SON DAKİKA
Hava Durumu

#Ukrayna Askeri İstihbarat

QHA - Kırım Haber Ajansı - Ukrayna Askeri İstihbarat haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Ukrayna Askeri İstihbarat haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Ukrayna Askeri İstihbaratı’ndan Kerç Köprüsü mesajı Haber

Ukrayna Askeri İstihbaratı’ndan Kerç Köprüsü mesajı

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğü, bugün sosyal medya hesabı üzerinden dikkat çekici bir paylaşımda bulundu. Rusya'nın Kırım'ı işgalinin ardından Kerç Boğazı üzerinde yasa dışı olarak inşa ettiği ve Ukrayna'nın güneyine asker ve teçhizat sevk etmek için kullandığı Kerç Köprüsü’nün (Kırım Köprüsü) görüntülerini paylaşan Ukrayna askeri istihbaratı, “Kesinlikle gereksiz bir yapı” ifadelerine yer verdi. UKRAYNA ASKERİ İSTİHBARATINDAN İMALI MESAJ Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğü tarafından paylaşılan videoda Rusya’nın yasa dışı inşa ettiği Kerç Köprü’sü ve Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren Artan Özel Kuvvetler Birliğinin ismi gösterildi ve şu açıklamaya yer verildi: "Kırım’da sonbahar rüzgarı ve kesinlikle gereksiz bir yapı. Devamı gelecek…” #Ukrayna Askeri İstihbaratı’ndan Kerç Köprüsü mesajıhttps://t.co/8HtqeE2yfr pic.twitter.com/TW9KqC66iL — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) November 22, 2023 KERÇ KÖPRÜSÜ’NE İKİ DEFA SALDIRI DÜZENLENDİ Rusya'nın Kırım'ı işgalinin ardından Kerç Boğazı üzerinde yasa dışı olarak inşa ettiği ve Ukrayna'nın güneyine asker ve teçhizat sevk etmek için kullandığı Kerç Köprüsü’ne 2 kez saldırı düzenlenmişti. Birinci saldırı Ekim 2022’de ve ikinci saldırı ise 17 Temmuz 2023’te gerçekleşmişti.

Ukrayna Askeri İstihbaratı: İki Rus çıkarma botu battı ve tamir edilemez Haber

Ukrayna Askeri İstihbaratı: İki Rus çıkarma botu battı ve tamir edilemez

Ukrayna, Rusya Karadeniz Filosu’nu zayıflatmaya devam ediyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğü, Rus işgali altındaki Kırım’da 9 Kasım'ı 10 Kasım’a bağlayan gece düzenlenen özel operasyon sonucunda, Rusya Karadeniz Filosuna ait iki Serna sınıfı çıkarma botunun vurulduğunu duyurdu. Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğünden dün akşam yapılan açıklamada saldırının ayrıntıları aktarıldı. Açıklamada, insansız deniz araçlarının (İDA) Kırım’a düzenlediği saldırı sonucu Rusya Karadeniz Filosu’na ait 1176 projesi Akula ve 11770 projesi Serna isimli 2 çıkarma botunun vurulduğunu aktarılarak, “İki bot da battı ve tamir edilemez durumda” denildi. KIRIM'DA PATLAMA SESLERİ Rus işgali altındaki Kırım’da 9 Kasım ile 10 Kasım'ı bağlayan gece saatlerinde patlama sesleri duyuldu. İşgalciler, 2 SİHA’nın düşürüldüğünü ileri sürerken; bağımsız medya, Kırım’ın batısında bulunan Akmeçit (Çernomorskoye) kasabasındaki askeri üsse saldırı gerçekleştirildiğini bildirdi. Kırım Rüzgarı (Krımskiy Veter) telegram kanalı, Akmeçit kasabasındaki Rus askeri üssüne saldırı gerçekleştirildiğini bildirdi. Ayrıca işgalcilere ait 2 botun batırıldığı aktarıldı. Daha sonra Ukrayna askeri istihbaratı, gece saatlerinde düzenlenen operasyonun görüntülerini sosyal medya üzerinden paylaştı. Açıklamada, Rusya Karadeniz Filosuna ait iki çıkarma botunun vurulduğunu duyurdu. Ayrıca vurulma anında Rus botlarının BTR-82 zırhlı personel aracı dahil farklı zırhlı araçları taşıdığı belirtildi. #Ukrayna, 2 Rus çıkarma botunu vurduhttps://t.co/6Uut8TwFYL pic.twitter.com/XtYPL2CtUT — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) November 10, 2023

Budanov: Rusya'nın Akyar'daki Karadeniz Filosu karargahına düzenlenen saldırıda en az 9 kişi öldü Haber

Budanov: Rusya'nın Akyar'daki Karadeniz Filosu karargahına düzenlenen saldırıda en az 9 kişi öldü

Ukrayna ordusu, Rus işgali altındaki Kırım ’ın Akyar (Sivastopol) kentinde faaliyet gösteren Rusya Karadeniz Filosu karargâhına dün füze saldırısı düzenledi. Ukrayna askeri istihbaratın bildirdiğine göre, saldırıda en az 9 Rus asker öldü ve 16 asker yaralandı. BUDANOV: YARALILAR ARASINDA GRUP KOMUTANI (ZAPORİJJYA BÖLGESİ) ALBAY GENERAL ALEKSANDER ROMANÇUK, AĞIR DURUMDA Ukrayna Silahlı Kuvvetleri İstihbarat Ana Müdürlüğü Başkanı Kırılo Budanov, Amerika’nın Sesi haber ajansına, işgal altında bulunan Akyar’daki Rusya Karadeniz Filosu karargâhına dün düzenlenen saldırının sonuçlarını değerlendirdi. Saldırıda en az 9 kişinin öldüğünü ve 16 kişinin yaralandığını belirten Budanov, “Yaralılar arasında grup komutanı (Zaporijjya bölgesi) Albay General Aleksander Romançuk, ağır durumda. Kurmay başkanı Korgeneral Oleg Tsekov komada. Kadrolu olmayan yaralı askerlerin sayısı henüz belirlenme aşamasındadır. Bunlar güvenlik görevlileri vb. görevlerde olan askerler, size söylediğim listede onlar yer almıyorlar." dedi. Rusya Karadeniz Filosu karargâhındaki yangın devam ediyorhttps://t.co/O5cuUX2nqI pic.twitter.com/Pw0fleW13p — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) September 22, 2023 UKRAYNA, RUS KARADENİZ FİLOSU'NU HEDEF ALDI Rus işgali altındaki Kırım’ın Akyar (Sivastopol) kentinde 22 Eylül’de üç güçlü patlama sesi duyuldu. Ardından Akyar ’ın sözde Valisi Mihail Razvojayev, Rusya Karadeniz Filosu karargâhına füze saldırısının düzenlendiğini açıkladı. Daha sonda Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Stratejik İletişim Müdürlüğü, "Ukrayna Savunma Kuvvetleri, 22 Eylül saat 12.00 civarında, geçici işgal altında bulunan Akyar ’daki Rusya Karadeniz Filosu karargâhına başarılı bir saldırı gerçekleştirdi" açıklamasında bulundu.

Ukrayna askeri istihbaratı, Kırım'da başarılı uçuş gerçekleştiren İHA görüntülerini paylaştı Haber

Ukrayna askeri istihbaratı, Kırım'da başarılı uçuş gerçekleştiren İHA görüntülerini paylaştı

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Ana Müdürlüğü, Rus işgali altındaki Kırım’da Tarhankut Burnu yakınında uçan insansız hava aracının görüntülerini paylaştı. Açıklamada, işgalci Rusya’ya ait iki helikopter ve bir uçağın, uzun takip sırasında Ukrayna insansız hava aracını düşürmeyi başaramadığı belirtildi. Ukrayna askeri istihbaratı, #Kırım'da başarılı uçuş gerçekleştiren İHA görüntülerini paylaştıhttps://t.co/cEzwu0xnqY pic.twitter.com/BeOb1yBKJE — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) September 1, 2023 UKRAYNA İHASI'NDAN KIRIM'DA BAŞARILI KEŞİF UÇUŞU Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Ana Müdürlüğü basın servisi, Rus işgali altındaki Kırım'da keşif yapan Ukrayna İHA'sının başarılı uçuş görüntülerinin bir kısmını paylaştı. Yapılan açıklamada, “Ukrayna askeri istihbaratına ait İHA'lar sadece Rus hava savunma sistemleriyle karşılaşmalarından değil, düşman uçaklarıyla doğrudan çarpışmalarından da giderek daha sık zarar görmeden çıkıyor.” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, işgalci Rusya’ya ait iki helikopter ve bir uçağının, uzun kovalamaca sırasında Ukrayna İHA’sını düşürmeyi başaramadığına dikkat çekilerek, “Sürekli ateşe rağmen İHA’mız savaş alanından zarar görmeden ayrılarak başarıyla üsse geri döndü.” denildi.

Ukrayna askeri istihbaratından Rus işgali altındaki Kırım’a çıkarma! Haber

Ukrayna askeri istihbaratından Rus işgali altındaki Kırım’a çıkarma!

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri İstihbarat Baş Müdürlüğü (GUR), Rus işgali altındaki Kırım’a bir çıkarma gerçekleştirdi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri İstihbarat Baş Müdürlüğü Temsilcisi Andriy Yusov, operasyonun devam ettiğini ve ayrıntıların daha sonra açıklanacağını bildirdi. İşgal altındaki Kırım’ın Tarhankut Burnu’nda bulunan Mayak yerleşim yeri yakınlarında bu sabah erken saatlerde patlama ve silahlı çatışma seslerinin duyulduğu bildirildi. UKRAYNA İSTİHBARATINDAN KIRIM’A ÇIKARMA Suspilne haber ajansına konuşan Ukrayna Silahlı Kuvvetleri İstihbarat Baş Müdürlüğü Temsilcisi Andriy Yusov, Ukrayna askeri istihbarat birimlerinin Rus işgali altındaki Kırım’a bu sabah bir çıkarma gerçekleştirdiğini duyurdu. Yusov, “Özel operasyonun bir parçası olarak askerlerimiz yarımadaya indi. Ukrayna Savunma İstihbaratı, Deniz Kuvvetleri ile işbirliği yaparak özel bir operasyon gerçekleştirdi. Hedefe ulaşıldı, personel arasında herhangi bir kayıp olmadı. Özel operasyon devam ediyor, tüm detayları açıklamıyoruz, düşman personelinin yanı sıra kuvvetler ve araçlar arasında da kayıplar var. Kayıpların sayısına ilişkin bilgiler netleştiriliyor" dedi. Mayak yerleşim yerinde, Rus Hava ve Uzay Kuvvetlerine bağlı 3. Radyo-teknik Alayının üssü bulunuyor. Ayrıca Tarhankut Yarımadasında; Nebo-M radar istasyonu ve Kasta-2E2 radar istasyonundan oluşan bir bir radar merkezi bulunuyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri İstihbarat Baş Müdürlüğü (GUR), dün Tarhankut Burnu’nda konuşlandırılan Rusya’ya ait bir S-400 Triumf füze sisteminin vurulduğunu açıklamıştı.

Ukrayna askeri istihbarat başkanından Kırım'daki işgalcilere "yeni sürprizler" duyurusu Haber

Ukrayna askeri istihbarat başkanından Kırım'daki işgalcilere "yeni sürprizler" duyurusu

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri İstihbarat Baş Müdürlüğü Başkanı Kırılo Budanov, Ukrayna istihbaratının yakın zamanda, Kırım dahil Rus işgali altında bulunan Ukrayna bölgelerindeki direniş grupları ile birlikte işgalcileri yok etmeye yönelik faaliyetlerde bulunacağını duyurdu. #Ukrayna askeri istihbarat başkanından #Kırım'daki işgalcilere "yeni sürprizler" duyurusuhttps://t.co/u56ep3F1vE pic.twitter.com/DBDBroARpW — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) August 22, 2023 İRPİN’DE KIRIM TATAR BAYRAĞI GÖNDERE ÇEKİLDİ Rus saldırılarında büyük zarar gören Kıyiv bölgesindeki İrpin şehrinde, 3. Kırım Platformu Zirvesi’nin (şerefine ve) öncesinde, Kırım Tatar bayrağı göndere çekildi. Bayrağı göndere çekme törenine; Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanı Kırılo Budanov, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov katıldı. KIRIM’DA UKRAYNA’YI BEKLİYORLAR MI? Törenden sonra Ukrayna Askeri İstihbaratı Başkanı Kırılo Budanov, gazetecilerin sorularını cevapladı. Budanov, “Kırım’da Ukrayna’yı bekliyorlar mı?” sorusuna şu cevabı verdi: “Bundan çok korkanlar var ama bizi bekleyen çok insan var. Onlara beklentilerinin boşuna olmadığını göstermeliyiz. Bundan dolayı Kırım Platformu gibi etkinlikleri düzenlemeliyiz. Ayrıca işgal altında bulunan Ukrayna bölgelerindeki direniş grupları ile birlikte faaliyetlerde bulunmalıyız, bize ait Kırım’da işgalcileri yok etmeliyiz.  Bunlar zaten yapılıyor, siz de görüyorsunuz ve yakın gelecekte yine göreceksiniz.” dedi.

Ukrayna istihbaratı: 5 Rus uçağı kullanılamaz hale getirildi Haber

Ukrayna istihbaratı: 5 Rus uçağı kullanılamaz hale getirildi

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri İstihbarat Ana Müdürlüğü tarafından koordine edilen sabotajcı gruplar, son birkaç günde, aralarında stratejik bombardıman uçaklarının da bulunduğu 5 Rus savaş uçağını kullanılamaz hale getirdi. #Ukrayna istihbaratı: 5 Rus uçağı kullanılamaz hale getirildihttps://t.co/RRSjZjt32r pic.twitter.com/rP3lX95P82 — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) August 22, 2023 Ukrayna askeri istihbaratı ile işbirliği içindeki gizli gruplar, 19 Ağustos sabahı Rusya’nın Novgorod bölgesindeki Soltsı yerleşim yerinde bulunan bir askeri havaalanına İHA’larla saldırdı. Saldırıda, Tu-22 M3 bombardıman uçağı imha edildi ve iki savaş uçağı da hasar gördü. Ayrıca, Rusya'nın Kaluga bölgesindeki Şaykovka havaalanına, 21 Ağustos sabahı düzenlenen bir İHA saldırısında iki Rus bombardıman uçağı daha zarar gördü. "DÜŞMANIN HAVACILIĞINA ÖNEMLİ ZARAR VERDİK" Ukrayna merkezli NV haber ajansı, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri İstihbarat Ana Müdürlüğündeki kaynaklara atıfta bulunarak hazırladığı haberde, Rusya’da faaliyet gösteren sabotaj gruplarının Ukrayna askeri istihbaratı tarafından koordine edildiğini belirterek, “Söz konusu İHA saldırıları düşmanın havacılığına önemli zarar verdi. En önemli nokta Tu-22 M3 bombardıman uçakları artık Rusya’da üretilmiyor.” değerlendirmesinde bulundu. Etkisiz hale getirilen bombardman uçaklarıyla Rusya’nın sık sık Ukrayna’yı bombaladığına dikkat çekildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.