SON DAKİKA
Hava Durumu

Haytarma Oscar’a aday gösterilecek

Haber Giriş Tarihi: 14.08.2013 10:08
Haber Güncellenme Tarihi: 14.08.2013 10:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Haytarma Oscar’a aday gösterilecek

Yönetmen Ahtem Seitablayev, QHA’ya yaptığı açıklamada, Haytarma filminin Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı’na aday gösterilebileceğini söyledi.

ATR’in Genel Sanat Yönetmeni Ayder Muradosilov, QHA’ya filmin Oscar’a aday gösterilmesi olanağının incelenmekte olduğunu kaydetti. Muradosilov, “2014 yılı Oscar’ı dahil olmak üzere birçok film festivaline katılma olasılıklarını inceliyoruz” dedi.

Ahtem Seitablayev, söylediğine göre film Kiev’de gösterildikten sonra Ukrayna Oscar Komitesi temsilcileri kendisine Haytarma filmini Ukrayna’dan Oskar ödülüne aday olarak gösterilmesini teklif etti.

Ahtem Seitablayev, “Haytarma filmi Kiev’de gösterildikten sonra Ukrayna Oscar Komitesi, tüm ekibin, tüm oyuncuların önünde 2 oyumuz olduğunu doğrudan bildirdi. Bize, Oscar ödülünde Haytarma filminin Ukrayna’yı temsil etmesini teklif ettiler. Filmimize çok ciddi şekilde yaklaşıyorum ancakUkrayna’nın sürgün gibi zor konuları ele alan Kırım Tatar filmini festivalde sunması çok şeyi anlatıyor. Filmimizle ilgili her haber Kırım Tatar sorununun duyurulmasına yardımcı olacaktır” dedi.

Ukrayna Oscar Komitesi, ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ ödülüne Ukrayna’dan adaylık başvurularını 1 Ağustosta kabul etmeye başladı. Başvurular 30 Ağustos tarihine kadar kabul edilecek.

Haytarma filmi 5-11 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan 9. Uluslararası Kazan Müslüman Filmleri Festivalinde yarışma dışı programa dahil edildi. Festivale Rusya, Avrupa, Asya ve BDT ülkelerinden gelen sinemacılar katılacak.

Evelina İlyasova

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.