SON DAKİKA
Hava Durumu

Kezlev’de en büyük Kırım Tatar fesi yapıldı

Haber Giriş Tarihi: 19.08.2013 17:48
Haber Güncellenme Tarihi: 19.08.2013 17:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kezlev’de en büyük Kırım Tatar fesi yapıldı

Kezlev’de dikilen Ukrayna’nın en büyük fesi Kezlev Kapısı Uluslararası Kırım Tatar ve Türk Kültürü Festivalinde tanıtıldı.

Dervişler Tekkesi Kültür ve Etnografi Merkezi’nin 66 yaşındaki nakış ustası Galya Gavrilenko bir rekora imza atarak çevresi 145 santimetre ve yüksekliği 21 santimetre olan fesi dikti. Guinness Rekorlar Kitabı Ukrayna temsilcisi Aleksandr Culay “Milli gelenekler - boyut” kategorisine giren rekoru kayda geçirdi.

Aleksandr Culay, “Bugün Kezlev’de Ukrayna rekoru kırıldı. “En büyük başlık” kategorisinde yeni ve en büyük fes rekoru kaydedildi. Bu Türk halklarına özgü bir bayramlık başlıktır” dedi.

Fes kırmızı kadifeden dikildi. Fes üzerinde altın ip ve boncuklarla geleneksel Kırım Tatar nakışı işlendi. Usta Galiya Gavrilenko’nun fesi hazırlaması 2,5 ay sürdü.

Fesin içine 4 baş sığabiliyor. Geleneksel fese göre birkaç kez daha büyük olan fes dikilirken tüm geleneklere uyuldu.

Galiya Gavrilenko, “Tam gün çalışmadım, sadece işten sonra nakış yaptım. Tek başıma yapabildim. Gereksinim büyük bir oda ve büyük tezgah oldu. Başarabildiğim için çok mutluyum. Çok heyecanlıyım, duygularımı anlatamıyorum. Doğrusu her şeyin böyle olacağını beklemiyordum” dedi.

Rekor kıran fesi görmek için yüzlerce kişi toplandı. Etkinliğe şarkı ve dans gösterileri eşlik etti.

Ayaklıklarla yürüyen tiyatro oyuncuları, canlı heykeller misafirleri eğlendirdi. Meydanda geleneksel halk ustalarının eseleri sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Son kırılan rekorla Kezlev’de 15. Ukrayna rekoruna erişti.

Susana Üseynova 

  VİDEO İÇİN RESME TIKLAYINIZ:

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.