SON DAKİKA
Hava Durumu

#Vize

QHA - Kırım Haber Ajansı - Vize haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Vize haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Azerbaycan'dan İran'a vize vetosu! Haber

Azerbaycan'dan İran'a vize vetosu!

İran’ın Bakü Büyükelçiliği, Azerbaycan'ın uluslararası havaalanlarında İran vatandaşlarına vize vermeyi durdurduğunu açıkladı. Kararın, 23 Haziran 2023 tarihinden itibaren geçerli olacağı öğrenildi. İran'ın Bakü Büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan'ı ziyaret edecek İran vatandaşlarının önceden "ASAN vizesi" almaları gerekecek. Yahut, bu vatandaşların, Azerbaycan'ın Tebriz Başkonsolosluğuna müracaat etmeleri istendi. AZERBAYCAN, KARA SINIRINI KAPATMIŞTI Diğer yandan, Azerbaycan, Çin'den yayılarak dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını önlemleri kapsamında 2020’den bu yana İran ile kara sınırını kapatmıştı. AZERBAYCAN İLE İRAN İLİŞKİLERİNİN DÜZELMESİ MÜMKÜN MÜ? Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ayhan Hacızade, 13 Haziran 2023 tarihinde Azerbaycan ve İran arasındaki diplomatik ilişkiler kapsamında açıklama yaptı. Hacızade, Azerbaycan ve İran’ın bir dizi diplomatik temas kurduğunu, ülkeler arasındaki ilişkiler için görüş alışverişinde bulunduğunu ifade etti. "TAHRAN BÜYÜKELÇİLİĞİ SALDIRGANLARININ EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMASI GEREK" Ayhan Hacızade, diplomatik ilişkilerin tekrar inşa edilebilmesi için belirli şartların sağlanması gerektiğini belirtti. Hacızade, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliğine yönelik terör saldırısının kritik bir konu olduğunu söylerken, "Bu yılın ocak ayında meydana gelen terör saldırısı sonucunda ara verilen büyükelçiliğimizin çalışmalarına yeniden başlanması konusuyla ilgili olarak, Azerbaycan'ın, terör saldırısıyla ilgili soruşturmanın tamamlanmasını beklediğini belirtelim. Failler ve terör eyleminin emrini verenler, adalet önüne çıkarılmalı ve en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Azerbaycan tarafı, büyükelçiliğin güvenli bir şekilde işletilmesi için gerekli koşulları sağlamalı ve bu konuda tam güvence verilmelidir” ifadelerini kullandı.

Gürcistan Cumhurbaşkanı: Rusya’nın vizeyi kaldırma kararı bir provokasyon! Haber

Gürcistan Cumhurbaşkanı: Rusya’nın vizeyi kaldırma kararı bir provokasyon!

Rusya, Gürcistan’a yönelik uçuşlara dair yasağı sonlandırarak bu ülkenin vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını kaldırdı. Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, Rusya’nın söz konusu kararını provokasyon olarak nitelendirdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bugün imzaladığı kararnameye göre Gürcistan'a yönelik çeşitli kısıtlamalar iptal edildi. Kararname uyarınca Rusya, Gürcistan vatandaşları için vize uygulamasını 15 Mayıs'tan itibaren kaldırıyor. Ayrıca Rus hava yolu şirketlerinin Gürcistan'a uçuşları ve turizm şirketlerinin Gürcistan'a yönelik tur paketi satışlarıyla ilgili yasakları da iptal ediliyor. GÜRCİSTAN CUMHURBAŞKANINDAN PUTİN’İN KARARINA TEPKİ Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, sosyal medya hesabından, Rusya'nın söz konusu kararına tepki göstererek bunu "provokasyon" olarak nitelendirdi. Zurabişvili, "Rusya, Ukrayna'ya yönelik saldırganlığını sürdürdüğü ve topraklarımızı işgal ettiği sürece, Gürcistan ile doğrudan uçuşların yeniden başlaması ve vize uygulamasının kaldırılması kabul edilemez." açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı, Rusya'nın vize uygulamasını kaldırma kararının Gürcistan'da siyasi partiler arasında bir gerginlik yaratabileceğine dikkat çekti. GÜRCİSTAN'DAN RUSYA'YA: KABUL EDİLEMEZ! Rusya'nın benzer kararları sadece kendi çıkarları için aldığını vurgulayan Zurabişvili, "Rusya, ülkemizin topraklarını işgal eden ve tüm dünya için saldırgan bir ülke olduğu sürece, ne vize uygulamasının kaldırılmasına ne de uçuşların tekrar başlatılmasına ihtiyacımız yok. Bu davranış zamansız ve kabul edilemez." dedi. RUSYA 2019'DA GÜRCİSTAN UÇUŞLARINI YASAKLAMIŞTI  İşgalci Putin, Gürcistan'da düzenlenen Rusya karşıtı protestoların ardından 21 Haziran 2019'da Rus hava yolu şirketlerinin Gürcistan'a uçmasını ve bu ülkeye yönelik tur paketi satışlarını geçici olarak yasaklamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.