SON DAKİKA
Hava Durumu

Devlet Saray kompleksine Kırım Tatar bayrağı çekilecek

Haber Giriş Tarihi: 21.07.2014 11:18
Haber Güncellenme Tarihi: 21.07.2014 11:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Devlet Saray kompleksine Kırım Tatar bayrağı çekilecek

Bahçesaray Devlet Saray tarih ve kültür kompleksine Kırım Tatar bayrağı çekilecek.

La Richesse Kırım Tarih Müzesi kurucusu Güliver Altin, QHA’ya yaptığı açıklamada, “Kırım Tatar bayrağında Giraylar’ın tamgası bulunuyor. Giray Hanedanı’nın, bugün Devlet Saray kompleksinin bulunduğu alanda yerleştiği dönemde, 1450-1530 yıllarında tarak tamga yaygın olarak kullanılmaya başladı. Kırım Tatarının tarak tamgalı mavi bayrağı, Bahçesaray’da 1917 yılında yapılan Kurultay’da kabul edildi” diye kaydetti.

Güliver Altin, Kırım Tarih Müzesi bünyesinde “Devlet” adlı Kırım Tatar Devletçilik, Kültür, Bilim ve Eğitim Müzesi'nin faaliyet gösterdiğini ve Kırım Tatar bayrağının tarihi gezi güzergahının bir parçası olacağını açıkladı.

Altin, “Bayrağın iyi ve güzel görünmesi, bayrağın nerede dikilmesi gerektiği konusu üzerinde düşünüyoruz. Bayrak çekme töreni, en yakın zamanda, Kırım yönetimi temcileri ve kamuoyunun katılımıyla yapılacak. Kırım Hanlığı’nda kullanılan bayraklar ve buncuklar (15.-18. yüzyıllarında iktidar sembolü olarak kullanılan at veya Tibet sığırının kuyruğu bağlanan direk) konusu üzerinde çalışıyoruz, ama sonuçlara ulaşmak için konuyla ilgili materyallerin bulunduğu Türkiye, Polonya ve İsveç’teki müzelerin ziyaret edilmesi gerekiyor” dedi.

Daha önce Güliver Altin, La Richesse Kırım Tarih Müzesi’nin, Kırım'a komşu olan Herson vilayeti Geniçesk bölgesinde şube açmayı ve Avrupa müzelerinde Kırım ve Kırım Tatar tarihini konu alan sergiler düzenlemeyi planladığını açıklamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.