SON DAKİKA
Hava Durumu

#Suikast

QHA - Kırım Haber Ajansı - Suikast haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Suikast haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Suikasta uğrayan Rus yanlısı Slovakya Başbakanı Robert Fico kimdir? Haber

Suikasta uğrayan Rus yanlısı Slovakya Başbakanı Robert Fico kimdir?

Slovakya Başbakanı Robert Fico, 15 Mayıs 2024 tarihinde kabine toplantısı sonrasında kamuoyuna açıklama yaptığı esnada suaikasta uğradı. Karnından yaralanan 60 yaşındaki Başbakan, olayın ardından hastaneye kaldırıldı. Yapılan ilk müdahale sonrasında durumunun ciddi olduğu açıklanan Başbakanının, daha sonra gerçekleştirilen yeni açıklamayala hayatî tehlikesini atlattığı bildirildi. ROBERT FİCO KİMDİR? İşgalci Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'nın tamamına karşı topyekûn saldırı ve işgal girişimi başlatmasının ardından öne çıkan isimlerden biri olan Fico, Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Hayatı boyunca siyasetin içinde yer alan Fico, 4 Nisan 2012'den bu yana Başbakanlık görevini yürütüyor. 1999 yılından bu yana Yön-Sosyal Demokrasi (SMER-SD) Partisinin Genel Başkanlığını yürüten Fico, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki aday oldu. Fico, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini bağımsız aday olarak seçimlere katılan Andrej Kiska'ya karşı kaybetti. SMER Partisiyle girdiği seçimi Eylül 2023'te kazanan Rus yanlısı siyasetçi Fico, Ukrayna'ya gönderilen askerî yardımı sonlandırmıştı. Ukrayna'nın NATO üyeliğini karşı çıkan Fico, Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarını eleştirmişti. Başbakan Fico'yu Macaristan Başbakanı Rus yanlısı Viktor Orban ile yine Rus yanlısı Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic tebrik eden iki lider arasında yer almıştı.  SUİKASTÇI RUS YANLISI PARAMİLİLTER GRUP ÜYESİ Mİ? Rus yanlısı siyasetçi Fico'ya silahlı saldırı düzenleyen 71 yaşındaki Juraj Cintula'nın, 2012'den bu yana Slovakya'da faaliyet gösteren Rus yanlısı Slovenski Branci silahlı grubu ile bağlantılı olabileceği ifade ediliyor.

Putin, öldürülen ünlü Rus gazeteci Politkovskaya'nın katilini affetti: Katil, işgalci Rus ordusu safında yer aldı! Haber

Putin, öldürülen ünlü Rus gazeteci Politkovskaya'nın katilini affetti: Katil, işgalci Rus ordusu safında yer aldı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2006 yılında Rus gazeteci Anna Politkovskaya'yı öldürmekten suçlu bulunan eski Rus polis memurunu affetti. Putin tarafından affedilen katil şahıs, Ukrayna’da işgalci Rus ordusunun yanına cepheye gönderildi. Politkovskaya cinayetinden suçlu bulunan 5 mahkumdan biri olan Sergi Hacıkurbanov, cinayetine yardım ve yataklıktan 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Politkovskaya bağımsız basın kuruluşu olan Novaya Gazeta’da çalışıyordu ve başta Rusya’nın Çeçenistan’da işlediği savaş ve insan hakları ihlalleri olmak üzere Kremlin politikalarını eleştiren makaleler yazdı. Rus propaganda basınına demeç veren Hacıkurbanov’un avukatı Aleksiy Mikhalçik, Putin’in müvekkilini Ukrayna’daki cephelerde 6 ay boyunca görev yapmasının ardından affettiğini bildirdi. Sergi Hacıkurbanov, bu tarihten itibaren işgalci Rus ordusunun bünyesinde görev yapmaya devam etti. Mikhalçik, Hacıkurbanov'un Ukrayna'ya karşı savaşmak için ne zaman askere yazıldığını belirtmedi. Mikhalçik, "Hacıkurbanov, ilk sözleşme kapsamında (Ukrayna’da işgale) esir olarak katıldı. Daha sonra affedildi ve şu anda Savunma Bakanlığı ile (ikinci) bir sözleşme imzalayarak asker olarak (Ukrayna'da işgale) katılıyor" ifadelerini kullandı. RUSYA, MAHKUMLARI CEPHEYE SÜRÜP YAŞADIKLARI TAKDİRDE AFFEDİYOR Rusya’da geçen senenin ortasından itibaren, Savunma Bakanlığı ve Rus paralı asker grubu Wagner Ukrayna’daki topyekun işgale katılmak üzere cinayet ve şiddet suçundan yargılananlar da dahil olmak üzere on binlerce mahkumu cepheye sürdü. Mahkumlarla yapılan anlaşma çerçevesinde 6 ay süren çatışmalardan sağ kurtulan tutuklulara özgürlükleri geri veriliyor. Rusya yasalarına göre Putin, Rus hükümlülere yönelik af dilekçelerinin imzalanmasından şahsen sorumlu. ANNA POLİTKOVSKAYA, YAŞADIĞI BİNANIN ASANSÖRÜNDE VURULARAK ÖLDÜRÜLDÜ 2006 sonbaharında tanınmış Rus gazeteci ve insan hakları savunucusu Anna Politkovskaya, Moskova'da yaşadığı binanın asansöründe vurularak öldürüldü.

Eski koruması itiraf etti, Putin alay konusu oldu Haber

Eski koruması itiraf etti, Putin alay konusu oldu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in eski koruması Vitali Brijati'nin açıklamaları sosyal medyada alay konusu oldu. Rusya'yı terk ettikten sonra Ekvador'a yerleşen Brijati, Putin'in suikast paranoyası olduğunu ve suikasta uğramaktan çok korktuğunu dile getirdi. PUTİN'İN GİZLİ PLAJLARDA SİLAHLI DALGIÇLARI VAR Rus işgali altındaki Kırım'daki Olivye konutlarından birinde köpek eğiticiliği yaptığını söyleyen Brijati, Putin'in bölgede gittiği plajlarda silahlı dalgıçlar eşliğinde yüzdüğünü belirtti. Eski koruma görevlisi Brijati, "Bu, onun hayatı için ne kadar endişeli olduğunu gösteriyor" dedi. Her defasında gideceğini söylediği yerden başka bir yere giden Putin'in düzenli olarak koruma ekiplerine bile yanlış bilgi verdiğini dile getirdi. Brijati, "İnsanlara kır evinde dinlendiği söyleniyordu ve herkes evin çevresini korumak için koşturuyordu. Ama Putin'in tamamen başka bir yerde olduğu ortaya çıkıyordu" dedi. PERSONELLER EVE GİRERKEN CEP TELEFONLARINI TESLİM EDİYOR Ayrıca Kırım Tatarlarının haksız yere tutuklandığı vatanları Kırım'daki Olivye konutlarının lüks bir malikane olduğunu vurgulayan eski koruma, "Orası bir fantazi mekanı. Spor salonları, çeşmeler, güzel parklar, barbekü alanları ve plajları var" bilgisini verdi. Söz konusu malikanenin, 7 gün 24 saat boyunca hazır ve operasyonel halde tutulduğunu belirten Brijati, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve FSB Başkanı Aleksandır Bortnikov'un da orada kır evinin bulunduğunu bildirdi. Konutta çalışan çamaşırcıların dahi subay olduğunu ifade eden Brijati, personellerin eve girerken cep telefonlarını teslim ettiğini açıkladı. ESKİ KORUMA UKRAYNA'YA KARŞI SAVAŞIN BAŞLAMASIYLA RUSYA'YI TERK ETTİ Brijati, Rus televizyon kanalına verdiği demeçte; Rusya'yı neden terk ettiği sorusuna ise Ukrayna'ya karşı saldırıların başlaması nedeniyle ülkeden ayrıldığı yanıtını verdi. PUTİN'İN BİRDEN FAZLA DUBLÖRÜ VAR Terör devleti Rusya'nın savaş suçlusu başkanı Vladimir Putin'in birden fazla dublörünün olması ise Putin'in suikast korkusu yönündeki iddiayı güçlendiriyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.