MENZİLLİ Ilyushin Il-76 tipi dört motorlu askeri nakliye uçağından geliştirilen A-50, gövde üzerinde özel bir radar anteni taşıyor. Toplam 15 kişiden oluşan mürettebatı ile A-50 yaklaşım 230 kilometrelik alanı tarayabiliyor. Sistem aynı anda 50 farklı hedefi tespit edebiliyor. Uçak aynı zamanda su üstü hedeflerin takibinde de kullanılıyor. Radar sistemi deniz üzerinde yaklaşık 400 kilometrelik alanı tarayabiliyor. Ukrayna yaklaşık bir ay önce, Azak Denizi üzerinde Rusya ait bir A-50 tipi kontrol ve istihbarat uçağını daha düşürmüştü

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.