SON DAKİKA
Hava Durumu

#Siber Saldırı

QHA - Kırım Haber Ajansı - Siber Saldırı haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Siber Saldırı haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Çin'in hibrit savaş stratejisi: 270 bin İngiliz askerin bilgileri çalındı Haber

Çin'in hibrit savaş stratejisi: 270 bin İngiliz askerin bilgileri çalındı

Selahaddin Kaşgarlı / QHA Ankara Muhabiri Çin teknolojik gelişmeleri ülkelerin altyapı ve önemli bilgilerine erişmek için kullanmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Birleşik Krallık Savunma Bakanlığının sistemlerine Çinli bilgisayar korsanları tarafından siber saldırı düzenlendi. Saldırı neticesinde 270 bin İngiliz askerin bilgilerinin sızdırıldığından şüpheleniliyor. SİBER SALDIRI ÇİN YÖNETİMİ TARAFINDAN DESTEKLENDİ Sky News ve BBC'nin 8 Mayıs 2024 tarihinde gündeme getirdiği olayda, Birleşik Krallık hükûmetinin saldırıya Çin yönetiminin karıştığından şüphelendiği bildirildi. Sibylline şirketinde istihbarat danışmanı olan Rebecca Landriani, Voice of America yayın kuruluşuna verdiği demecinde, siber saldırının Çin tarafından başlatıldığını ve bizzat Çin yönetimi tarafından desteklendiğini belirtti.  ÇİN GELECEKTEKİ SİBER SAVAŞA HAZIRLANIYOR Landriani ayrıca, "Çin'in bu siber saldırıları gelecekteki olası operasyonlara hazırlanmak için kişinin siber yüzeyinin haritasını çıkarmaktır. Bir başka olasılık da gelecekteki casusluk operasyonlarına karşı neyin savunmasız olabileceğini belirlemeyi, mevcut ve eski Savunma Bakanlığı çalışanları hakkında bilgi edinmeyi amaçlıyorlar" ifadesini kullandı. ÇİN'İN HİBRİT SAVAŞ STRATEJİSİ Öte yandan Voice of Americaya konuşan bir başka istihbarat danışmanı Rebecca Randrianiran, siber saldırılarda Çin'in hibrit savaş stratejisi uyguladığını ve diğer otoriter rejimlerle ittifaklar kurduğunu gösterdiğini kaydetti. Randrianiran ayrıca Şi Cinping'in iktidara gelmesinden bu yana bu tür faaliyetlerin yoğunlaştığını, Çin'in ekonomik, siber ve psikolojik yollarla Birleşik Krallık'ın ulusal güvenliğini etkilemeye çalıştığını vurguladı.

Ukrayna Güvenlik Servisi harekete geçti: Kyivstar'a yönelik saldırıda Rusya şüphesi! Haber

Ukrayna Güvenlik Servisi harekete geçti: Kyivstar'a yönelik saldırıda Rusya şüphesi!

Ukrayna'nın en büyük mobil operatörü Kyivstar'a yönelik 12 Aralık 2023 tarihinde siber saldırı gerçekleştirildi. Kyivstar kullancıları bu sabah şebeke ve internet sorunu yaşadıklarını, ayrıca operatörün internet sitesine erişemediklerini belirtti. UKRAYNA GÜVENLİK SERVİSİ CEZA DAVASI BAŞLATTI Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) tarafından konuyla ilgili olarak, siber saldırı nedeniyle ceza davası başlatıldığı bildirildi. Ukrayna Ceza Kanunu'nun 8 maddesi uyarınca açılan ceza davası hakkında şunlar sıralandı: Madde 361: Elektronik iletişim, bilgi ve iletişim sistemleri ve elektronik iletişim ağlarının çalışmasına izinsiz müdahale Madde 361-1: Yasa dışı kullanım, dağıtım veya satış amacıyla kötü amaçlı yazılım veya donanım oluşturulması ve bunların dağıtımı veya satışı Madde 110: Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve dokunulmazlığına tecavüz Madde 111: Vatana ihanet Madde 113: Sabotaj Madde 437: Bir saldırı savaşının planlanması, hazırlanması, serbest bırakılması ve yürütülmesi Madde 438: Savaş yasa ve geleneklerinin ihlali Madde 255: Bir suç topluluğu veya suç örgütü kurmak, yürütmek ve bunlara katılmak Ukrayna Güvenlik Servisi, siber saldırının Rusya kaynaklı olabileceği yönünde şüphe duyduğunu ifade etti. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, "Olayın hemen ardından, saldırının tüm koşullarını belgeleyen bir SBU operasyonel soruşturma ekibi şirketin ofisine gitti. Ayrıca Ukrayna Güvenlik Servisinden siber uzmanlar da olay yerinde çalışıyor, Kyivstar çalışanlarına yardımcı oluyor ve tüm devlet kurumlarının ağı en kısa sürede yeniden kurma çabalarını koordine ediyor" ifadeleri yer aldı.

Rus hackerlar, Kırım Platformu Zirvesi sırasında Çek devlet kurumlarının internet sayfasına saldırdı! Haber

Rus hackerlar, Kırım Platformu Zirvesi sırasında Çek devlet kurumlarının internet sayfasına saldırdı!

Prag şehrinde Kırım Platformu İkinci Parlamenter Zirvesi yapıldığı esnada Rus hackerlar, Çekya'nın İçişleri Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğü ve İtfaiye Teşkilatının resmi internet sayfalarına siber saldırı gerçekleştirdi. Siber saldırı nedeniyle Kırım Platformu internet sitesi de bir süre boyunca çalışmadı. Çekya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Ondřej Kratoshka, bu sabah düzenlenen DDoS saldırıları nedeniyle İçişleri Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğü ve İtfaiye Teşkilatının resmi internet sitelerinin 2 saat boyunca çalışmadığını bildirdi. Çekya Bakanlar Kurulu internet sitesine de saldırı girişiminde bulunulduğu belirtildi. Öte yandan, Rusya yanlısı NoName057 adlı bilgisayar korsanlığı grubu, bugün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada; İçişleri Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Çekya Senatosu ve Çekya Parlamentosu Temsilciler Meclisi Başkanı Marketa Pekarova Adamova’nın internet sitesi dahil olmak üzere Çekya’ya ait 8 internet sitesine saldırı gerçekleştirdiğini duyurdu. Bu saldırıların, bugün Prag şehrinde düzenlenen Kırım Platformu İkinci Parlamento Zirvesine bir tepki olduğu tahmin ediliyor. Siber saldırı nedeniyle Kırım Platformu internet sitesinin de bir süre boyunca çalışmadığı kaydedildi. KIRIM PLATFORMU İKİNCİ PARLAMENTER ZİRVESİ İlk olarak Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de yapılan zirve, bu yıl Çekya’nın başkenti Prag şehrinde yapılıyor. Dünyanın birçok yerinden gelen parlamento temsilcilerinin katılımıyla  gerçekleşen zirvenin ana gündemi Kırım’ın Rus işgali oldu. Yaklaşık 70 yabancı heyetin katıldığı zirveye, bu yıl ilk kez bazı Afrika ve Latin Amerika ülkelerinin parlamento heyetleri de katılım gösterdi. İLK ZİRVE, ZAGREB'DE YAPILMIŞTI Uluslararası Kırım Platformu'nun ilk parlamento zirvesi, Ekim 2022'te Hırvatistan'ın Zagreb kentinde düzenlendi. Etkinliğe 50'den fazla ülke ve kurumdan heyet katılım sağladı. Zirve katılımcıları, diğer hususların yanı sıra, Kırım’daki ciddi ve sistematik insan hakları ihlallerini ve suistimalleri kınadıkları ortak bir bildiriyi kabul etti. KIRIM PLATFORMU NEDİR? Kırım Platformu; Ukrayna’nın, Kırım’daki Rus işgaline yönelik uluslararası tepkileri artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı genişletmek, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlatıldı. Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor: devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Kırım Platformu, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı. Zirveye katılan 46 ülke ortak Kırım Platformu Deklarasyonu imzaladı.

Rus hackerlar Ukrayna'ya tank göndereceğini açıklayan Almanya'yı hedef aldı Haber

Rus hackerlar Ukrayna'ya tank göndereceğini açıklayan Almanya'yı hedef aldı

Almanya’nın Ukrayna’ya tank verme kararından sonra Rus hackerlar, misilleme olarak Almanya'ya siber saldırı düzenledi.  Almanya Federal Siber Güvenlik Ajansından yapılan açıklamada, Rus hackerların büyük şirketler ve havaalanları dahil önemli Alman idarelerinin web sitelerini hedef aldığı aktarıldı. SALDIRILARIN ÇOĞU PÜSKÜRTÜLDÜ Konu ile ilgili açıklama yapan Alman Hükumetinin Sözcü Yardımcısı Christine Hoffmann, Çarşamba ve Perşembe günü birçok bilgisayar ve sunucuya  DDoS (Distributed Denial of Service/Dağıtılmış Hizmet Reddi) saldırıların yapıldığını belirterek, “Saldırılar çoğunlukla püskürtüldü, bu nedenle büyük çaplı ve ciddi bir hasar meydana gelmedi." şeklinde konuştu. ALMANYA’DAN UKRAYNA’YA TANK DESTEĞİ Almanya, 25 Ocak’ta Rus saldırıları altındaki Ukrayna'ya 14 adet Leopard 2 tankının teslim edilmesine karar verdiğini açıklamıştı.  Ayrıca Berlin hükumeti, Leopard 2 tanklarının üçüncü ülkeler tarafından ihracının da önünün açılacağını bildirmişti. LEOPARD TANKLARI Almanya’da üretilen Leopard tanklarına, Polonya, Portekiz, İsveç, İspanya, Çekya, Danimarka, Finlandiya, Yunanistan, Hollanda, Norveç, Türkiye ve Macaristan gibi AB ve NATO ülkeleri sahip. Dünya çapında çeşitli ordularda hizmet veren yaklaşık 2 bin 670 Leopard 2 tankı mevcut.  Yaklaşık 64 ton ağırlığındaki Leopard tankları, saatte 70 kilometre hıza ulaşabiliyor ve 120 milimetrelik yivsiz top namlusuyla 5 bin metreye kadar hedefleri vurabiliyor. Daha önce Polonya ve Finlandiya gibi Avrupalı müttefikler, Ukrayna'ya bu tankları göndermeye hazır olduklarını ve Berlin'in onayını beklediklerini bildirmişti. Leopard tankları, Almanya'da üretildiği için Ukrayna gibi başka ülkelerde kullanılması için Almanya'nın onayının alınması gerekiyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.