SON DAKİKA
Hava Durumu

#Ukrayna Cumhurbaşkanı

QHA - Kırım Haber Ajansı - Ukrayna Cumhurbaşkanı haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Ukrayna Cumhurbaşkanı haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Ukrayna Cumhurbaşkanı: Barışa giden yol uzun çünkü teröristlerle uğraşıyoruz Haber

Ukrayna Cumhurbaşkanı: Barışa giden yol uzun çünkü teröristlerle uğraşıyoruz

İsviçre'nin Bürgenstock kentinde 15-16 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Ukrayna Barış Zirvesi, Rusya'nın Ukrayna anakarasına yönelik olarak 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana sürdürdüğü topyekûn saldırılar ve işgal girişimi karşısında bir barış süreci başlatma, bir güven ortamı tesis etme ve sürece yönelik olarak ileride atılabilecek adımlar için fikirlerin ana hatlarını belirleme hedefiyle toplanıyor. "TERÖRİSTLERLE UĞRAŞIYORUZ" Zirveye katılmak üzere 14 Haziran 2024 tarihinde İsviçre'ye giden Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski), zirve öncesinde İtalyan Sky TG24 kanalında gazeteci Giuseppe De Bellis'e verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu. Zelenskıy, "Barışa giden yol uzun bir yol çünkü teröristlerle uğraşıyoruz. Birleşmiş Milletler Şartı ve uluslararası hukuk temelinde doğru yolu izlemeliyiz. Aynı temele sahip olmalıyız. Bunu da yasaları çiğnemeden, insanların haklarını ihlal etmeden yapıyoruz." şeklinde konuştu. UKRAYNA BARIŞ ZİRVESİ Ukrayna Barış Zirvesi, 15 Haziran 2024 tarihinde İsviçre'nin Bürgenstock kentinde 92 ülke ve 8 uluslararası örgütten oluşan 100 delegasyonun katılımıyla başlıyor. 2 gün sürecek olan zirvede "barış formülü"nün üç noktası olan; nükleer güvenlik, gıda güvenliği ve insani boyut ele alınacak.

Zelenskıy, Papa Francis ile görüştü Haber

Zelenskıy, Papa Francis ile görüştü

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik topyekun işgal girişiminin ardından ilk kez 13 Mayıs 2023 tarihinde Roma’da resmi ziyaretlerde bulundu. Zelenskıy, Papa Francis ile 40 dakika süren bir görüşme yaptı ve Rusya'nın Ukrayna'daki işgal girişimi ve saldırılarını anlattı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, dün İtalya'da cumhurbaşkanı ve başbakan ile bir araya geldi. İtalya'daki temaslarında, Ukrayna'ya Rus saldırganlığına karşı uluslararası desteğin devam etmesi mesajlarını verdi. Zelenskıy, Avrupa temaslarına bugün Almanya'nın başkenti Berlin ile devam ediyor. Vatikan, görüşmenin ardından Zelenskıy ve Papa Francis'in Ukrayna’daki Rus saldırganlığının insani ve siyasi durumunu konuştuğunu açıkladı. Görüşmede taraflar, Ukrayna’daki halka yönelik insani desteğin güçlendirilmesi gereği üzerinde durdu.   Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, ayrıca Papa Francis'ten gıda güvenliği, mahkumların ve sürgünlerin serbest bırakılması ve adaletin yeniden tesis edilmesi alanlarında barış formülünün uygulanmasını kapsamlı bir şekilde destek istedi. UKRAYNA CUMHURBAŞKANI, PAPA FRANCIS'TEN DESTEK İSTEDİ Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Papa Francis’e Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri saldırısını açıkça kınaması çağrısında bulundu ve mağdur ile saldırgan arasında eşitlik olamayacağını vurguladı. Zelenskıy, Rusya'nın Ukraynalı çocukların kaçırılmasını da gündeme getirdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı, Vatikan'ı Ukrayna'nın Rusya'ya yasa dışı ve zorla götürülen, fiilen kaçırılan Ukraynalı çocukların iadesine yönelik çabalarına katılmaya çağırdı. ZELENSKIY, PAPA'YI UKRAYNA'YA DAVET ETİ Volodımır Zelenskıy, Rus işgalinden etkilenen tüm Ukraynalılara dualarla destek olmak ve Rus işgaline karşı mücadele etmek için Papa Francis'i Ukrayna’ya davet etti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Sabah Kutsal Papa Francis ile Ukrayna, devletimiz için barış arayışı, işgalcilerin zulmü, kuşatma altındaki şehirlere giden insani koridorlar hakkında konuştum. Savaşa karşı net ve güçlü duruşu ve Ukrayna için yaptığı dualar için Papa'ya teşekkür ettim. Bu en önemli anda ülkemizi ziyaret etmeyi teklif etti. Her birimizin, her bir Ukraynalının kesinlikle desteğini alacak olan bu önemli geziyi düzenleyebileceğimize inanıyorum" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.