SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'da rekor büyüklükte Kırım Tatar bayrağı açıldı

Ukrayna başkenti Kıyıv’de açılan dev Kırım Tatar bayrağı Ukrayna’da açılan en büyük Kırım Tatar bayrağı olarak kayıtlara geçti.

Haber Giriş Tarihi: 26.06.2024 12:40
Haber Güncellenme Tarihi: 26.06.2024 21:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'da rekor büyüklükte Kırım Tatar bayrağı açıldı

Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 2010 yılında aldığı karar sonrasında 26 Haziran tarihi, her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kutlanıyor. Kırım Tatar kimliğinin, adaletinin ve özgürlüğünün sembolü olan Tarak Tamgalı Gökbayrak günümüzde Rus işgaline karşı mücadelenin sembolü olarak da kabul ediliyor.

Ukrayna'nın başkenti Kıyıv’deki İkinci Dünya Savaşı'nda Ukrayna Tarihi Milli Müzesi’nde bugün, Kırım Tatar Milli Bayrak Günü münasebetiyle rekor büyüklükte Kırım Tatar bayrağı açıldı.

Açılan Kırım Tatar bayrağının bir Ukrayna rekoru olduğu da kayıtlara geçti. 

REKOR KIRAN BAYRAĞIN HİKAYESİ

Eski siyasi tutsak, Kırım Tatar aktivist İsmail Ramazanov, rekor kıran bayrağının hikayesi hakkında şu açıklamalarda bulundu:

"Donetsk bölgesindeki Kramatorsk şehrinde 2021 yılında ‘Kırım Üzerinde Kırım Tatar Bayrağı’ kampanyası başlatılmıştı. Kampanya çerçevesinde uzunluğu 16 metre ve genişliği 9 metre büyüklüğünde bir Kırım Tatar bayrağı dikildi. Daha sonra bayrak tüm Ukrayna’yı dolaştı ve ülkenin farklı yerlerinde yaşayan Ukrayna vatandaşları bayrak üzerinde Kırımlılara mesajlarını yazdı. 28 Haziran 2021 tarihinde 200 balon yardımıyla dev bayrak, Rus işgali altındaki Kırım ile Ukrayna’nın ana kısmı arasındaki Kalançak kontrol noktasından Yarımada'ya yolladı. Bayrak Kırım üzerinde uçtu ancak bir süre sonra rüzgar yönünü değiştirdi ve bayrak onu uçuran aktivislere geri döndü. ‘Bayrak geri döndü, Kırım da geri dönecektir’ sloganımız bu şekilde ortaya çıktı. Ardından bayrak Kırım işgalden kurtarılana kadar muhafaza edilmesi için müzeye devredildi."

26 HAZİRAN KIRIM TATAR MİLLİ BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 2010 yılında aldığı karar dolayısıyla her 26 Haziran'da, Kırım Tatar Milli Bayrak Günü kutlanıyor. Kırım Tatar kimliğinin, adaletinin ve özgürlüğünün sembolü olan Tarak Tamgalı Gökbayrak günümüzde Rus işgaline karşı mücadelenin sembolü olarak kabul ediliyor.

Her yıl bugün dünyanın farklı yerlerinde Kırım Tatar bayrağı göndere çekiliyor. Rus işgaline kadar Kırım’da coşkuyla kutlanan, günümüzde de Ukrayna’nın ana kısmında geniş çapta etkinliklerle kaydedilen Kırım Tatar Bayrak Günü, Kırım’da Kırım Tatar gençlerin teşebbüsü ile ilk kez 2009 yılında kutlandı.

Bayramın fikir babası olan Kırım Derneği Genel Başkanı merhum Dr. Ahmed İhsan Kırımlı, 2005 tarihinde gerçekleştirilen Kırım Tatar Gençlik Kurultayı sırasında, II. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın her zaman hatırlanması gereken bir vaka olduğunun altını çizmiş ve bunun bir bayram olarak kutlanmasını teklif etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.