SON DAKİKA
Hava Durumu

#Ukrayna Deniz Kuvvetleri

QHA - Kırım Haber Ajansı - Ukrayna Deniz Kuvvetleri haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Ukrayna Deniz Kuvvetleri haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı: Kerç Köprüsü yıkılmadan Kırım’ın kurtarılması imkansız Haber

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı: Kerç Köprüsü yıkılmadan Kırım’ın kurtarılması imkansız

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oleksiy Neyijpapa (Oleksiy Neizhpapa), 6 Temmuz 2024 tarihinde Kırım’ın kurtarılmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Neyijpapa, Kerç Köprüsü yıkılmadan Rus işgali altındaki Kırım’ın kurtarılmasının imkansız olduğunu ifade etti.  Ayrıca Ukrayna gemilerinin Rus işgali altındaki Akyar’a (Sivastopol) geri dönebileceğini aktaran Neyijpapa, “Rus şarkısında olduğu gibi – ‘İmkansızın mümkün olduğunu biliyorum’ Elbette, başka türlü olamaz. Sona ulaşmamız gerekiyor.” dedi. KERÇ KÖPRÜSÜ İŞGALCİ RUSYA İÇİN ÇALIŞAN BİR LOJİSTİK ZİNCİRİDİR Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oleksiy Neyijpapa açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Kerç Köprüsü işgalci Rusya için çalışan bir lojistik zinciridir ve zafer için tüm lojistik zincirleri etkisiz hale getirilmelidir. Bu nedenle, elbette, böyle bir hedef var.  Köprü zarar görmüş olsa da işgalci güçler için bir tedarik zinciri olmaya devam ediyor.” RUS ORDUSU KIRIM KIYILARINDA SAVUNMA MEVZİLERİNİ ARTIRIYOR  "Ateş" gizli direniş hareketi, 6 Temmuz 2024 tarihinde Rus ordusunun işgal altındaki Kırım kıyılarındaki savunma mevzilerinin sayısını artırmaya çalıştığını belirtti. Açıklamada “İşgal yetkilileri, Silahlı Kuvvetlerin amfibi bir operasyon tehdidi olmadığına halkı ikna etmeye çalışırken, analistler kıyı şeridindeki savunma eksikliklerinin her geçen gün arttığını kaydediyor.” denildi. UKRAYNA, RUSYA’NIN KIRIM’DAKİ KONUMUNU ZAYIFLATIYOR Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, yaratıcı yöntemleri kullanarak, Batı tarafından sağlanan uzun menzilli füzelerin yardımıyla Rusya’nın Kırım’daki konumunu zayıflatıyor. Daha önce Batılı ortakların sağladığı seyir füzeleri ve kendi üretimi olan insansız deniz araçları (İDA) yardımıyla Ukrayna, Rusya’nın Karadeniz Filosunun büyük bölümünü Akyar’dan (Sivastopol) çekilmeye zorlamıştı.

Zelenskıy'den Kırım'daki S-400 bataryasını imha eden Ukraynalı askerlere teşekkür Haber

Zelenskıy'den Kırım'daki S-400 bataryasını imha eden Ukraynalı askerlere teşekkür

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, özel operasyon gerçekleştirerek Rus işgali altındaki Kırım’ın Kezlev (Yevpatoriya) bölgesinde bulunan Rusya’ya ait bir S-400 Triumf (Zafer) hava savunma sistemini imha eden Ukrayna Güvenlik Servisi ve Ukrayna Deniz Kuvvetlerine teşekkür etti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün yayımladığı video hitapta Kırım’da işgalci Rus ordusuna ait füze sistemini imha eden Ukrayna askerlerine teşekkür etti. Zelenskıy, “Ukrayna Güvenlik Servisi ve Deniz Kuvvetleri tüm birimlerine bugünkü zafer (Triumf) için teşekkür ediyorum. İşgalcilerin, bizim Kırım’ımızda yerleştirdiği hava savunma sistemi yok edildi. Bu çok önemli.” ifadelerini kullandı. RUS İŞGALCİLERE AİT S-400 İMHA EDİLDİ Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) ile Ukrayna Deniz Kuvvetleri, Rus işgali altındaki Kırım’ın Kezlev (Yevpatoriya) kenti yakınlarında benzersiz bir özel operasyon yürüterek işgalcilere ait bir S-400 Triumf tipi hava savunma sistemini imha etti. Özel operasyon çerçevesinde SBU, İHA’larla komplekse ait radar ve antenleri etkisiz hale getirdikten sonra Deniz Kuvvetleri birlikleri 2 Neptun seyir füzesiyle Triumf fırlatma rampasını vurdu. Rus işgali altındaki #Kırım'ın #Kezlev kentinde şiddetli patlamalar!https://t.co/1u6eV2YiOG pic.twitter.com/gOZkGZaxCv — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) September 14, 2023

İstanbul’da Ukrayna için inşa edilen 2. savaş gemisinin omurga döşeme töreni yapıldı Haber

İstanbul’da Ukrayna için inşa edilen 2. savaş gemisinin omurga döşeme töreni yapıldı

Türkiye ve Ukrayna'nın ortak inşa ettiği ikinci Ada tipi korvetin omurga döşeme töreni yapıldı. Törene, Ukrayna Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Koramiral Andriy Tarasov ve Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Volodımır Gavrilov katıldı. Ukrayna Deniz Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, "ADA tipi korvetin omurga yerleştirme töreni İstanbul'daki bir tersanede gerçekleştirildi. Mevcut anlaşmalara göre bu, Türkiye Cumhuriyeti tarafından Ukrayna donanmasının ihtiyaçları için inşa edilen ikinci korvettir. Tüm çalışmaların programlara ve sözleşmelere uygun olarak zamanında gerçekleştirildiğine dikkat çekiyoruz" denildi. İLK GEMİ EKİM AYINDA SUYA İNDİRİLMİŞTİ Türkiye merkezli Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) ana yükleniciliğinde yürütülen ve toplam 4 korvetin teslimatını kapsayan Ukrayna MİLGEM Projesi altında inşa edilen ilk korvet Getman İvan Mazepa (F-211), 2 Ekim 2022 tarihinde RMK Marine Tersanesi’nde düzenlenen bir törenle denize indirildi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın eşi Olena Zelenska, Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümamiral Oleksiy Neyijpapa, dönemin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir’in katılımı ile düzenlenen törende ikinci geminin de ilk saç kesimi yapıldı. İki ülke arasında imzalanan sözleşmeler çerçevesinde ilk korvetin, 2024’te Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmesi bekleniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.