SON DAKİKA
Hava Durumu

Ağır kalp hastası Kırım Tatar siyasi tutsağa 3 aydır ilaç sağlanmıyor

Rus mahkemesi tarafından 12 yıl hapis cezasına çarptırılan ve acil kalp ameliyatı olması gereken Kırım Tatar siyasi tutsak Amet Süleymanov, 3 aydır kalp ilaçlarını almadan cezaevinde hayatını sürdürüyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2023 11:15
Haber Güncellenme Tarihi: 02.12.2023 11:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ağır kalp hastası Kırım Tatar siyasi tutsağa 3 aydır ilaç sağlanmıyor

Rus işgali altındaki Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde 12 yıl hapis cezasına mahkûm edilen ve kalp yetmezliği nedeniyle ameliyata ihtiyaç duyan yurttaş gazeteci, Kırım Tatarı Amet Süleymanov, Ağustos 2023’te işgal altındaki Kırım’dan yasa dışı olarak Rusya’daki cezaevine sevk edildi. Kırım’dan çıkarıldıktan sonra Sülemanov’a ihtiyaç duyduğu kalp ilaçlarının verilmediği aktarıldı.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı, ağır kalp hastası Amet Süleymanov’un 3 aydır ihtiyaç duyduğu ilaçları almadan hayatını sürdürdüğünü bildirdi. Siyasi tutsağın eşinin gerekli ilaçları içerdiği kargonun bir açıklama yapılmadan Rusya’nın Vladimir bölgesindeki cezaevine kabul edilmediğini belirtildi.

Eşinin sevk edildiği cezaevi belli olduktan hemen sonra gerekli ilaçları bir kargo ile gönderdiğini anlatan Lilya Lyumanova, “Kargonun hareketini uygulamada takip ediyordum. Postacı onu cezaevine teslim etmeye çalıştı ancak kargoo kabul edilmed,. Tüm bu ilaçlar kalbini desteklemek için gerekli. İhtiyaç duyduğu ilaçlarını almadığını göz önünde bulundurarak Amet’in sağlık durumundan dolayı çok endişeliyim.” dedi.

CEZAEVİ SÜLEYMANOV İÇİN İŞKENCEYE EŞDEĞER!

Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Dmıtro Lubinets,  acil kalp ameliyatı olması gereken Kırım Tatar siyasi tutsak Amet Süleymanov'un Rus cezaevine sevk edilmesinin "ölüme eşdeğerdir”olduğunu ifade etti.

Süleymanov'un acil bir kalp kapakçığı değiştirme ameliyatı olması gerektiğini vurgulayan Lubinets, “Nefes alma sorunları ve yüksek tansiyonu nedeniyle Amet Süleymanov, nefes darlığını hafifletmek için ilaçlara ihtiyaç duyuyor. Ancak gerekli tıbbi bakım sağlamadıkları gibi, Süleymanov’un ihtiyaç duyduğu ilaçlara da el konuldu. Bir siyasi tutsağın bu durumda nakledilmesi işkenceye eşdeğerdir.” dedi.

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK AMET SÜLEYMANOV’UN DAVASI

Kırım Tatarı Amet Süleymanov Mart 2020’de sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yasa dışı olarak alıkonuldu. Ağır kalp hastası olduğu için “soruşturma” ve “yargılama” süreci boyunca Süleymanov ev hapsinde tutuldu. 29 Ekim 2021 Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölgesi Askeri Mahkemesi, Kırım Tatarı hakkında 12 hapis kararı aldı. Daha sonra Rus temyiz mahkemesi, 9 Şubat 2023’te Süleymanov hakkında alınan kararı onadı. Davanın temyiz incelemesinin sona ermesiyle Amet Süleymanov alıkonularak tutukevine götürüldü.

ÖLÜM CEZASI OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR 

Kırım Tatar siyasi tutsağın eşi Lilya Lyumanova, “Sağlık durumu ile hapishanedeki  koşullar uyumsuz olduğu için bu cezayı ölüm cezası olarak değerlendiriyoruz. Amet'in pek çok hastalığı var. Bunlar kalp, akciğer, mide ve eklem hastalıkları.” açıklamasında bulundu.

KALP HASTASI İÇİN BU CEZA ÖLÜM CEZASINA EŞDEĞER

Arteriyel ve mitral kalp yetmezliği sağlık sorunuyla mücadele eden Kırım Tatar siyasi tutsak Amet Süleymanov'un acil kalp kapağı değiştirme ameliyatı olması gerekiyor. Mahkeme süreci boyunca avukatlar, Süleymanov’un bu şekilde cezalandırılmasının yanlış olduğunu savundu. Mahkeme kararını değerlendiren avukat Lilya Gemeci söz konusu kararın Amet Süleymanov için “ölüm cezası” olduğunu vurguladı.

2 SİYASİ TUTSAK RUS ESARETİNDE VEFAT ETTİ

Şubat 2023'te 2 Ukrayna vatandaşı siyasi tutsağın Rus hapishanelerinde hayatını kaybettiği öğrenildi.

Kırım’da Nisan 2020’da düzmece suçlamalar çerçevesinde alıkonulan ve daha sonra 12 yıl hapis cezasına çarptırılan kalp hastası Ukraynalı siyasi tutsak Konstantin Şıring ve aynı şekilde düzmece suçlamalar çerçevesinde 13 yıl hapis cezasına mahkum edilen kronik böbrek rahatsızlığı olan 60 yaşındaki Kırım Tatar siyasi tutsak Cemil Gafarov, tutukevinde kendilerine yeterli tıbbi bakımının sağlanmadığını birçok kez gündeme getirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.