SON DAKİKA
Hava Durumu

Alim Osmanov 55. yaşını kutladı

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2008 17:51
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2008 17:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Alim Osmanov 55. yaşını kutladı
8 Aralık günü Akmescit (Simferopol) Kırım Tatar Akademik Müzikal ve Drama Tiyatrosunda “Kırım” Kırım Tatar halk oyunları ve müzik topluluğunun şefi Alim Osmanov’un 55. yaş günü için konser düzenlendi. Osmanov’u Kırım’ın üst düzey yöneticileri, Kırım Tatar Milli Meclisi yöneticileri, arkadaşları ve meslektaşları kutladı. Kırım Tatar Milli Meclis (KTMM) Başkanı Birinci Yardımcısı Refat Çubarov ve Kırım Özerk Cumhuriyeti İletişim Komitesi Başkanı Şevket Memetov programda yaptıkları konuşmalarında Alim Osmanov’un Kırım Tatar halk sanatının ve müziğinin korunması ve geliştirilmesinde büyük katkıda olduğunun altını çizdiler. Programda, Alim Osmanov gibi sanatçiların sayesinde halk sanatının Kırım Tatar halkının sürgün yerlerinden vatana dönüşünde büyük rol oynadığı belirtildi. KTMM Başkanı Yardımcısı, Kırım Özerk Cumhuriyeti Verhovna Radası Sürgün edilen Halklar ve Milletlerarası İlişkiler Daimi Komitesi Başkanı Remzi İlyasov, geçtiğimiz günlerde Alim Osmanov’a Kırım Devlet Sanatçısı unvanının verildiğini ve bu unvanın verilmesi girişiminin “Kırım” Kırım Tatar folklor grubunun yöneticisi, Kırım ve Tataristan Devlet Sanatçısı Server Kakura tarafından sunulduğunu, bu inisiyatifin de KTMM ve Komite tarafından destek gördüğünü belirtti. Bunun yanı sıra programda Kırım Özerk Cumhuriyeti Kültür Bakanı İsmet Zaatov, bestekar, “Destan” Kırım Tatar üçlü folklor grubunun yöneticisi Fevzi Aliyev, İsmail Bey Gaspıralı Müzesi Müdürü Yakup Appazov Osmanov’un doğum günün kutlarken sıcak dileklerde bulundu.
Kırım Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği İstanbul Dernek Başkanı Celal İçten adına Turgut Otçu konuşma yaptı. Bunun yanı sıra “Güneş” folklor grubu, çok sayıda arkadaşları sahnede yer aldı. Program sırasında sahnede yapılan konuşmalarda Alim Osmanov gibi Kırım Tatar sanatını köklerinden bilen sanatçıların az sayıda kaldığı belirtildi. Alim Osmanov’un yakın dostu Refat Bekirov kendisine altınla işlenmiş Kırım Tatar kaftanı hediye etti.
Alim Osmanov, Riza Grabov, Kırım Tatar halk türkülerinin rengini koruyan Asan Emir- Useinov, Raif Settarov, Refat Memetov, Amza Memetov, Yakub Suleymanov, Mansur- efendi ve babası Sadık Osmanov gibi sanatçılarını kendisine örnek aldığını belirtti.             
Şu anda Kırım Tatar müzisyenleri arasında Alim Osmanov’un yetiştirdiği öğrenciler var. Alim Osmanov unutulan eski Kırım Tatar müzik aletlerini geri getirdi, halk melodilerini yeniden canlandırdı. Alim Osmanov’un sanatı “Kırım” folklor grubunun turne yaptığı Türkiye, ABD, Romanya gibi ülkelerde tanınıyor.
Konser programında unutulan eski Kırım Tatar türküleri ve Osmanov’un yazdığı türküler söylendi.
Programın sunuculuğunu ünlü Kırım Tatar yazarı Ablaziz Veliyev yaptı.
Alim Osmanov 7 Aralık 1953 yılında Kırgızistan’ın Oş şehrinde doğdu. Çocukluktan beri çeşitli müzik yarışmalarına katılan ve orada başarılı olan Osmanov, 1969 yılında müzik okuluna, 1973 yılında ise Bişkek Kültür Üniversitesine girdi. Müzik Üniversitesini bitirdikten sonra Osmanov Özbekistan’da 1 No’lu Andican okulunda öğretmen olarak çalıştı. 1987 yılında Osmanov ailesi Kırım’a döndü. Alim Osmanov, Kırım’a döndükten sonra Akmescit 3 No’lu müzik okulunda çalıştı.
Osmanov, 2001 yılında “Kırım” folklor grubundan çalışma teklifini aldı ve bu tarihten başlayarak orada Kırım Tatar halk sanatının yeniden canlandırılması ve geliştirilmesi üzerinde çalışıyor.
Lentara Halilova- Osman Bayramaliyev
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.