SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’da Ahmethan Sultan Fonu kurulacak

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2008 17:54
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2008 17:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’da Ahmethan Sultan Fonu kurulacak
Kırım’da Ahmethan Sultan Fonu kurulacak
Akmescit (Simferopol) Büyükşehir Belediyesi Sürgün edilen vatandaşlar ve Milletlerarası İlişkiler İdare Başkanı Bekir Dudakov, 16 Aralık 2008 tarihinde QHA’ya yaptığı açıklamada Kırm’da efsanevi avcı savaş pilotu, iki kez SSCB kahramanı Ahmethan Sultan Fondunun kurulacağını bildirdi. Dudakov, fondun Alupka Ahmethan Sultan Müzesi Müdürü Mustafa Mustafayev’in teklifi üzerine 2009 Akmescit Ahmethan Sultan meydanında kurulması planlanan kahraman pilotun anıtı için para toplanması amacıyla kurulacağını bildirdi. Dudakov, anıt için paraların fona sivil toplum teşkilatları tarafından toplanacağını kaydetti.
Akmescit Belediye Başkanı Gennadi Babenko, 4 Aralık 2008 tarihinde Ahmethan Sultan anıtınının, SSCB’nin zafer bayramı olan 9 Mayıs’a yakın tarihlerde, veya Mayıs’ın son Pazar günü kutlanan Akmescit’in kuruluş günü bayramına yakın tarihlerde bütün Akmescit sakinlerine şehir kuruluşunun 225. yıldönümüne hediye olarak kurulacağını bildirdi. Bekir Dudakov, anıt kurmasından sorumlu olan Akmescit Belediyesinin anıt kurma mekanizmasını hazırladığını söyledi. Dudakov, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “İlk olarak anıtın resmi yarışması ilan edildi. Bu yarışmanın sonuçlarına göre anıtın inşaatı başlayacak” dedi.
Dudakov, anıtın heykel kompozisyonu şeklinde olacağını kaydederken heykel için kaynakların kurulması planlanan fondan alınacağını söyledi. Dudakov, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Biz  toplanıp Ahmethan Sultan anıtının kurulmasına yardım toplamak amacıyla fon kurma kararını aldık, çünkü anıtın kurulması için şehir bütçesinden para ayrılmayacak. Ama bir çok sivil toplum teşkilatı fona para gönderme isteğini bildirdi” dedi.
Dudakov, ünlü avcı pilotun kullandığı uçağın Ahmethan Sultan meydanında kurulmak üzere getirilmesi konusuna değinirken bu uçakların iki adet olduğunu, bunlardan birinin Odessa’da, diğerinin de Sevastopol’de bulunduğunu, bunların getirilmesi de çok para istediğini, belediyenin de uçağın nakliye ücretini ödeyemeyeceğini kaydetti. Dudakov, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Şu anda belediye meclisinin görevi Amethan Sultan anıtını kurmak. Ahmethan Sultan’ın kullandığı uçağın getirilmesi konusu şimdilik taslak şeklinde” dedi.
Dudakov’un verdiği bilgilere göre, anıtın kurulmasına paralar halk tarafından toplanacak. Dudakov, Ahmethan Sultan Fonunun tüzüğünü ve diğer kuruluş evraklarının Alupka Ahmethan Sultan Müzesi Başkanı Mustafa Mustafayev tarafından hazırlandığını belirtti.   
Ahmethan Sultan (25 Ekim 1920- 1 Şubat 1971) iki kez SSCB kahramanı, SSCB’nin usta test pilotu unvanı ve SSCB devlet nişanını kazandı. Ahmethan Sultan, katıldığı İkinci Dünya Savaşı sırasında 603 savaş uçuşu yaptı, tek başına 30, grup halinde ise 19 düşman uçağını düşürdü. İkinci Dünya Savaşından sonra MiG-15, MiG-17 ve MiG-19 gibi jet uçaklarını test etti. Kariyeri boyunca 100 uçağın test uçuşuna  katıldı. Ahmethan Sultan, yine bir uçak test uçuşunu yaparken 1 Şubat 1971’de vefat etti. Ahmethan Sultan’ın adını memleketi Alupka, Rusya’nın Volgograd şehri, Rusya’nın Jukovski şehri, Dağıstan’ın başkenti Mahaçkala’nın sokakları taşıyor. Pilotun bronz heykeli Alupka ve Mahaçkala’da kuruldu.
Lentara Halilova- Osman Bayramaliyev


http://www.qha.com.ua/haber.php?id=37408
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.