SON DAKİKA
Hava Durumu

#Soruşturma

QHA - Kırım Haber Ajansı - Soruşturma haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Soruşturma haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

AB'den Çin'in tıbbi cihaz tedarikine soruşturma Haber

AB'den Çin'in tıbbi cihaz tedarikine soruşturma

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Çin'in tıbbi cihaz tedarik politikalarına ilişkin bölgede süregelen endişeler nedeniyle Çin'in tıbbi cihaz tedarik pazarına yönelik bir soruşturma başlattı. Bu soruşturmayla birlikte, AB'nin Çin pazarına yönelik olarak AB şirketlerine kapalı satın alma piyasasını açmayı ve ikili ticaretin karşılıklılığını geliştirmeyi amaçlayan Uluslararası Tedarik Aracı (IPI) politikasını ilk kez hayata geçecek. ÇİN'İN AB PAZARINDAKİ HAKSIZ KAZANÇLARI Gözlemciler bu hamlenin AB ile Çin arasında zaten gergin olan ticari ilişkileri daha da kötüleştirebileceğini belirtirken,Haziran 2022'de kabul edilen IPI politikası ilk kez aktif hale getiriliyor. IPI temelde, özellikle doğrudan yabancı yatırım (DYY) konusunda kısıtlamaların olduğu ülkelerde, AB şirketlerinin küresel çapta karşılaştığı pazara erişim engellerini aşmayı hedefliyor.  ÇİN-AB TİCARETİNDE KARŞILIKLILIK YOK Hong Kong merkezli basın kuruluşu South China Morning Post'a göre soruşturma, Çin politikalarının yerli tedarikçileri haksız yere kayırıp kayırmadığını, dolayısıyla Avrupalı şirketlerin Çin'in kamu alım programlarına katılımını kısıtlayıp kısıtlamadığını soruştumaya odaklanıyor. IPI politikasına göre, soruşturma sonucunda pazara erişimde adil olmayan engeller tespit edilirse, Çinli şirketlerin AB pazarındaki ihale başvurularının notu düşürülebilcek ya da tamamen engellenebilecek.

Kırgızistan medyasına Ukrayna sorgusu! Haber

Kırgızistan medyasına Ukrayna sorgusu!

Kırgızistan'da bağımsız medya kuruluşu 24.kg haber sitesi çarpıcı bir sebep nedeniyle hedef alındı. 24.kg haber sitesinin Genel Müdürü Asel Otorbayeva ve Genel Yayın Yönetmeni Mahinur Niyazova 15 Ocak 2024 tarihinde polis tarafından bulundukları ofisten alınarak, sorguya götürüldü. 24.KG HABER SİTESİ GENEL MÜDÜRÜ NEDEN SORGUYA ALINDI? Haber sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Niyazova, polis aracına bindirilirken, sorgulamanın Ukrayna'daki Rus saldırıları nedeniyle olduğunu belirtti. Niyazova, "Konu, Ukrayna'daki savaşla ilgili" dedi. 24.kg Avukatı Nurbek Sadykov, RFREL'ye verdiği demeçte, Devlet Ulusal Güvenlik Komitesinin (UKMK) konuyla ilgili bir açıklama yapmadığını ifade etti. Öte yandan haber sitesinin editörlerinden biri olan Anton Lymar'ın da sorguya alındığını, Genel Müdür Otorbayeva ve Niyazova'nın sorgulanmak üzere UKMK'ye götürüldüğünü aktardı. 24.KG HABER SİTESİNİN OFİSİ MÜHÜRLENDİ 24.kg haber sitesinin muhabirleri RFREL'ye yaptığı açıklamada; dizüstü bilgisayarlara, yazıcılara ve benzeri cihazlara el konulduğunu ardından ofisin mühürlendiğini dile getirdi. UKMK ise birkaç saat sonra konunun haber sitesinde verilen Ukrayna-Rusya Savaşı ile ilgili olduğunu kaydetti.  RUSYA'NIN SALDIRILARINA İLİŞKİN VERİLEN RAPORLAR NEDENİYLE SİTE, RUSYA'DA YASAKLANMIŞTI İnternet sitesi daha önce Eylül 2023'te Rusya'ya ilişkin yayımlanan dört rapor nedeniyle Rusya'da yasaklanmıştı. Raporların Rusya'nın Ukrayna kasaba ve şehirlerini hedef alan saldırıları, Ukraynalı siviller arasındaki kayıplar, Ukrayna'ya yönelik geniş çaplı saldırganlığı nedeniyle Rusya'ya uygulanan Avrupa yaptırımları ve Eylül 2022'de duyurulan Rusların silahlı kuvvetlere seferber edilmesiyle ilgili olduğu ifade edildi.

Kanada'dan iki ünlü şirkete Uygur Soykırımı soruşturması! Haber

Kanada'dan iki ünlü şirkete Uygur Soykırımı soruşturması!

Kanada Piyasa Düzenleme Kurumu, iki ünlü şirkete Çin'in Doğu Türkistan'da zorla çalıştırma yasağını delmesine ve Uygur Türklerine yönelik uyguladığı soykırım politikasına destek verilmesi nedeniyle soruşturma başlattı. Kurumun dün yayımladığı ön değerlendirme raporunda adı geçen ünlü giyim markası Ralph Lauren Canada ve Doğu Türkistan'daki altın madenlerinde Çin devletine çalışan Gobi Mining adlı iki şirketin, Doğu Türkistan'daki Uygur zorunlu çalıştırma uygulamasına destek verdiği belirtildi. HER İKİ ŞİRKET, ZORLA ÇALIŞTIRILAN UYGUR İŞÇİLERDEN KÂR ELDE EDİYOR! Yayımlanan rapor, Ralph Lauren Canada'nın zorla çalıştırılan işçilerden gelir elde eden Çinli şirketlerle tedarik bağları olduğunu kanıtlıyor. Ayrıca rapor, Doğu Türkistan'da faaliyet gösteren Gobi Mining (Gobi Madencilik) şirketinin, Doğu Türkistan'daki Savoyalton Madeni'nde maden arama çalışmaları sırasında Uygurları zorunlu çalıştırmadan kâr elde ettiğini de ispatlıyor.  Ottawa merkezli Uygur İnsan Hakları Projesi Direktörü Memet Tohti konuyla ilgili Kanada'nın Kurumsal Etik Gözlemci Kuruluşuna (CORE) verdiği demeçte, Haziran 2022'de Kanada'daki 13 şirket hakkında ortak bildiri yayımlandığını bildirdi. Tohti bildiride bu şirketlerin, Doğu Türkistan'daki Uygur zorunlu çalıştırma uygulamasından yararlandığını kaydetti. 4 ŞİRKET HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATTI Mehmet Tohti, "14 ay önce bu şirketlerin Uygur Türklerini zorla çalıştırmaya dahil olduğuna ilişkin tüm bulgularımızı sunduk. CORE, şimdiye kadar 4 şirket hakkında soruşturma başlattı ve yakın gelecekte daha fazla şirkete soruşturma başlatacak" ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş depremlerinde ihmali olduğu gerekçesiyle 1068 zanlı hakkında işlem başlatıldı Haber

Kahramanmaraş depremlerinde ihmali olduğu gerekçesiyle 1068 zanlı hakkında işlem başlatıldı

Türkiye'yi sarsan 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde, adli süreç hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda, yapılan soruşturmalarda şu ana kadar 228 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi ve 269 kişi tutuklandı. 1068 ZANLI HAKKINDA SORUMLULUK SAPTANDI VE 269 KİŞİ TUTUKLANDI Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan ya da imara aykırı değişiklik tespit edilen binalarla adli çalışmalar sürüyor. Konuyla ilgili başsavcılıkların açtığı soruşturmalarda gözaltı ve tutuklamalar devam ediyor. Soruşturmalar kapsamında 1068 zanlı hakkında işlem başlatıldı. Sorumlu olduğu tespit edilen şahıslara yönelik adli süreç başlatıldı. Öte yandan,  bu kapsamda yakalanan şüphelilerden 269'u tutuklandı. Emniyet güçlerinin yakaladığı 320 kişi hakkında ise adli kontrol ile salıverilme şartı getirildi. Diğer yandan, 228 şüpheli hakkında yakalama kararı verildi. Türkiye'yi sarsan Kahramanmaraş depremlerinde yıkılan ve zarar gören binalarda birinci derecede ihmali bulunan 106 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 6 ŞUBAT KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ Türkiye Cumhuriyeti, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6'lık depremler ile sarsıldı. Deprem felaketinin ardından yüz binlerce insan evini ve yaşadığı şehri terk etmek zorunda kaldı. 7 Mart itibarıyla yapılan açıklamada, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ'daki toplam can kaybı 46 bin 104'e yükseldiği bildirilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.