SON DAKİKA
Hava Durumu

#Ukraynalı Askerler

QHA - Kırım Haber Ajansı - Ukraynalı Askerler haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Ukraynalı Askerler haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Savaş suçlusu Putin Rusyası'nın infaz kayıtları! Haber

Savaş suçlusu Putin Rusyası'nın infaz kayıtları!

Rusya'nın yayılmacı emelleri sonucu Ukrayna'ya yönelik olarak başlattığı topyekûn saldırılar ve işgal girişimi tüm şiddetiyle devam ederken, Rusya savaş hukukuna riayet etmemeyi sürdürüyor. Rusya, 24 Şubat 2022'den bu yana devam eden savaşta esir aldığı Ukraynalı askeri infaz ediyor. HRW: 15 UKRAYNALI ASKER İNFAZ EDİLDİ Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Aralık 2023'ten bu yana Rus birlikleri tarafından esir alınan 15 Ukraynalı askerin infaz edildiğini açıkladı. 2 Mayıs 2024 tarihli HRW raporunda, "İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2 Aralık, 27 Aralık ve 25 Şubat 2024'te sosyal medyada yayınlanan drone görüntülerini doğrulayıp analiz ederek en az 12 Ukraynalı askerin görünürde yargısız infazına ilişkin üç örneği araştırdı. Bu vakalarda askerler, açık bir teslim olma niyeti gösterdiler ve artık düşmanlıklarda yer almadıkları için savaş dışı kabul edildiler ve uluslararası insancıl hukuk veya savaş yasaları uyarınca hedef alınamazlardı" ifadelerine yer verildi.  HRW ekibi, Ukrayna cephesindeki dron görüntülerini ve sosyal medyaya aktarılan video kayıtlarını inceleyerek tuttuğu raporda, savaş suçu işleyen Rusya'nın Ukraynalı askerleri tek kurşunla kafasına ateş ederek öldürdüğünü kaydetti. BM UKRAYNA İNSAN HAKLARI İZLEME MİSYONUNA GÖRE 32 UKRAYNALI ASKER İNFAZ EDİLDİ Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Ukrayna İnsan Hakları İzleme Misyonu, Ukrayna'daki insan hakları durumuna dair yayımladığı 26 Mart 2023 tarihli raporda, Rus askerlerin 1 Aralık 2023 ile 29 Şubat 2024 tarihleri arasında en az 32 Ukraynalı savaş esirini infaz ettiğini aktardı.  RUSYA, ULUSLARARASI İNSANİ HUKUKU İHLAL EDİYOR Bilindiği üzere Rus işgal güçlerinin, esir aldığı silahsız Ukraynalı askeri infaz ettiğini gösteren bir dizi video sosyal medyada yayımlanmıştı. Söz konusu görüntüler Rusya'nın savaş esirlerine yönelik muamelesine ilişkin uluslararası insani hukuku ağır bir şekilde ihlal ettiğini teyit ediyor. Rus askerleri, cephede esir aldığı Ukrayna askerlerini infaz etti!https://t.co/vGZYhoP1jo pic.twitter.com/jn5bbPYcmi — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) December 27, 2023

99 Ukraynalı askerin naaşı ülkeye teslim edildi Haber

99 Ukraynalı askerin naaşı ülkeye teslim edildi

Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğü için Rus saldırılarına karşı savaşan Ukraynalı askerlerin naaşı 12 Nisan 2024 tarihinde Ukrayna'ya teslim edildi. Ukrayna Savaş Esirlerine Muamele Koordinasyon Merkezi tarafından açıklanan bilgilere göre 99 Ukraynalı askerin naaşı işgal altındaki bölgelerden çıkarılarak, Ukrayna'ya nakledildi. 99 UKRAYNALI ASKERİN NAAŞI 3 BÖLGEDEN TESLİM EDİLDİ Koordinasyon Merkezi, 77 askerin Donetsk, 20 askerin Zaporijjya ve 2 askerin ise Harkiv bölgesinden çıkarılarak hükûmete teslim edildiğini duyurdu. Adli tıp uzmanları tarafından Ukraynalı askerlerin kimlikleri tespit edildikten sonra devlet kontrolüyle Ukrayna Kolluk Kuvvetleri tarafından ailelerine gönderilecek. Askerlerin naaşları Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Ukrayna Güvenlik Servisi Ortak Merkezi, Kayıp Kişiler Komiserliği Sekreteryası, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri (CSU Merkez Komitesi) ve Ukrayna Devlet Acil Durum Servisi ile iş birliği içinde, geçici olarak Rus işgali altında olan bölgeden kurtarıldı.    Koordinasyon Merkezi, askerlerin naaşlarına ulaşılması ve devlete iade edilmesi konusunda yardımcı olan tüm kurumlara ve Uluslararası Kızılhaç Komitesine teşekkür etti. SAVAŞIN BAŞINDAN BU YANA 31 BİNİ AŞKIN UKRAYNALI ASKER HAYATINI KAYBETTİ En son 21 Mart 2024 tarihinde 121 Ukraynalı askerin naaşı teslim edilmişti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, topyekûn saldırı ve işgal girişiminin başlamasının 2. yılı olan 24 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, cephede toplam 31 bin Ukraynalı askerin hayatını kaybettiğini aktarmıştı.

Ukrayna askerleri Kırım Tatar Milli Bayrak Günü’nü kutladı Haber

Ukrayna askerleri Kırım Tatar Milli Bayrak Günü’nü kutladı

Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 2010 yılında aldığı karardan itibaren her 26 Haziran'da, Kırım Tatar Milli Bayrak Günü kutlanıyor. İşgalci Rus ordusuna karşı 16 aydır vatanlarının özgürlüğü ve bağımsızlığı, işgali altındaki toprakları Rus işgal güçlerinden temizlemek için savaşan Ukraynalı askerler, Kırım Tatar halkının Milli Bayrak Günü’nü kutladı. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Onurlu Akademik Şarkı ve Dans Topluluğu solisti, Kırım Tatar sanatçı İsmail Kurtumer sosyal medya sayfasında Ukrayna askerlerinin Kırım Tatar Bayrak Günü dolayısıyla kaydettikleri kutlama mesajlarını yayınladı. Videoda, Ukrayna ordusuna bağlı farklı birliklerde görev yapan askerlerin Ukrayna ve Kırım Tatar bayraklarını açarak, “Kırım Tatar kardeşlerimizin Kırım Tatar Bayrak Günü’nü kutluyoruz. İki bayrak tek ülke. Yaşasın Ukrayna! Yaşasın Kahramanlarımız!” ifadelerini kullandığı görüldü. ????Ukrayna askerleri, Kırım Tatar Milli Bayrak Günü’nü kutladı ???? https://t.co/YvFFAvxTPO pic.twitter.com/8HLA6Yu740 — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) June 26, 2023 26 HAZİRAN KIRIM TATAR MİLLİ BAYRAK GÜNÜ Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 2010 yılında aldığı karar dolayısıyla her 26 Haziran'da, Kırım Tatar Milli Bayrak Günü kutlanıyor. Kırım Tatar kimliğinin, adaletinin ve özgürlüğünün sembolü olan Tarak Tamgalı Gökbayrak günümüzde Rus işgaline karşı mücadelenin sembolü olarak kabul ediliyor. Her yıl bugün dünyanın farklı yerlerinde Kırım Tatar bayrağı göndere çekiliyor. Rus işgaline kadar Kırım’da coşkuyla kutlanan, günümüzde de Ukrayna’nın ana kısmında geniş çapta etkinliklerle kaydedilen Kırım Tatar Bayrak Günü, Kırım’da Kırım Tatar gençlerin teşebbüsü ile ilk kez 2009 yılında kutlandı. Bayramın fikir babası olan Kırım Derneği Genel Başkanı merhum Dr. Ahmed İhsan Kırımlı, 2005 tarihinde gerçekleştirilen Kırım Tatar Gençlik Kurultayı sırasında, II. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın her zaman hatırlanması gereken bir vaka olduğunun altını çizmiş ve bunun bir bayram olarak kutlanmasını teklif etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.