SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan, Türk yatırımcı ve turistlere kapılarını açıyor

Azerbaycan Türkiye Turizm Temsilciliği, Azerbaycan'ın Türk yatırımcı ve turistleri̇ beklediğini bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 26.09.2017 14:29
Haber Güncellenme Tarihi: 26.09.2017 14:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan, Türk yatırımcı ve turistlere kapılarını açıyor

Azerbaycan Türkiye Turizm Temsilciliği, Azerbaycan'ın Türk yatırımcı ve turistleri̇ beklediğini bildirdi. Azerbaycan Turizm Temsilciliği Yönetici Direktörü Çakmak, bugün 26 Eylül'de yaptığı duyuruda "Ülkemizi tanıtmak için çeşitli faaliyetler yapıyoruz. Türkiye'nin bu alandaki tecrübesini önemsiyoruz ve örnek alıyoruz." dedi

Azerbaycan Türkiye Turizm Temsilciliği'nden yapılan açıklamada Azerbaycan’ın turizm atağına geçtiği belirtilerek, yıllık petrol rezervnini 8 milyar varilin üzerinde olması hususuna da değinildi.

Azerbaycan'ın "İki devlet tek millet" anlayışıyla Türkiye ile arasında güçlü bir bağ bulundurmasından bahsedilen açıklamada bunun yanı sıra ülkenin Türk yatırımcılar için tarım, gıda imalatı, inşaat, kimya sanayi, tekstil ve turizm gibi alanlarda sektörel fırsatlar sunduğu da belirtildi.

Azerbaycan Turizm Temsilciliği Yönetici Direktörü Nurlana Çakmak, konuya ilişkin bir değerlendirme yaparak, özellikle turizm konusunda Azerbaycan'da büyük bir değişim yaşandığını aktardı ve yatırımcılar kadar Türk turistlerin de Azerbaycan'a davet ettiklerini bildirdi.

Nurlana Çakmak, Azerbaycan'ı sadece petrol ve gaz kaynaklarıyla değil, aynı zamanda tarihi, kültürü, doğal güzellikleri ve zengin gastronomisiyle de tanıtmak istediklerini belirterek 2016 yılında başlayan turizm atağının tüm Azerbaycan’da artarak devam ettiğine işaret etti.

13 ülkeye vize kolaylığı sağlandığını duyuran Çakmak, "Türk vatandaşlarına uygulandığı gibi, kapıda vize avantajı getirildi. Ülkemizi tanıtmak için çeşitli faaliyetler yapıyoruz. Türkiye'nin bu alandaki tecrübesini önemsiyoruz ve örnek alıyoruz." ifadelerini kullandı.

Türk ve Azerbaycan halkları arasında pek çok ortak yan olduğunu belirten Çakmak, açıklamasına şöyle devam etti:

"Sen de Azerbaycan'ı gör' diyerek Türklere çağrı yapıyoruz. Azerbaycan, dünya genelinde yaptığı tanıtımlarla ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmasıyla turizmde önemli bir hareketlilik yarattı. Yıllık turist sayısı 2 milyonu geçti. Önümüzdeki 5 yıl içinde bu rakamın 3,5 milyona ulaşmasını hedefliyoruz. Azerbaycan’da Türk turizmcilerin yatırımları önemli bir hacme sahip. Her alandaki yakınlığımız bu süreçte Türkler için önemli bir avantaj. Burada sizleri çok seven ve ağırlamaktan mutluluk duyacak kardeşleriniz var."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.