SON DAKİKA
Hava Durumu

“Gözyaşları benim için en büyük ödül”

Haber Giriş Tarihi: 16.09.2013 12:33
Haber Güncellenme Tarihi: 16.09.2013 12:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Gözyaşları benim için en büyük ödül”

Kırım Tatar sürgününü konu alan Haytarma filminin yönetmeni Ahtem Seyitablayev, seyircilerin döktüğü gözyaşlarının kendisi için en büyük ödül olduğunu söyledi.

Ukrayna Oscar Komitesi, 12 Eylül tarihinde “Yabanci Dilde Film” kategorisinde Oscar ödülünde Ukrayna’yı temsil edecek film olarak yönetmenliğini Serj Avedikyan ve Yelena Fetisova’nın yaptığı Paracanov filmini seçti. 2013 yılının 3 adayı arasında ilk Kırım Tatar filmi olan Haytarma da yer almıştı.

Ahtem Seyitablayev, QHA’ya yaptığı açıklamada, “Benim için en büyük Oscar, Haytarma filmini seyredenlerin gözyaşlarıdır. Biz bunu Kırım, Moskova ve son kez Kazan’da yapılan 9. Uluslararası Müslüman Filmi Festivali’de film gösterisi sırasında gördük. Filmi izlemek için çok sayıda kişi geldi ve herkese yer yetmediği için film iki salonda gösterildi, ama yine de yer yetmedi. Bu en büyük göstergedir. Ukrayna, Rusya ve Hollywood’un seçkin yapımcısı Aleksandr Rodyanskiy’nin sözleri benim için en büyük ödüllerden birisidir... Tabii ki Haytarma filmi Oscar ödülünde Ukrayna temsilcisi olarak seçilmediği için biraz üzgünüm, ama içimden böyle olacağını tahmin etmiştim. Eğer yola çıktıysan yolun her dönemecinde üzülmeye değmez. Paracanov filmine ise başarılar diliyorum” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.