SON DAKİKA
Hava Durumu

#Türk Dünyası

QHA - Kırım Haber Ajansı - Türk Dünyası haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Türk Dünyası haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Gaziantep'te "Hürriyete Bir Adım" paneli Haber

Gaziantep'te "Hürriyete Bir Adım" paneli

Türk coğrafyalarında yüzyıllardır yaşanan katliam, soykırım, işgal ve baskıya maruz kalan Türklerin acılarına Gaziantep ses olacak. Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Turkuaz Fikir Topluluğu ve Türk Ocakları Gaziantep Şubesi tarafından 20 Mayıs 2024 tarihinde panel düzenlenecek.  TÜRK DÜNYASINDA BASKI, İŞGAL VE SOYKIRIM YAŞAYAN COĞRAFYALAR ANLATILACAK Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Konferans Salonu'nda saat 13.00'te düzenlenecek olan etkinlikte panelist olarak önemli isimler yer alacak. "Hürriyete Bir Adım" başlıklı panelde Rus işgali altındaki Kırım, Çin'in soykırım politikalarını tatbik ettiği Doğu Türkistan, Irak ve İran'daki Türk varlığı konuşulacak. Panelin konuşmacıları; Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, "İşgalin 10. Yılında Kırım", Doğu Türkistan Vakfı eski Başkanı Hamit Göktürk, "Doğu Türkistan ve Günümüzdeki Durumu", Araştırmacı, yazar Nurala Göktürk, "Doğu Türkistan'da Kadın-Şiir Dinletisi", Gazeteci, araştırmacı, yazar Reşat Salihi, "Irak'ta Türk Varlığı" ve araştırmacı, yazar Rahim Cavadbeyli "Türk İran'a Persliğin Dayatılması" konularını ele alacak. "TÜRK DÜNYASININ SESİ OLMAK BİZİM GÖREVİMİZ" Gaün Turkuaz Fikir Topluluğu Başkanı Talip Samet Aksoy, Kırım Haber Ajansına (QHA) etkinlik ile bilgi verdi. Türk Ocakları Gaziantep Şubesi desteği sayesinde programı organize ettiklerini dile getiren Aksoy, "Türk dünyasının sesi olmak bizim görevimiz" dedi. Aksoy, "Hürriyete Bir Adım" isminin bir hikâyesi olduğunu vurgulayarak, 19 Mayıs'ta Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıktığını anımsattı. O gün hala bazı Türk yurtlarının bağımsızlığa kavuşamadığının altını çizen Aksoy, dikkat çekmek için etkinliğin 20 Mayıs 2024 tarihinde düzenleneceğini aktardı. Aksoy sözlerine, "Bir fikrin hürriyete kavuşabilmesi için topluma yayılması gerekir" ifadesiyle son verdi.

Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliğinden "Mücadelenin Umudu: Kadının Gücü" etkinliği Haber

Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliğinden "Mücadelenin Umudu: Kadının Gücü" etkinliği

Türk devlet ve topluluklarında yaşayan kadınlar arasındaki bağı güçlendirmek amacıyla, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel önderliğinde kurulan Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliği ve Türk Dünyası Derneği tarafından Anneler Günü münasebetiyle 11 Mayıs 2024 tarihinde “Mücadelenin Umudu: Kadının Gücü” etkinliği düzenlendi. Emel Kırım Vakfı tarafından da desteklenen program Türk Ocakları İstanbul Şubesinde gerçekleştirildi. İki bölümden oluşan programın birinci bölümünde “Kut’lu Umay’dan Kut’lu Analara” başlığıyla Türk Dünyasının koruyucusu Umay Ana’nın Türk kültüründeki yerini gösteren tiyatro gösterisi düzenlendi aynı zamanda Türk Dünyasının önde gelen liderlerinin anneleri yad edildi. Birinci kısmın sonunda Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliği üyeleri, Birliğin Kurucususu ve Başkanı Prof.Dr. Mualla Uydu Yücel’e anneler gününe özel hediye takdim edildi.  Programın “Savaş ve Göç’te Kadın Olmak” başlığıyla düzenlenen ikinci kısmında, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Üyesi Gülnara Bekirova ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği Kadın Kolları Başkanı Refika Muhammetgil konuşma gerçekleştirdi. Ardından Azerbaycan’dan Seide Ömer, Doğu Türkistan'dan Zilale Ömer Hanım ve Özbekistan’dan Umida Gapirova anne temalı şiirlerini okudu. Program sonunda etkinliğe gelen misafirlere Özbek pilavı ve Kırgızistan’dan getirilen Kayın Ağacı suyu ikram edildi.

Azerbaycan’da Türk Dünyası Ortak Alfabe konusu tekrar masaya yatırıldı Haber

Azerbaycan’da Türk Dünyası Ortak Alfabe konusu tekrar masaya yatırıldı

Türk Devletleri arasındaki iletişimi güçlendirmek, halk arasındaki etileşim ve sosyalleşmenin önüne açmak uzun süredir üzerinde çalışılan Türk Dünyası Ortak Alfabe Komisyonu, 2. Toplantısını Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gerçekleştirdi. Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Şahin Mustafayev'in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. İsa Habibbeyli, Azerbaycan Atatürk Merkezi Başkanı Nizami Caferov, Türk Dil Kurumu (TDT) Başkanı Prof. Dr. Osman Mert, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (KKTC) bilim insanları katıldı. ORTAK ALFABEYE GEÇİŞİN BİLİMSEL, KÜLTÜREL VE PRATİK SONUÇLARI Toplantıda, Türk dünyasında ortak alfabe alanında yürütülen çalışmalar ele alındı ve ortak alfabe konusunda eylem planının belirlenmesi müzakere edildi. Ortak terminoloji alanındaki çalışmaların da konuşulduğu toplantıda ayrıca, Latin harflerine dayalı ortak alfabeye geçişin bilimsel, kültürel ve pratik sonuçları değerlendirildi. AKADEMİK YÖNDEN CİDDİ YOL KATELEDİLDİ Toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan TDK Başkanı Prof. Dr. Mert, Türk dünyasının yazılı iletişime ihtiyacı olduğunu, bunun giderilmesi için de sorumluluk ile hareket ettiklerini, Türk devletlerinin ortak alfabeye geçmek hususunda akademik yönden ciddi yol katettiğini fakat siyasi kararların verilmesinin biraz zaman alabileceğini ve Türk dünyasının ortak alfabeye geçmesi hususunda çalışmalarına devam ettiklerini vurguladı.

Türk dünyası Antalya’da piknik şöleninde bir araya geldi Haber

Türk dünyası Antalya’da piknik şöleninde bir araya geldi

Antalya Uygurlar Derneği tarafından Antalya'nın Konyaaltı ilçesindeki Sarısu Piknik Alanı'nda organize edilen piknik etkinliği, Türk dünyasından birçok kişiyi bir araya getirdi. Antalya ve çevre illerde yaşayan Uygurluların yoğun katılım gösterdiği etkinlikte, Uygur Türkleri, geleneksel kıyafetleri, türkü ve danslarıyla kendi kültürlerini tanıttı. Açık havada yapılan şölende Uygurluların geleneksel yemek ve tatları sunulurken, farklı aktiviteler gerçekleştirildi. Piknikte çocuklar ve aileler doyasıya eğlendi. Etkinliğe, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Ünlü, Doğru Parti İl Başkan Yardımcısı Eyüp Demir, Konyaaltı Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Özlem Saday, Konyaaltı Kent Konseyi Yabancılar Meclisi ve Lider Kadınlar Platformu Başkanı Zera Vareldzhi, Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Akdeniz Temsilciliği Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim Hasanoğlu, Irak Akdeniz ve İslam Ülkeleri İş İnsanları Derneği (IRAK-İŞDER) Başkanı ve Tüm Hataylılar ve Hatay Dostları Derneği (TÜMHATAYDER) Başkanı Kenan Hikmet Yozgatlı, Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Kürşat Çavuşoğlu, Cumhuriyet Kadınları Dernegi (CKD) Kepez Özgürlük Şube Başkanı H. Mutlugün Özturan, Antalya Tacikistan Halkı ve Kültür Derneği Başkanı Cavit Aslan, Türkmenistan Dernek Başkanı Rüstem Bazarov, Kırgızistan Kadınları ve İş İnsanları Derneği Genel Başkanı Peri Asanaalieva, Antalya Kırgız Derneği Başkan Yardımcısı Nazire Erdoğan, Antalya Uygur Türkleri Diasporası Kadınlar Koordinatörü İnayet Abdiyeva katıldı. Antalya Uygurlar Derneği Başkanı Yarmuhammet Tokhtıev’in yaptığı konuşmada; “Piknik şölenimize eşlik ederek bizleri yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Uygur Türklerinin kültürel ve ailevi değerlerini komşularımıza sunmak, Antalya'da yaşayan Uygur toplumumuzun dertlerini dinlemek sorunların çözüm odaklı yol haritalarını oluşturuyoruz. Türkiye ve Türk dünyası ile ilişkilerimizi güçlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

AHBVÜ'de büyük Tatar şair Abdullah Tukay konulu panel Haber

AHBVÜ'de büyük Tatar şair Abdullah Tukay konulu panel

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi (AHBVÜ) Avrasya ve Türk Dünyası Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kazan Tatar halkının millî şairi Abdullah Tukay'ı düzenleyeceği panel ile anacak. 22 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan panelin moderatörlüğünü AHBVÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zûhal Yüksel üstelenecek.  Itri Yerleşkesi Mavi Salonu'nda saat 14.00'te gerçekleştirilecek etkinlikte; Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülhan Atnur, AHBVÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Işılay Işıktaş Sava, AHBVÜ Araştırma Görevlisi Meryem Başkurt Sabaz ve Kazan Tatar tarihçi ve yazar Roza Kurban panelist olarak yer alacak.  KAZAN TATARLARININ MİLLİ ŞAİRİ ABDULLAH TUKAY Kazan Tatarlarının millî şairi Abdullah (Gabdulla) Tukay, 26 Nisan 1886'da Kazan bölgesi Menger ili Kuşlavıç köyünde (şimdiki Tataristan Cumhuriyeti Arca bölgesinde) doğmuştur. Küçük yaşta yetim kaldığı için evlatlık verildiği aileler ve akrabaları arasında elden ele ve ilden ile dolaşan Tukay’ın çocukluğu Sansa, Üçili, Kırlay Köylerinde geçmiş; ilköğrenimini Kırlay Köyü Medresesinde almıştır. Daha medrese talebesi iken ilk şiir denemelerini yazarak kendini geliştirmeye başlamıştır. Tukay, medrese öğrenimi esnasında Gark-ı Rus, Tercüman gibi gazetelere ilaveten İstanbul ve Arap gazetelerini de takip etmiştir. 1902 yılında Tukay, kendisine ciddi anlamda tesir eden Mutiullah Hoca’nın oğlu Mehmet Kâmil Efendi ve İstanbul’dan gelip medreseye kaydolan Abdülveli adlı bir talebe ile tanışmıştır. Tukay’ın medresede dostluk kurduğu Abdülveli isimli İstanbullu bir talebe burada bir yıl kalmış ve bu süre zarfında Tukay’a İstanbul Türkçesi ile Osmanlı edebiyatını sevdirmiştir. Tukay, doğduğu ve edebi hayatında önemli yere sahip olan 1905-1907 yılları arasına tekabül eden döneminde yaşadığı Cayık (Uralsk) şehrinden 1907 yılının güzünde Kazan’a dönmüş, o zamanki edebî-medenî muhitin merkezi olan Kazan’da olgunlaşmıştır. A. Kemal ile birlikte Yeşin, Yalt-Yult dergilerini çıkaran Tukay, El Islah gazetesinde sık sık yazmıştır. ABDULLAH TUKAY'IN ESERLERİ Abdullah Tukay 27 yıllık kısacık hayatında birçok şiir, fıkra ve siyasi makaleler kaleme almıştır. Fikir, Yuldız, El-İslâh, Kuyaş ve Turmış gazeteleri ile El-Asrü’l-Cedit, Terbiyetü’l-Etfal, Añ, Yeşin, Yalt, Yult ve Mektep gibi dergilerde yayımlanan şiir ve nesirleri, 1907’den 1917 yılına kadar geçen zaman içerisinde risâleler halinde 55 defa basılmıştır. 1906 ile 1913 yılları arasında çıkan söz konusu gazete ve dergilerde 214 şiir ve nesri yer almıştır. Tukay’ın Şiirleri, 1917'den önce risaleler şeklinde yayınlanmış, sonra ise Kırım-Tatar, Kazak, Kırgız, Özbek, Başkurt, Uygur ve Çuvaş Türkçelerine aktarılmıştır. Ancak, Tukay hayatta iken bütün şiir ve nesirlerinin bir arada toplandığı yayınları görememiştir. Şiirlerinden seçmelerinin oluşturduğu ilk eser yayıma hazırlanırken o, hastanede yatmaktadır. 14 Mart 1913’te kaleme aldığı “Uyangaç Birinçi İşim” başlıklı yazısında 400 sayfalık şiir kitabını yayımlatmayı vaadeder. Ancak, bu eser, o öldükten sonra 1914’te basılır. Şiir ve nesirlerinin toplu yayını ise, Latin hafleriyle 1929-1931 yıllarında üç cilt olarak; Kiril harfleriyle 1947-1948’de iki; 1955-1956’da dört; 1976’da dört ve son olarak 1985’de beş cilt halinde yayımlanır. 27 YAŞINDA HAYATA VEDA ETTİ 27 yıllık kısacık hayatına külliyat mesabesinde eserler sığdıran Kazan Tatarlarının milli şairi Abdullah (Gabdulla) Tukay, 15 Nisan 1913 günü tüberküloz hastalığından vefat etmiştir.

Türk devletleri liderlerinden Ramazan Bayramı tebriği Haber

Türk devletleri liderlerinden Ramazan Bayramı tebriği

İslâm dünyasının her sene Hicri takvime göre bir ay boyunca oruç ibadetini yerine getirmesinin ardından kutladığı Ramazan Bayramı 3 gün boyunca kutlanacak. Bu sene 10 Nisan'da başlayan bayram, kabir ve ev ziyaretlerinin ardından 12 Nisan'da son bulacak.  Türk dünyası liderleri de tüm İslam aleminin Ramazan Bayramı'nı tebrik etti. Liderler, bayramın ilk günü tebrik mesajlarını yayımladı.  AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI İLHAM ALİYEV'DEN BAYRAM TEBRİĞİ "Ramazan ayı, insanların kalplerini ve zihinlerini aydınlatan, onları barışa, birliğe ve güzel ahlaka davet eden mübarek aylardan biridir. Kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'in nazil olduğu bu ayda Müslümanlar, Cenab-ı Hakk'a karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirme fırsatını yakalıyor ve manevi zenginliğin sevincini yaşıyorlar.  İslam dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Azerbaycan'da her yıl kutlanan dinî bayram ve törenler, Müslüman dünyasıyla manevi dayanışmamızın somutlaşmış halidir. Bu yılki Ramazan Bayramı'mız, 30 yıllık düşman zulmünden kurtulmuş ata vatanımız olan Azerbaycan'ın egemen topraklarının tamamında düzenlenecek olmasıyla da dikkat çekiyor. Oruç imtihanlarından çıkan mümin vatandaşlarımız Ramazan ayını gurur ve şükran duygularıyla terk ediyor. Ülkemizin her yerinde insanımıza özel hayır ve yardım çalışmaları yürütülmekte, şehitlerimizin ölümsüz anısı minnetle anılmaktadır. Allah katında dualarınızın ve niyetlerinizin kabul olmasını, bu mübarek bayramın iyilik, şefkat ve merhamet bayramına dönüşmesini, toplumumuzdaki birlik ve beraberliğin daha da güçlenmesini temenni ediyorum"  KIRGIZİSTAN CUMHURBAŞKANI SADIR CAPAROV'DAN BAYRAM TEBRİĞİ "Sevgili yurttaşlar, aziz muhterem Müslüman kardeşlerim, İslam'ın beş şartından biri olan mübarek oruç ayı başarıyla sona erdi ve Ramazan Bayramı geldi. Hepinizin Ramazan Bayramını içtenlikle kutluyorum! İmanın bir adımı olarak kabul edilen oruç sırasında ruhumuzu arındırdık, Yaradan'a olan inancımızı güçlendirdik, egomuzu dizginledik, sağlığımıza dikkat ettik. Bununla birlikte iyilik ve şefkat duyguları artacak, hayırlar artacaktır. Onun için bu büyük ayda halkımızın birliğinin bir kez daha pekişeceğine inancım tamdır. Halkımızın huzuru ve ülkemizin kalkınması için otuz gün oruç tutarak yaptığınız dualarınız kabul olsun. İmanımız ve güvenimiz artsın, bir sonraki oruç ayına kadar bizlere bereketli bir ömür nasip etsin. Atalarımızdan kalan asil vasıflarla milletimize, devletimize hizmet edelim. Bunu yapacak arzumuz, inancımız ve irademiz var. Her birimiz milli birliği güçlendirmek ve aziz ülkemizin aydınlık geleceğine katkıda bulunmak için çabalayalım. Yaradan her evin bereketini, rızkını artırsın, sıcak bir ortam versin. Tüm iyi dileklerimizin gerçekleşmesini diliyorum! Ramazan Bayramı'mız kutlu olsun" ÖZBEKİSTAN CUMHURBAŞKANI ŞEVKET MİRZİYOYEV'DEN BAYRAM TEBRİĞİ "Sevgili yurttaşlar! Mübarek Ramazan ayını temiz bir kalp ve ruh ve imanla geçirip, kutsal dinimizin emrettiği tüm ritüelleri ve ibadetleri yerine getirerek geçiren siz ülkenin tüm Müslümanlarını, Özbekistan halkını canı gönülden tebrik ediyorum ve bugün Ramazan'ı selamlıyorum. Bu mutlu anlar için Allah'a şükrediyoruz. Yüce Rabbim gönülden gelen dualarımızı ve iyi niyetlerimizi kabul etsin! En yüksek değer adına, insan adına asil eylemlerimiz devam etsin!  Bu mübarek anlarda yurt dışındaki soydaşlarımızın, uzak ve yakın ülkelerdeki tüm Müslüman ümmetinin Ramazan Bayramı'nı en içten dileklerimizle kutluyoruz. Kalplerimizin ayrı bir sevinçle dolduğu bu muhteşem günde, bir kez daha Ramazan Bayramı'nızı en içten dileklerimle kutluyor, ailelerinize sağlık, mutluluk ve refah diliyorum. Tüm güzel umutlarımız gerçekleşsin! Anavatanımız refaha kavuşsun! Hayırlı Ramazanlar!" KAZAKİSTAN CUMHURBAŞKANI KASIM CÖMERT TOKAYEV'DEN BAYRAM TEBRİĞİ "Mübarek Ramazan ayında müminler, evrensel insanî değerlere büyük önem veriyor, manevi arınma için samimi bir çaba gösteriyor, ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıyor ve şefkat gösteriyor. Ramazan ayının gerçek özü; sabır, azim ve ölçülülüğe dayanan 30 günlük oruçta yapılan iyi davranışlarla ortaya çıkıyor. Atalarımızın geleneksel dini, tüm insanları barış ve sükûneti, merhamet ve şefkati, nezaket ve yaratıcılığı, dürüst çalışmayla elde edilen hak edilmiş başarıyı benimsemeye çağırır. Sonuçta bu, tüm milletimizin birliğinin ve refahının güçlenmesine katkı sağlıyor. İslam ilkelerinin, Ramazan ayının ve Ramazan Bayramı'nın ülkenin kültürel mirası ve gelenekleriyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılı. Bu süreklilik tüm vatandaşları birleştirir ve adil bir toplum yaratılmasına önemli katkı sağlar. Milletimiz daima huzur ve uyum içinde olsun, her ev mutluluk ve refahla dolsun!” TÜRKMENİSTAN CUMHURBAŞKANI SERDAR BERDİMUHAMMEDOV'DAN BAYRAM TEBRİĞİ "Ramazan gecelerinde ve bayramda yaptığınız ibadetleriniz, teravih namazlarınız, verdiğiniz sadakalarınız, okuduğunuz ayetleriniz, bağımsız devletimizin yeryüzündeki varlığının sonsuza dek kalmasını, merhametli halkımızın sonsuza dek mutlu ve refah içinde olmasını hatırlatan dualarınız Yüce Allah'ın huzurunda kabul olsun" KKTC CUHURBAŞKANI ERSİN TATAR'DAN BAYRAM TEBRİĞİ "Değerli vatandaşlarım,  Bu mübarek bayram gününde sizlerin huzur ve mutluluk içinde nice bayramlar geçirmenizi temenni ediyorum. Gönüllerimizdeki sevgi ve kardeşlik duygularının pekiştiği birlik ve beraberliğimizin bu özel günlerde hep birlikte sağlık, başarı ve esenlik dolu bir geleceğe yürüyelim. Ramazan Bayramı'nı kutladığımız bu anlamlı günlerde ülkemiz için güzel ziyaretlerde bulunurken aynı duyarlılıkla dünyada ve bölgemizdeki komşu ülkede de bayramın öncelikle sağlık, barış, huzur ve güven ortamında kutlanmasını temenni ederim.  Huzur ve güven ortamının korunması, halkımızın gelecekte daha aydınlık günlerde bir yaşama kavuşması için tüm gücümüzle ulaşabilmekteyiz. Hükûmetimiz de üstlemiş olduğu sorumlulukların bilinciyle halkımızla birlik ve dayanışma içerisinde hizmet için canla başla çalışmaktadır. Devletimize olan inanç ve ülkemize duyduğumuz sevgiyle daha güzel günlere ulaşmak için özveriyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bayramlar bir ayağa gelmenin ve kaynaşmanın  en güzel yaşandığı günlerdir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm vatandaşlarımız anavatan Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan kardeşlerimizin ve tüm İslam aleminin Ramazan Bayramı'nı en içten dileklerimle kutlar, sevdiklerinizle birlikte sağlıklı ve mutlu nice bayramlar dilerim"

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.