SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatarının videosuna Londra’da ödül

Rusya tarafından geçici olarak işgal edilen Kırım’da ikamet eden Kırım Tatarı bir yönetmen tarafından hazırlanan video, Londra’da düzenlenen uluslararası bir yarışmada ödüle layık görüldü.

Haber Giriş Tarihi: 18.12.2016 11:19
Haber Güncellenme Tarihi: 18.12.2016 11:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatarının videosuna Londra’da ödül

Londra’da 25-28 Kasım tarihlerinde düzenlenen Open Eurasian Literature Festival & Book Forum adlı etkinlikte,  Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sakinlerinden olan Dlâver Dvaciyev, “Açık Avrasya 2016” yarışması çerçevesinde “Video Film” kategorisinde en iyi çalışma dalında Nimat Kelimbetov Ödülü'ne layık görüldü.
 
QHA’nın kendi kaynaklarından elde ettiği bilgiye göre yarışmada temsil edilen çalışma, Qaradeniz Production Kırım Tatar stüdyosu tarafından hazırlandı. Kırım Tatar şairi Lenifer Mambetova’nın çocukluk hatıraları ve Kırım’la ilk tanışması hakkındaki şiirlerinin derlendiği “Vatanım Kırım” kitabı üzerine çekilen film, video film kategorisinde birinci oldu. Filmde Kırım tabiatının inanılmaz güzelliğinin seyircileri adeta büyülediği ifade edildi.
 
Bu yıl düzenlenen festivalin, düzenlenme tarihinde en kapsamlısı olduğu açıklandı. 900’dan fazla misafirin katıldığı etkinlikte, dünyanın 16 ülkesinden 60’tan fazla yazar yer aldı. 2016 yılında düzenlenen yarışmaya dünyanın 43 ülkesinden 1400’dan fazla başvuru yapıldı.
 
“Edebi Eser”, “Tercüme”, “İllüstrasyon” ve “Video Film” olmak üzere festival çerçevesinde verilen 4
 esas ödülün yanı sıra ünlü kültür erbapları ve sanatçılar tarafından seçilen isimlere 4 para ödülü verildi. Bunlar arasında Video Film kategorisinde en iyi çalışmanın hazırlayıcısına Nemat Kelimbetov adına verilen 5 bin dolar tutarında verilen para ödülü de yer alıyor.

 
Bilindiği gibi ünlü Kazak bilim adamı, eğitimci, edebiyatçı, SSCB ve Kazakistan Yazarlar Birliği üyesi, yaşamını Türk halklarının araştırılmasına adayan Nemat Kelimbetov, Gültekin Ödülü ve 2010 yılında Edebiyat dalında Franz Kafka Uluslararası Ödülü'nün sahibi. Open Eurasian Literature Festival & Book Forum festivali çerçevesinde verilen Nemat Kelimbetov Ödülü, Avrasya bölgesinde çekilen videoların dünya arenasına yükselmesine yardımcı olmak için veriliyor.

 

Dlâver Dvaciyev kimdir?
 
Dlâver Dvaciyev, Kırım’daki Tavriya Ulusal Ünistesitesi’nden mezun oldu. 10 yıldan beri televizyon kanallarında yönetmenlik yapıyor. Haber programında kameraman olarak işe başlayan Dlâver Dvaciyev, fotoğraf çekmeyi sevdiğini, en sevdiği yönetmenin ise Quentin Tarantino olduğunu belirtiyor. Dlâver Dvaciyev şu anda Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da ikamet ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.