SON DAKİKA
Hava Durumu

#Türkmenistan

QHA - Kırım Haber Ajansı - Türkmenistan haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Türkmenistan haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Üç Türk devletinin eğitim alanındaki iş birliğinde somut adımlar! Haber

Üç Türk devletinin eğitim alanındaki iş birliğinde somut adımlar!

Türkiye, Türkmenistan ve Azerbaycan arasında 2023-2025 yılları için bilim, eğitim ve kültür alanlarında imzalanan iş birliği çerçeve programı kapsamında yürütülmesi planlanan geleneksel çocuk oyunlarına yönelik Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile birlikte "Eğitimde Oyun Uygulamaları Eğitici Eğitimi" modülü hazırlandı. Eğitici Eğitimi kapsamında Türkmenistan ve Azerbaycan'dan Ankara'ya gelen toplam 18 öğretmen, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Faruk Yelkenci'yi Bakanlık binasında ziyaret etti. MODÜLDE 6 DRAMA TEKNİĞİ VE 10 ÇOCUK OYUNU YER ALIYOR Hazırlanan modülde 6 drama tekniği ile Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün hazırladığı "Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu" kitabından seçilen 10 çocuk oyunu, birer ders aracı olarak kullanıldı. Eğitimde kullanmak üzere belirlenen drama teknikleri ise şu şekilde; "pandomim, hikâye etme/olay canlandırma, doğaçlama, sıcak sandalye, bilinç koridoru, donuk imgeler." Eğitimde kullanılacak Geleneksel Çocuk Oyunları ise "çatlak patlak oyunu, fasulye torbası oyunu, mangala, topaç çevirme, dokuztaş oyunu, halat çekme, çuval yarışı, kaleli yakan top, mendil kapmaca ve tombik oyunu" olarak seçildi. 6-10 Mayıs 2024 tarihleri arasında Ankara Hizmet İçi Eğitim Enstitüsünde, söz konusu drama teknikleri ve geleneksel çocuk oyunlarının oynanışları ile oyunların derslerle ilişkilendirilmesi hakkında uygulamalı eğitim çalışması gerçekleştirildi. Ayrıca, Türkmenistan ve Azerbaycan'dan gelen öğretmenlere yönelik 4 Mayıs-12 Mayıs 2024 tarihleri arası Eğitimde Oyun Uygulamaları Eğitici Eğitimi ve ayrıca sosyal içerikli gezilerin dahil olduğu program gerçekleştiriliyor. YÜZ YÜZE 100 ÇOCUK OYUNU KİTABI FARKLI DİLLERE ÇEVRİLDİ Söz konusu eğitimde materyal olarak kullanılmak üzere hem de geleneksel çocuk oyunlarımızın yaygınlaştırılmasına katkı sağlaması düşünülerek Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce hazırlanan "Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu" kitabının Yüksek Öğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Azerbaycan, Türkmen, Özbek, Kazak, Kırgız lehçeleri ile Arapça, Farsça, Macarca ve Rusça dillerine çevirisi de yapıldı.

Birleşik Krallık'tan Türkmenistan hamlesi: Çok sayıda anlaşma imzaladı Haber

Birleşik Krallık'tan Türkmenistan hamlesi: Çok sayıda anlaşma imzaladı

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından 26 Nisan 2024 tarihinde yapılan açıklamada, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron'un ülkede resmî ziyaretler için bulunduğu ve bu kapsamda Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile Cameron arasında ikili görüşme gerçekleştiği belirtildi. ÇOK SAYIDA İKİLİ İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İÇİN İMZA TÖRENİ DÜZENLENDİ Müzakereler sırasında tarafların; siyasi, diplomatik, ticari, ekonomik, kültürel ve insani alanların yanı sıra bölgesel ve uluslararası gündemde yer alan çeşitli ikili iş birliği konularını ele aldığı kaydedildi. Öte yandan Türkmenistan Dışişleri Bakanlığında, Birleşik Krallık ile çok sayıda ikili iş birliği anlaşması için imza töreni düzenlendiği aktarıldı. TİCARİ VE EKONOMİK İŞ BİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK ANLAŞMA Türkmenistan ve Birleşik Krallık arasındaki Ticaret ve Sanayi Konseyi (TUKTIC) tarafınan yürütülen faaliyetlerin, ticari ve ekonomi alandaki iş birliğinin geliştirilmesinde sağladığı katkının önemine dikkat çekilen toplantıda, 2024-2025 İşbirliği Programı da imzalandı. İKİ ÜLKE ARASINDA MUTABAKAT  Türkmenistan Çevre Koruma Bakanlığı ile Mavi Deniz Vakfı arasında Hazar Denizi'nde biyolojik çeşitlilik ile çevrenin korunması ve korumanın teşvik edilmesi amacıyla Mutabakat Zaptı ve İşbirliği Anlaşması imzalandı. Ayrıca Türkmenistan Bakanlar Kuruluna bağlı Ulaştırma ve Haberleşme Ajansının, "Türkmenaragatnaşık" Ajansı ile Birleşik Krallık devlet şirketi "Dialogue Events" arasında da Mutabakat ve İşbirliği Anlaşması imzalandı.

Paris'te Türkmen Enerji Yatırım Forumu gerçekleştirildi Haber

Paris'te Türkmen Enerji Yatırım Forumu gerçekleştirildi

Türkmenistan hükûmetinin doğal gaz şirketi Türkmengaz ile petrol şirketi Turkmennebit ve İngiliz şirketi GaffneyCline tarafından ortak olarak üzenlenen, Türkmenistan'ın petrol ve gaz endüstrisine yabancı yatırımı çekmeyi amaçlayan Uluslararası Türkmen Enerji Yatırım Forumu (TEIF-2024) 24-25 Nisan 2024 tarihlerinde Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlendi. ULUSLARARASI TÜRKMEN ENERJİ YATIRIM FORUMU Turkmenportal'ın aktardığı habere göre forumun temel amacı, petrol ve gazın üretimi, nakliyesi ve rafine edilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimi, ulaşım, inşaat dahil olmak üzere Türkmenistan enerji endüstrisinin tüm segmentlerinde doğrudan yabancı yatırımın çekilmesine yönelik fırsatların genişletilmesi olduğu belirtildi. Dün açılışı gerçekleşen forum, bugün "Temiz enerji ve modern altyapı alanındaki projelerin teşvik edilmesinde finans kurumlarının rolü" ve "Türkmenistan'ın inşaat, gaz kimyası, gaz kimyası alanlarındaki yeni projelerine yatırım çekme sürecinin hızlandırılması" olmak üzere iki oturumda gerçekleştirildi. Forum kapsamında ayrıca enerjinin gelecekteki yönünü belirleyecek bir dizi ikili anlaşma da imzalandı. Dünyanın 4. büyük doğal gaz rezervine sahip ülkesi olan Türkmenistan’da 2023 yılında 80.6 milyar metreküp doğalgaz üretilmişti.  Türkmenistan’ın Avrupa’ya yılda 30 milyar metreküp doğalgazı ihraç kapasitesi bulunuyor.

Türkmenistan'da fazla sıvı yağ alanlar cezalandırılıyor Haber

Türkmenistan'da fazla sıvı yağ alanlar cezalandırılıyor

Azatlık Radyosu Türkmen Servisinin 11 Nisan 2024 tarihinde aktarığı haberinde, Türkmenistan'da bayram tatili öncesinde devlet mağazalarında özel fiyatla satılmaya başlanan bitkisel yağı fazla miktarda satın alanların cezalandırıldığı bildirdi. İNSANLAR UCUZ YAĞ VE AKARYAKIT PEŞİNDE Mağazalardaki gıda sıkıntısı ve yüksek fiyatlardan mağdur olan Türkmenlerin, bayram tatili nedeniyle daha fazla akaryakıt ve sıvı yağın indirimli fiyatla satılması için çabaladığı belirtildi. Azatlık Türkmen Servisi konuya ilişkin yaptığı haberinde "Türkmenistan'da üretilen pamuk yağı piyasa fiyatının altında fiyata satılıyordu. İnsanlar bu fiyatın uzun sürmeyeceğini hesaba kattı ve imkanı olanlar daha fazlasını almaya çalıştı" ifadelerine yer verdi. FAZLA AKARYAKIT ALANLARA CEZA UYGULANDI Öte yandan yerel firmalar tarafından üretilen pamuk tohumu yağının mağazadaki ayçiçek yağına göre daha düşük kalitede ancak daha düşük bir fiyata sahip olduğu aktarıldı. Ayrıca otomobillerine 15, 20, 25 litrelik plastik kaplarda akaryakıt yükleyen alıcıların da tespit edildiği ve vatandaşlara polisler tarafından ceza uygulandığı belirtildi. TÜRKMENİSTAN HALKI SEFALETE İTİLİYOR Türkmenistan'da son yıllarda un, ekmek ve şeker gibi hükûmetin belirlediği sübvansiyonlu fiyatlarla satılan gıda ürünleri listesine pamuk tohumu yağı da dahil edildi. Bu nedenle kısıtlamalarla satılıyor. Devlet mağazasından bu ürünleri almak isteyenler haftalarca, bazı köylerde ise aylarca beklemek zorunda kalıyor. Pamuk tohumu yağı kalitesiz olmasına rağmen çoğunlukla düşük gelirli nüfus tarafından satın alınıyor.  TÜRKMENİSTAN HÜKÛMETİ HALKINA ZORLUK YAŞATIYOR Doğal kaynaklardan yüksek gelir elde eden Türkmenistan hükûmeti, nüfusunun çoğunluğunun yoksulluk içinde yaşadığını kabul etmeyi reddediyor. Temel gıda ürünlerinin sübvansiyonlu fiyatlarla satılması uygulaması da kademeli olarak durduruluyor.

Türkmenistan Rusya'ya bilet satışını durdurdu Haber

Türkmenistan Rusya'ya bilet satışını durdurdu

Türkmenistan'ın bazı bölgelerinde, Rusya'da çalışmak için resmi teklif alan vatandaşlara uçak bileti satışı durduruldu. The Times of Central Asia gazetesinin 9 Nisan 2024 tarihinde gündeme taşıdığı haberde, söz konusu durumun Rusya'nın başkenti Moskova'da "Crocus City Hall" adlı konser salonuna yapılan terör saldırısı nedeniyle ortaya çıktığı kaydedildi. Gazete, saldırının ardından 22 Mart 2024 itibariyle Türkmenistan'dan Rusya'ya işçi göçünün aniden durduğunu, çalışma daveti alan ve vize başvurusunda bulunanların, bilet satın alamayacaklarını öğrendiğini belirtti. RUSYA TÜRKMENİSTAN VATANDAŞLARINI SINIR DIŞI ETMEYE HAZIRLANIYOR Öte yandan, geçtiğimiz günlerde Moskova yakınlarındaki Domodedovo'da bulunan bir markette çalışan Türkmenistanlı 12 işçi tutuklanmış ve 4'ü para cezasına çarptırıldıktan sonra serbest bırakılmıştı. İşçilerden 8'i ise sınır dışı edilmek üzere Moskova bölgesindeki Yegoryevsk kentinde bulunan özel bir gözaltı merkezine nakledilmişti. Gazete'nin Chronicles of Turkmenistan'a dayandığırdığı habere göre, Vidnoye'deki bir gözaltı merkezinde sınır dışı edilmeyi bekleyen 47 Türkmenistan vatandaşı bulunuyor. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ve Rus hükûmeti, Türkmenler için vize verilmesinin en az bir buçuk yıl süreyle askıya alınması olasılığını görüşmeye başladı. Bir rapora göre, sadece diplomatlar ve büyük işletmelerin temsilcileri için bir istisna uygulanacak. MOSKOVA’DA SİLAHLI SALDIRI Rusya'nın başkenti Moskova'da "Crocus City Hall" adlı konser salonuna 22 Mart akşamı silahlı kişilerce terör saldırısı düzenlendi. Saldırganların otomatik silahlarla salonda rastgele ateş açtıkltan sonra konser salonunun bulunduğu binanın çatısında yangın çıktı, bir süre sonra binanın çatısı çöktü. Saldırıdan kısa süre sonra terör örgütü DEAŞ, Rusya'nın başkenti Moskova'daki saldırıyı mensuplarının düzenlediğini iddia etti. Rusya Soruşturma Komitesi saldırıda en az 143 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Saldırı sonrasında Rusya tarafından hedef gösterilerek gözlerin çevrildiği Ukrayna tarafı ise, olayla bir ilgilerinin olmadığını belirterek saldırının Rusya Devlet Başkanı Putin'in emriyle planlanan kasıtlı bir eylem olduğunu öne sürdü.

2024 Türk dünyası kültür başkenti Anev'de açılış yapıldı Haber

2024 Türk dünyası kültür başkenti Anev'de açılış yapıldı

Türkmenistan'ın Anev kenti, Azerbaycan'ın Şuşa kentinden bayrağı devralarak 2024 Türk dünyası kültür başkenti ünvanı aldı. Anev, bu yıl Türk dünyasına dair yapılacak olan coşkulu, kültürel, sanatsal ve bilimsel etkinliklere ev sahipliği yapacak.  ANEV'DE AÇILIŞ ETKİNLİKLERİ BAŞLADI Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından bu yılın kültür başkenti ilan edilen Anev'de 26 Mart 2024 tarihinde açılış etkinlikleri yapıldı. 3 gün boyunca sürecek olan etkinliklerin açılışına; Türkmenistan Başbakan Yardımcısı Mihricemal Mammedova, Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Türkmenistan Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubançıbek Ömüraliyev, Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Şahin Mustafayev, Türk Kültür ve Miras Vakfı Genel Başkanı Aktoti Raimkulova, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Genel Sekreteri Hüsrev Naziri,  Macaristan Hükümeti Devlet Komiseri ve Milletvekili Péter Hoppál, TİKA Başkanı Serkan Kayalar, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Bakanlığı veklili Marat Tagayev, Kazakistan Kültür ve Bilgi Bakanı vekili Yerbol Alikulov, Özbekistan Kültür Bakanlığı vekili Murat Mecidov, Türk Devletleri Parlament Asamblesi Genel Sekreteri Mehmet Süreyya Er,  Ankara Etnografya Müze Müdürü Atalar Ali Haydar, Kazakistan Milli Müze Müdürü Aybek Sıdıkov, Buhara Filarmoni Koordinatörü Rauf Avezov, Özbekistan Ekoloji, Çevre ve Hava Koruma Bakanlığı Seyehat Komitesi Başkanı Ümit Rüstemoviç Şadiyev, Kırgızistan ulusal televizyon ve radyo kuruluşu KTRK Genel Müdürü Tolotbek Tillebayev, TRT Avaz Kanal Koordinatörü Sedat Sağırkaya, TRT Genel Müdür Yardımcısı Hasan Öymez, Suudi Arabistan Bilim Bakanı vekili Saad bin Anvad Al Harbi, sanatçılar, kültür elçileri, bilim, sanat ve kültür dünyasından pek çok isim katıldı.  "MAHTUMKULU FİRAKİ DÜNYA EDEBİYATININ ÇOLPAN YILDIZIDIR" Etkinliğin açılış konuşmasında TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev, bu sene Türk dünyasının kültür başkenti kabul edilen Anev'in kültürel çalışmalara ev sahipliği yapacak olmasından dolayı Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhammedov'a teşekkür etti. Raev, sözlerine doğumunun 300. yılı vesilesiyle Türkmen şair 2024 Mahtumkulu Firaki Yılı'na dikkat çekerek, Türk dünyasının kıymetli şairini anarak başladı. "Millî Türkmen edebiyatının klasiği büyük şair Mahtumkulu Firaki sadece Türk dünyasının değil, dünya edebiyatının Çolpan yıldızıdır" diyen Raev, Mahtumkulu Firaki'nin Türk dünyasında kıymetli bir hazine olduğunu vurguladı.  "AMACIMIZ KARDEŞ HALKLARIMIZ ARASINDA VAR OLAN ALTIN KÖPRÜYÜ DAHA DA GÜÇLENDİRMEKTİR" Raev konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Türk Dünyasının Kültür Başkenti ünvanı 7 bin yıllık tarihi ile Anev şehrine çok yakıştı. Bizler 2024 yılında bu medeniyet beşiğinde pek çok etkinlik düzenleyeceğiz. Türk dünyasının bayrakları olarak seçilen bu şehir, Türk Birliğinin, kardeşliğimizin, dostluğumuzun sembolü olarak öne çıkacak. Sanatçılarımız ve kültür insanlarımız burada bir araya gelecek. Bu sayede kültürümüzü ve sanatımızı geleceğe taşıyacak temelleri daha da güçlendireceğiz. Tüm bu etkinliklerle esas amacımız, Türk dünyası arasındaki kültürel alışverişi en üst düzeye çıkarmak ve bu sayede kardeş halklarımızın arasında var olan altın köprüyü daha da güçlendirmektir" "TÜRK HALKLARININ MİRASININ KORUNMASINA VE AKTARILMASINA ELVERİŞLİ KOŞULLAR OLUŞTURULACAKTIR" Diğer yandan TDT Genel Sekreteri Ömüraliyev, TÜRKSOY ile iş birliği içinde her sene Türk dünyası kültür başkentinin seçilmesinde aktif rol oynadıklarını belirttiği konuşmasında, "Birlikte Türk halklarının zengin kültürel mirasının korunması ve gelecek nesillere aktarılmasının sağlanması için elverişli koşulları yaratabileceğimize inancım tamdır" dedi. Ömüraliyev konuşmasında, "Bugün bu tarihi mekânda bir araya gelmemiz, büyük Oğuz Kağan’ın torunları olan kardeş Türkmen halkının eşsiz, zengin kültürel gelenek ve göreneklerini sürdürerek ortak Türk medeniyetimizin gelişimine yaptığı önemli katkıyı bir kez daha teyit etmektedir" ifadelerine yer verdi. Açılış etkinliklerinde 9 ülkeden gelen 650'yi aşkın sanatçı, Türk dünyasına ait çeşitli müzik ve dans performansları sergiledi.

Türkiye'ye 2 milyar metreküp Türkmen gazı taşınacak Haber

Türkiye'ye 2 milyar metreküp Türkmen gazı taşınacak

Türkiye ve Türkmenistan, 1 Mart'ta doğal gaz alanında iş birliğine yönelik mutabakat zaptı ve hidrokarbon alanında yapılacak ortaklıklara temel teşkil edecek niyet beyanını imzaladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bu iş birliği kapsamına ilişkin açıklama yaptı. Bayraktar, ilk etapta 2 milyar metreküpe kadar Türkmen gazının Türkiye'ye taşınabileceğini belirtti. Türkmenistan gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması planlanıyor. TÜRKMEN GAZININ TÜRKİYE’YE ULAŞIMINDA ÜÇ FARKLI ALTERNATİF Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkmen gazının Türkiye’ye ulaştırılması noktasında "Bu alternatiflerden biri, Türkmen gazının swap yoluyla İran üzerinden Türkiye'ye gelmesi. Bir diğeri, Türkmen gazının İran ve Azerbaycan üzerinden yine swap yoluyla Türkiye'ye gelmesi ve bir diğeri de esasen daha uzun soluklu, daha sürdürülebilir ve daha büyük kapasiteli olan Türkmen gazının Hazar geçişli bir boru hattıyla Türkiye'ye gelmesi. Bunların hepsi masada, bunların hepsi konuştuğumuz konular" dedi. İstanbul Kültür Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Ayşegül Ketenci, AA muhabirine Türkiye-Türkmenistan arasındaki mutabakat zaptını değerlendirdi. Ketenci, Türkmenistan gazının Türk dünyası için de büyük önem taşıdığını ifade ederek "Azerbaycan'ın ekonomik kalkınması için enerji önemli bir bileşen, bu durum Türkmenistan ve diğer ülkeler için de geçerli. Bu sebeple bölgesel ve küresel ölçekte çok boyutlu işbirlikleri geliştirilmeli" ifadelerini kullandı. “TÜRK DÜNYASININ GELİŞİMİ İÇİN KRİTİK ÖNEMDE” Ketenci alternatiflerin doğru bir şekilde ele alınması gerektiğine işaret ederek "Türkmen gazının gelişi için en uygun alternatifin, altyapı çalışmaları uzun soluklu olsa bile Azerbaycan-Hazar güzergahıyla bağlantılı olduğu kanaatindeyim. Bu hat, Türk dünyasının gelişimi için kritik önemde ve güvenli bir hat" yorumunda bulundu. TÜRKİYE VE TÜRKMENİSTAN ARASINDA ÖNEMLİ İŞ BİRLİĞİ Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya’da 1-3 Mart tarihleri arasında düzenlenen Antalya Diplomasi Forumuna katılmak üzere gelen Türkmenistan Milli Lideri ve Halk Maslahatı Başkanı Gurbankulu Berdimuhamedov ile bir araya gelmişti. Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığının 1 Mart tarihinde gerçekleşen görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye ile Türkmenistan arasında “Doğal Gaz Alanında İş Birliğinin Geliştirilmesine İlişkin Karşılıklı İş Birliği Mutabakat Zaptı”, ”Petrol ve Doğal Gaz Alanlarında İş Birliğine İlişkin Niyet Beyanı” ve “Türkmenistan Havayolları ile Türk Hava Kurumu Üniversitesi Arasında Mutabakat Muhtırası” imzalandığı kaydedilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.