SON DAKİKA
Hava Durumu

Bekir Çobanzade sonbaharda etkinliklerle anılacak

Haber Giriş Tarihi: 17.08.2013 13:23
Haber Güncellenme Tarihi: 17.08.2013 13:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bekir Çobanzade sonbaharda etkinliklerle anılacak

Kırım Tatar yazar, Türkolog Bekir Çobanzade’nin 120. yıldönümü dolayısıyla sonbaharda Kırım’da düzenlenecek etkinliklerle anılacak.

Kırım Bilgi Komitesi Başkan Yardımcısı Ayder Emirov, QHA’ya yaptığı açıklamada, “Hükümet tarafından etkinliklerin düzenlenmesi kararı alındı. Kırım Başbakan Yardımcısı Olga Udovina ve Kırım Etnik İlişkiler ve Sürgünnden Dönen Vatandaşlar Komitesi Başkanı Refat Kenjaliyev başkanlığında organizasyon komitesi oluşturuldu. Bunun dışında etkinliklerin düzenlenmesi için Akmescit ve Karasupazar Belediyeleri gibi önemli kurumların da katılımı sağlandı” dedi.

Ayder Emirov, etkinliklerin yapılacağı tarihlerin daha netleşmediğini ancak sonbaharda yapılacağını belirtti.

Etkinlikler kapsamında Kırım’daki okullarında Bekir Çobanzade’nin hayatı ve eserlarini konu alan dersler, Tavriya Milli Üniversitesi ve Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi’nde bilimsel konferansları düzenlenecek.

Bekir Çobanzade’nin fotoğrafları ve yazarın hayattayken çıkardığı kitaplar İsmail Gaspıralı Kütüphanesi tarafından sergilenecek.

Bekir Çobanzade’nin doğum yıldönümü dolayısıyla onun hayatı ve çalışmaları hakkında bir filmin hazırlanacağını kaydetti.

Liyana Menumerova

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.