SON DAKİKA
Hava Durumu

#Yunus Emre Enstitüsü

QHA - Kırım Haber Ajansı - Yunus Emre Enstitüsü haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Yunus Emre Enstitüsü haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Ukraynalı çocukların rehabilitesi Türkiye'de sağlanacak Haber

Ukraynalı çocukların rehabilitesi Türkiye'de sağlanacak

İşgalci Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'nın anakarasına yönelik olarak başlattığı geniş çaplı işgal girişimi ve topyekûn saldırılardan en çok etkilenen kesim Ukraynalı çocuklar oldu. Ukrayna'dan işgal altındaki bölgelere veya Rusya'ya kaçırılan, Rus saldırıları yüzünden ailelerini kaybeden ve eğitim hakkından mahrum bırakılan Ukraynalı çocukların rehabilitesi Türkiye'de sağlanıyor.  ZAPORİJJYA'DAN GELEN UKRAYNALI ÇOCUKLARIN REHABİLİTESİ TÜRKİYE'DE Türkiye'nin Kıyiv Büyükelçiliğinin koordinasyonu, Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve telefon operatörü Lifecell'in destekleriyle Ukraynalı çocuklar Zaporijjya'dan Türkiye'ye doğru yola çıktı. Yaklaşık 30 Ukraynalı çocuğun her türlü ihtiyacı ve rehabilitesi Türkiye'de sağlanacak.  Türkiye'nin Kıyiv Büyükelçiliği tarafından verilen bilgide şu ifadelere yer verildi:  "Savaştan etkilenen Ukraynalı çocuklar için bir rehabilitasyon programı daha organize ettik. Zaporijya bölgesinden yola çıkan küçük kardeşlerimiz ve refakatçilerinin sağsalim ülkemize varıp, güzel vakit geçirmelerini temenni ediyoruz. Büyükelçiliğimizin koordinasyonunda gerçekleştirilmekte olan bu program için katkılarından dolayı Yunus Emre Enstitümüze ve Lifecell’e teşekkürlerimizi sunuyoruz" Savaştan etkilenen Ukraynalı çocuklar için bir rehabilitasyon programı daha organize ettik. Zaporijya bölgesinden yola çıkan küçük kardeşlerimiz ve refakatçilerinin sağsalim ülkemize varıp, güzel vakit geçirmelerini temenni ediyoruz. pic.twitter.com/McWnV1dQAm — Türkiye in Ukraine (@TCKievBE) May 7, 2024

Türk kültürü Saraybosna'da tanıtıldı Haber

Türk kültürü Saraybosna'da tanıtıldı

Balkanların incisi Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da 7 Şubat 2024 tarihinde Açık Kapı etkinliği yapıldı. Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından Türk kültürünü ve Türkçe'yi tanıtmak amacıyla yapılan etkinlik, yoğun katılımla gerçekleştirildi. "TÜRK KÜLTÜRÜNÜ TANITMAYI HEDEFLİYORUZ" YEE'nin Saraybosna'daki binasında icra edilen programda hat ve ebru gibi sanat etkinlikleri uygulamalı olarak gösterildi. Bunun yanı sıra katılımcılara Türk mutfağına ait yemekler ikram edildi. Program çerçevesinde gazetecilerin sorularına yanıt veren YEE Saraybosna Müdürü Mehmet Akif Yaman, enstitünün 70'ten fazla ülkede faaliyet gösterdiğini dile getirdi. Yaman, “Saraybosna’nın ilk kurulan merkez olduğunu her seferinde gururla ifade ediyoruz. Türk kültürünü tanıtmak amacıyla yıl içerisinde birçok faaliyet organize ediyoruz. Bugün de burada önümüzdeki hafta başlayacak Türkçe kurslarımızın öncesinde hem Türkçe kurslarımızı anlatmak hem de YEE’nin yaptığı faaliyetler hakkında bilgi vermek amacıyla bu etkinliği organize ettik" bilgisini verdi. YEE SARAYBOSNA MERKEZİNDE TÜRKÇE KURSU AÇILACAK Yunus Emre Enstitüsünün Saraybosna binasında 12 Şubat 2024 tarihi itibarıyla Türkçe kursu açılacak. Etkinliğe katılan Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Faruk Berat Akçeşme ise, katılımcılara Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından öğrencilere sağlanan Türkiye Bursları hakkında bilgi verdi.

Azerbaycan'da Mehmet Akif Ersoy adına Türk Edebiyatı Araştırmaları Merkezi açıldı Haber

Azerbaycan'da Mehmet Akif Ersoy adına Türk Edebiyatı Araştırmaları Merkezi açıldı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Azerbaycan Milli İlimler Akademisi (AMİA) bünyesinde Mehmet Akif Ersoy ve Türk Edebiyatı Araştırmaları Merkezi açıldı. Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) destek ve girişimiyle kurulan merkezin açılışına; Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Mehmet Akif Fikir ve Sanat Vakfı Başkanı Mehmet Ruyan Soydan, Azerbaycan AMİA Başkanı Prof. Dr. İsa Hebibbeyli, Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Selçuk Karakılıç ve çok sayıda akademisyen katıldı. "MEHMET AKİF ERSOY, EDEBİYAT DİLİYLE HALKA İSTİKLALİ ANLATMIŞTIR" Etkinlikte konuşan Prof. Dr. Hebibbeyli, İstiklal Marşı'nın yazarı Ersoy'un sadece Türkiye için değil aynı zamanda Azerbaycan ve Türk dünyası için de önemli bir şair olduğunu vurguladı. Hebibbeyli, "Mehmet Akif Ersoy, Türkiye'nin istiklal edebiyatının kurucusudur. Mehmet Akif Ersoy, edebiyat diliyle halka istiklali anlatmıştır" ifadelerini kullandı. "TÜRK DÜNYASI EL ELE KOL KOLA KENETLENİP ÇOK ÇALIŞMALI" Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dalgar ise üniversite olarak Mehmet Akif Ersoy'un isminin geçtiği her yerde var olmayı doğal misyon olarak gördüklerini vurguladı. Rektör, Türklerin, Türk dünyasının el ele kol kola kenetlenip çok çalışması, bilgisini ve tecrübesini birbiriyle paylaşması gerektiğini ifade etti. MERKEZDE 500 KİTAP VE ARŞİV MALZEMELERİ BULUNACAK Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Selçuk Karakılıç ise açılışı yapılan merkezde yaklaşık 500 kitap, belge, arşiv malzemeleri ve Akif'in görsellerinden oluşan seçkin koleksiyonun Azerbaycanlı araştırmacıların hizmetinde olacağını bildirdi. TÜRKİYE VE AZERBAYCAN'IN YÜKSEK SEVİYEDE BİRBİRİNİ TANIMASI SAĞLANACAK Akif'in Türk ve Müslüman dünyasının sorunlarına temel reçeteler sunan realist bir şair olduğunu dile getiren Karakılıç, "Doğumunun 150. yıl dönümünde Mehmet Akif Ersoy ve Türk Edebiyatı Merkezini AMİA'da açmamızın esas sebebi, Türkiye ve Azerbaycan'ın yüksek seviyede birbirini tanıması ve anlaması için yeni bir kanal açmaktır. Mehmet Akif Ersoy ve Türk Edebiyatı Merkezi doğru bir kanal olarak ülkelerimiz arasında kültürel ve akademik seviyede doğru, hakiki analist ve yorumların yapılmasını sağlayacaktır" dedi.

Bosna Hersek’te 4 bin nüfuslu kasabada çocuklar Türkçe öğreniyor Haber

Bosna Hersek’te 4 bin nüfuslu kasabada çocuklar Türkçe öğreniyor

Bosna Hersek'in Novi Travnik şehrine bağlı Opara kasabasında Türkçe öğretimi yapılıyor. Saraybosna Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) "Tercihim Türkçe" Projesi kapsamında kasabada ilköğretim düzeyinde 9 yıllık eğitim veren Edhem Mulabdic İlköğretim Okulu'nda Türkçe'yi öğrenen 250 öğrenci, kardeş okul projeleriyle Türkiye'ye geliyor. Türkçe dersi, Bosna Hersek devlet okullarında seçmeli ikinci ve üçüncü yabancı dil olarak okutuluyor. TİKA, 2010 YILINDA OKULDA İYİLEŞTİRME VE DÜZENLEME YAPTI Edhem Mulabdic İlköğretim Okulu Müdürü Nedzada Tolja "Öğrencilerimiz, kardeş okul projeleriyle Türkiye'ye gidiyor ve orada dostluklar ediniyor, kültürlerini öğreniyorlar. YEE'den gelen kırtasiye malzemesi desteği, altyapımıza verdikleri destekler, öğrencilerimizin iyi eğitim almalarını sağlıyor. Bosna Hersek Türk Temsil Heyet Başkanlığı tarafından okulumuzda yaptırılan bilgisayar sınıfı var, bu da öğrencilerimizin bilgisayar becerilerini geliştiriyor. Öğrencilerimiz, okullarını bitirdikten sonra Türkçe öğrendikleri için Türkiye'ye eğitim almaya gidebiliyorlar. Şu ana kadar 3 öğrencimiz eğitim almak için Türkiye'ye gitti ve bununla övünüyorum. Orada aldıkları eğitimi burada kullanıyorlar, burada çalışıyorlar" dedi. Okul Müdürü Tolja, 2010 yılında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkısıyla okullarında iyileştirme ve düzenleme yapıldığını da sözlerine ekledi. BOSNALI ÇOCUKLAR TÜRKÇE'Yİ SEÇTİLER Edhem Mulabdic İlköğretim Okulu Müdürü Nedzada Tolja "Öğrenciler, Türkçe, Arapça, Almanca dilleri arasından birini seçmek zorundalar. Öğrencilerimiz, Türkiye'yi sevdikleri için Türkçeyi seçtiler. Okulumuzda 10 yıldır Türkçe öğretiliyor" açıklamasında bulundu. Tolja ayrıca Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 2010 yılında okullarında düzenleme yapıldığını da sözlerine ekledi.

Köstence'de 9. Geleneksel Türkçe Şiir Okuma Yarışması yapıldı Haber

Köstence'de 9. Geleneksel Türkçe Şiir Okuma Yarışması yapıldı

Köstence Yunus Emre Enstitüsü ve Köstence İl Eğitim Müfettişliği işbirliğinde Dobruca’da bulunan bölge okullarında 13 Aralık 2023 tarihinde “9. Geleneksel Türkçe Şiir Okuma Yarışması” programı gerçekleşti. Yarışma programı, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına ithaf edildi. DOBRUCA’DA 9. GELENEKSEL TÜRKÇE ŞİİR OKUMA YARIŞMASI GERÇEKLEŞTİ Köstence Yunus Emre Enstitüsünün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yunus Emre Enstitüsü ve Köstence İl Eğitim Müfettişliği iş birliğinde Dobruca bölgesindeki devlet okullarına yönelik olarak '9. Geleneksel Türkçe Şiir Okuma Yarışması' programı gerçekleştirildi. Cumhuriyet’in 100. Yılı'na atfedilen bu seneki programın teması 'Türkiye Yüzyılı' oldu. Köstence ili ve çevre yerleşim birimlerinden öğrencilerin katıldığı yarışma, çeşitli yaş gruplarında üç kategoride gerçekleştirildi. Programa, T.C. Köstence Başkonsolosluğundan Konsolos Sayın Ayça Doluküp, Yunus Emre Enstitüsü Romanya Müdürü Sayın Mustafa Yıldız, Köstence İl Eğitim Müfettişliği Türkçe Müfettişi Sayın İcbal Anefi, Şair ve Yazar Emel Emin, Ovidius Üniversitesi Öğr. Gör. Dr. Berrin Özcan, Köstence okullarında görevli müdürler, öğretmenler ve veliler katıldı. Türkçeyle coşan küçük yürekler, Cumhuriyetimizin 100. yılında günün anlam ve önemini yansıtan şiirleri okuyarak Türkiye sevgilerini büyük bir coşkuyla ifade ettiler. Yarışmanın ardından her kategoride ilk 3’e giren yarışmacılara özel ödüllerin verilmesinin yanı sıra tüm öğrencilere sponsorlarımız desteğiyle özenle hazırladığımız hediyelerini ve katılım belgelerini takdim ettik” ifadeleri yer aldı.

YTB'de Kırım Ailesi'nin "BİLGİ: Kırım Tatar Tarih ve Kültürünün Korunması Projesi" tanıtım toplantısı yapıldı Haber

YTB'de Kırım Ailesi'nin "BİLGİ: Kırım Tatar Tarih ve Kültürünün Korunması Projesi" tanıtım toplantısı yapıldı

Esma KASAR Ukrayna'da faaliyet gösteren Kırım Ailesi Kültür Merkezi öğrencileri, 24 Şubat 2022 tarihinde başlayan Rus saldırıları nedeniyle Türkiye'nin Eskişehir şehrine geldi. Bir buçuk yıldır Türkiye'de faaliyetlerini yürüten Kırım Ailesi Kültür Merkezi, bugün başkent Ankara'da tanıtım programı gerçekleştirdi. Resim sergisi ile başlayan tanıtım programı ilgiyle takip edildi. YTB'de Kırım Ailesi'nin "BİLGİ: #Kırım Tatar Tarih ve Kültürünün Korunması Projesi" tanıtım toplantısı yapıldıhttps://t.co/TkmKldsCip pic.twitter.com/cWPBAqdb4e — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) November 9, 2023 BİLGİ TANITIM PROJESİ TANITIM PROGRAMINA YOĞUN KATILIM OLDU Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığında (YTB) organize edilen tanıtım programı, 8 Kasım 2023 tarihinde saat 16.00'da başladı. Programda; YTB Başkanı Abdullah Eren, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ve eşi Katerina Bodnar, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Ukrayna Kültür Vakfı Başkanı Vladislav Berkovskıy, Ukrayna Büyükelçiliği Müsteşarı Denis Zolotaryov, Türkiye'nin önceki dönem Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, KTMM Üyesi, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gayana Yüksel, Kırım Vakfı Başkanı Tuncer Kalkay, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, TURKSİD Ukrayna Derneği Başkanı İsmet Yüksel, Kırım Ailesi kurucusu Anife Kurtseitova, Tuvgan Til İnternet Sitesi Koordinatörü Oya Deniz Çongar Şahin, Ukrayna Dostluk Derneği Başkanı Celil Sümer, Kırım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Olgun Boydak, Kırım Derneği Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hamza Çorabatır, Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkiye İrtibat Bürosu Müdürü Esma Kasar, gazeteci yazar Gönül Şamilkızı ve çok sayıda katılımcı yer aldı.  KIRIM AİLESİ KURUCUSU KURTSEİTOVA, PROJEYE DESTEK VEREN KURUMLARA TEŞEKKÜR ETTİ Programın açılış konuşmasını Kırım Ailesi kurucusu Anife Kurtseitova yaptı. Kurtseitova sözlerine; YTB Başkanı Eren’e, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar’a, Türkiye’nin önceki dönem Kıyiv Büyükelçisi Güldere’ye, KTMM Başkanı Çubarov’a, Ukrayna Kültür Vakfı Başkanı Berkovskıy'a, Türkiye’deki Kırım Tatar dernekleri ve vakıflara teşekkür ederek başladı. Kurtseitova, ailesinin 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü’nden sonra vatana dönüş mücadelesini anlattı. 1974 yılında Kırım’a en yakın bölge olan Herson’a yerleştiklerini ifade eden Kurtseitova, Kırım’a döndükten sonra yaşadıkları zorlukları dile getirdi. Kurtseitova, Kırım Tatar dilinin tarihinin ve kültürünün unutturulmaması için Kırım Ailesi Kültür Merkezini kurduklarını belirtti. Kırım Ailesine destek veren kurumlardan; YTB, TİKA ve Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) destekleriyle birçok konuda projeleri hayata geçirdiklerini ifade etti. KURTSEİTOVA KIRIM AİLESİ'NİN PROJELERİNİ TANITTI Kurtseitova, “Ukrayna’da savaş başlamadan sadece 3 gün önce Sayın Refat Çubarov ve Sayın Yağmur Ahmet Güldere ile Kırım Ailesi’nin yapacağı projeleri görüştük. Ancak tam 1 hafta sonra kurtarma otobüsleriyle Ukrayna’dan Türkiye’ye gelmek zorunda kaldık. Bu aşamadan sonra tek amacım Kırım Tatar kadınları ve çocukları bir arada tutmaktı” ifadelerini kullandı. KIRIM AİLESİ'NİN KÜLTÜR PROJELERİ Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Ukrayna Kültür Vakfı ve Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinin desteğiyle düzenlenen programda, Kırım Ailesinin proje önerileri sunuldu. Kurtseitova, Kırım Tatar kültürünün tanıtılması ve korunması konusunda hayata geçirilmesi planlanan projeleri şöyle sıraladı: Kırım'ın kültürel mirasını araştıran ve popülerleştiren bilim adamları ve uzmanlar tarafından hazırlanan, Kırım'ın somut ve somut olmayan kültürel mirasına ilişkin bir dizi video ders Kırım Tatarlarının özgün halk müziği ve koreografi kültürünü yansıtan ve tanıtan geleneksel halk türkülerinin ve oyunlarının video klipleri Kırım Tatarlarının geleneksel müzik aletlerini tanıtan çevrim içi atlas. Bu atlas, benzersiz kadim çalgıların oluşum ve kullanım tarihi hakkında bilgi verecek ve Kırım Tatar halkının müzik mirasını zenginleştiren bu çalgıların seslerini dinleme fırsatı sunacak Çocuklara estetik eğitimi ve tarih bilinci kazandırmak amacıyla oluşturulan Kırım görüntüleri içeren benzersiz bilgilendirici ve eğitici yapbozlar hazırlanacak. Ustaca bir performansla kaydedilen halk efsaneleri ve masalları içeren iki dilli bir sesli kitap. Ukraince ve Kırım Tatarca kaydedilen bu kitap sayesinde büyükler çocuklarla birlikte halk sanatının büyülü dünyası ile tanışabilecek Modern çalışmaları geleneksel kültürel mirasa dayanan ünlü Kırım Tatar ressam Zarema Trasinova’nın sanat albümü. Eserleri geleneksel renkleri, milli konuları ve sanatçının özgün yaklaşımını birleştiriyor. Onun tarzı ve eserleri Kırım Tatar kültür ortamında iyi tanınıyor ancak tüm Ukrayna ve dünya onu çok az biliniyor. Bu nedenle, Zarema Trasinova’nın mirasını korumak ve Ukrayna'da ve dünyada yaygınlaştırmak amacıyla sanatçının eserlerinin yer aldığı ilk sanat yayını hazırlandı Kırım Ailesi çocuklarına kültürün unutulmaması ve geliştirilmesi adına verilen derslerden bahseden Kurtseitova, “Kırım Tatar aydınlarımız İsmail Bey Gaspıralı ve Bekir Çobanzade bunlardan sadece birkaçı. Kırım Tatarları yüksek eğitim seviyesine sahipti. Sanat alanında çok önemli girişimleri oldu” dedi. "VATANIMIZ İÇİN HER GÜN ELİMİZDEN GELENİ YAPMAK İSTİYORUZ" Kurtseitova konuşmasının sonunda Kırım Ailesi’ne destek veren kurum ve kuruluşlara tekrar teşekkür ederek, şu ifadelere yer verdi: “Ruslar kültürümüzü yok ettiler, amacımız kültürümüzü korumak ve geliştirmektir. Biz hiç durmadık, vatanımız için her gün elimizden geleni yapmak istiyoruz. Sadece Ukrayna’da değil birçok yerde faaliyet yürüttük." Kurtseitova, Kırım Tatar ressam Zarema Trasinova’nın öğrencilere yönelik katkısını vurguladı. Ardından ressam Trasinova’nın gönderdiği video mesaj salonda katılımcılara gösterildi. "İNANILMAZ İŞLERE İMZA ATIYORSUNUZ" Ukrayna Kültür Vakfı Başkanı Berkovskıy konuşmasında, “Kırım Ailem” ifadesini kullanarak katılımcılara teşekkür etti. Berkovskıy’ın “Kırım Tatarları olarak siz bizimsiniz” sözleri salonda büyük alkış topladı. Berkovskıy, “3 yıldır Kırım Ailesi'yle ortak projeler yürütüyoruz. Kırım Ailesi olarak sizler inanılmaz işlere imza atıyorsunuz, önümüzdeki senelerde de başarılı projelere imza atacağınızdan eminim. Vakfımız Kırım Tatarlarına destek sağlamaya devam edecek” dedi. REFAT ÇUBAROV: STALİN'İN BECEREMEDİĞİNİ BUGÜN PUTİN YAPMAYA ÇALIŞIYOR Kürsüye davet edilen KTMM ve DQTK Başkanı Çubarov, Rusya’nın 2014 yılındaki işgalini anımsattı. Kırım Ailesi'nin çalışmalarına değinen Çubarov, “Kırım Ailesi'nin son senelerdeki çalışmaları çok önemlidir. Çünkü 2014’ten bu yana yaşanan zorlukların çözümü, milletimizin geleceğine bağlı. Stalin’in beceremediğini bugün Putin yapmaya çalışıyor. Ama yapmaya çalıştığı şey kendi halkının başına gelecek” dedi.   KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARIN SAYISI 190'A ULAŞTI Ayrıca konuşmasında Çubarov, Rus işgali altındaki Kırım’da siyasi baskıları ve bunun neticesinde siyasi tutsakların sayısının 190’a ulaştığını da bildirdi. “35-40 bin civarında Kırım Tatarı, Rus ordusuna girmemek için vatanlarını terk etmek zorunda kaldı. Bu yüzden çocuklarımıza vatanseverlik aşılamalıyız. O zaman Kırım azat edilince milletimiz vatanında toplanacak. Geleceğimizin hayırlı olmasını ümit ediyoruz” diyen Çubarov, Kırımı Ailesi'nin faaliyetlerinin önemine işaret etti ve başarılar diledi. Çubarov’un konuşmasının ardından Kırım Ailesi tarafından hazırlanan Kırım Tatar türküsünün videosu gösterildi. "RUS SALDIRILARI KIRIM TATAR HALKI İLE UKRAİN HALKININ BİRLEŞMESİNE VESİLE OLDU" Ardından Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, konuşma yaptı. Konuşmasına Türkçe bir şekilde, “Bu benim için büyük bir onur” diyerek başlayan Bodnar, sözlerine Ukarince devam etti. Bodnar, “Biz çok yakın iki milletiz. Dil ve kültür yaşadıkça halklar da yaşar. Rus saldırılarına rağmen iki halk birleşti. Bu da dünyanın, Ukrayna ile Kırım Tatar halkının kültürünü daha fazla keşfetmesine ve desteklemesine vesile oldu” dedi. Büyükelçi, desteklerinden dolayı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Türk hükumetine, Türk halkına ve YTB Başkanı Abdullah Eren’e teşekkür etti. Öte yandan Bodnar, Odesa’daki yetim Ukraynalı çocukların Türkiye’ye gelmesi konusunda çaba sarf eden Emine Erdoğan’a da teşekkürlerini yineledi. "SONRAKİ ETKİNLİKLERDE KIRIM'DA BULUŞACAĞIMIZA İNANCIMIZ TAM" Bodnar konuşmasının sonunda, “Ukrayna’nın yerli halkı olan Kırım Tatarlarının kültürünün korunması önemli bir detaydır. Kültürü Kırım Yarımadası’nda canlandırmak için çabalamalıyız. Kırım zaferine er ya da geç ulaşacağız. Sonraki etkinliklerde Kırım’da buluşacağımıza inancımız tamdır” dedi. "TÜRKİYE'NİN ŞEFKAT VE YARDIM ELİ OLMAK İÇİN GAYRET SARF EDİYORUZ" TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, “YTB’nin Kırım Tatarlarına sağladığı katkıyı yakından takip ediyoruz ve işbirliği içindeyiz. Hepimiz Türkiye’nin şefkat ve yardım eli olmak için gayret sarf ediyoruz. Kırım’da yaşayan halkımız için 1995 yılında ofisimizi Kırım’da açtık. Sonra ofisimizi 2013’te Kıyiv’e taşıyarak eğitim alanında Kırım Tatarlarına destek sağladık” bilgisini verdi. Çevik, TİKA’nın Kırım Tatarlarına vereceği desteğin devam edeceğinin altını çizdi. YTB BAŞKANI EREN KATILIMCILARA TEŞEKKÜR ETTİ Son olarak programa ev sahipliği yapan YTB Başkanı Abdullah Eren, Büyükelçi Bodnar’a, KTMM Başkanı Çubarov’a, eski Büyükelçi Güldere’ye, Ukrayna Kültür Vakfı Başkanı Berkovskıy'a, TİKA’ya, Kırım Derneğine, Kırım Vakfına ve katılımcılara teşekkür ederek başladı. Eren, “Savaşları üzüntüleri paylaşmış olsak da bugün en zor zamanlarda bir arada olduğumuzu, ortak kültürümüzü gösterebildiğimiz güzel bir programda bir aradayız. Bu vesileyle Kurtseitova’yı çalışmalarından dolayı tebrik ve teşekkür ediyorum. Ayrıca Kırım Ailesi'ne destek veren Ukrayna Kültür Vakfına da teşekkür ederiz” dedi. "NEREDE OLURSAK OLALIM KIRIM TATARLARINA DESTEK VERMELİYİZ" Eren, 2 Şubat 2022’de henüz Rus saldırıları başlamadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heyetinde yer alarak Ukrayna’ya gittiklerini anımsattı. Eren burada Emine Erdoğan ile Kırım Ailesi’ni ziyaret ettiklerini belirtti. Batı Trakyalı olduğunu ifade eden Eren, Batı Trakya’daki ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki sorunlara işaret etti. Karabağ’ın 30 yıllık işgalinden kurtulduğunu da hatırlatan Eren, “Kırım Tatarlarının mücadelesi de bu yönde. Bu yüzden nerede olursak olalım, ne zaman olursa olsun Kırım Tatarlarına destek vermeliyiz” vurgusu yaptı. "DEVLETİMİZ MERHAMET ELİNİ KIRIM TATARLARINA UZATTI" Öte yandan Kırım Tatarlarının vatanları için mücadele verdiklerini söyledi ve Kırım Tatarlarını tebrik etti. Eren, Türkiye’nin Kırım Tatarlarına yönelik desteğini ifade ederek, “Devletimiz, merhamet elini Kırım Tatarlarına uzattı” dedi. Şarkıları ve danslarıyla ilgi toplayan #Kırım Ailesi çocukları, Kırım Haber Ajansına konuştu pic.twitter.com/hEP74XR9ol — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) November 9, 2023 KIRIM TATARLARININ MİLLİ LİDERİ KIRIMOĞLU'NUN KİTABI 2024 YILINDA ÇIKACAK Ayrıca Eren, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na özel kitap çalışması yaptıklarını ve bunun 2024 yılında basılı hale geleceğini duyurdu. KIRIM AİLESİ ÇOCUKLARI SAHNEDE RENKLİ GÖSTERİLER İCRA ETTİ Açılış konuşmalarının ardından Kırım Ailesi çocukları, geleneksel Kırım Tatar halk oyunları Ağır Ava ve Haytarma gösterilerini sahneye taşıdı. Katılımcıların büyük beğenisini toplayan etkinlikte çocuklar, "Çanakkale Türküsü" ve "Ey Güzel Kırım" türküsünü seslendirdi. YTB Başkanı Abdullah Eren, Kırım Ailesi'nden Kırım Tatar çocuklarla sohbet etti. Tanıtım etkinliği, Kırım Tatar yiyeceklerinin olduğu kokteyl ile son buldu.

Bükreş’te düzenlenen Ekmek Festivali'nde geleneksel Türk ekmekleri yer aldı Haber

Bükreş’te düzenlenen Ekmek Festivali'nde geleneksel Türk ekmekleri yer aldı

Yunus Emre Enstitüsü'nün Bükreş temsilciliği, Romanya Başbakanlığı Diaspora Departmanı tarafından 23 Ekim 2023 tarihinde Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesinde organize edilen Ekmek Festivali'ne katılarak Anadolu mutfağının geleneksel ekmeklerini tanıttı. ZİYARETÇİLERE 110 KİLOGRAM EKMEK İKRAM EDİLDİ Bükreş Yunus Emre Enstitüsünün Türkiye standında, Anadolu’nun farklı şehirleriden çeşitli malzemelerden yapılan ve kendisine has pişirme teknikleriyle elde edilen yaklaşık 110 kilogram Türk ekmeği, T.C. Bükreş Büyükelçisi Özgür Kıvanç Altan ve Romanya Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Mustafa Yıldız tarafından ziyaretçilere ikram edildi. Çok sayıda ülkenin katıldığı festivalde “Ekmeğimizi bölüşüyoruz” sloganıyla yer alan Bükreş Yunus Emre Enstitüsünün standı yoğun ilgi gördü. Birbirinden lezzetli çeşitli ekmeklerin ikram edildiği festivalde, Türkiye standında yer alan ekmekler bir saat dolmadan tükendi. T.C. Bükreş Büyükelçisi Özgür Kıvanç Altan, Türkiye standında ziyaretçilere Türk ekmeğinin tarihçesi, Anadolu’da on bin yıllık tarihe sahip buğday türleri ve bu buğdaylardan yapılan ekmek çeşitleri ile Anadolu kültürü hakkında bilgiler verdi. Romanya Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Mustafa Yıldız, "Standımıza böyle yoğun bir ilgiyi bekliyorduk çünkü zengin Anadolu kültüründen ilham alarak hazırladığımız ekmeklerin kokusu tüm alanı kaplamıştı. Toplamda 110 kilogram olan çeşit çeşit ekmeklerimiz bir saat olmadan tükendi." değerlendirmesinde bulundu.

Bosna Hersek'te Türkçe öğrenen çocuklar için şenlik düzenlendi Haber

Bosna Hersek'te Türkçe öğrenen çocuklar için şenlik düzenlendi

Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü (YEE) "Tercihim Türkçe Projesi" kapsamında Zenica şehrinde Çocuk Şenliği düzenlendi. Türkçe öğrenen 6 binden fazla çocuk için Zenica Arena'da düzenlenen "10. Çocuk Şenliği" etkinliği dolu dolu geçti. Program, Türkiye ve Bosna Hersek'in milli marşlarının okunmasıyla başladı.  ÇOCUK ŞENLİĞİ DOLU DOLU ETKİNLİKLERLE GEÇTİ Ardından T.C. Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Abdullah Kutalmış Yalçın ve Zenica Büyükşehir Belediye Başkanı Fuad Kasumovic açılış konuşmaları yaptı. Konuşmalardan sonra resim, maket ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödül takdim edildi. Şarkı yarışmasında dereceye giren öğrenciler, proje kapsamında öğrendiği Türkçe şarkıları seslendirdi.  Türkiye'de 6 Şubat'ta meydana gelen deprem felaketinden etkilenen birçok çocuk da Selçuklu Belediyesi organizasyonuyla Bosna Hersek'teki çocuklarla bir araya gelerek "Hayat Bayram Olsa" şarkısını söyledi. CUMHURİYETİN KURULUŞUNUN 100. YILINDA BOSNA HERSEK'TE 10. ÇOCUK ŞENLİĞİ Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Mehmet Akif Yaman, etkinliğin devam ettiğini belirterek, “Bosna Hersek'te geleneksel olarak düzenlediğimiz Çocuk Şenliği etkinliğimizi Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında 10. kez gerçekleştiriyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkulu bir şekilde gerçekleştirdiğimiz etkinlikle Türkçeye gönül veren binlerce Bosna Hersekli çocuğun hafızasında Türkiye ile Türk kültürüne ilişkin kalıcı ve güzel hatıralar bıraktık” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.