SON DAKİKA
Hava Durumu

New York'ta Kırım Gecesi yapıldı

ABD’deki Kırım Tatar diasporasının temsilcisi Rüstem Borluca’nın daveti üzerine Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Gayana Yüksel de New York'ta düzenlenen Kırım Gecesi'ne katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2016 12:39
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2016 12:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
New York'ta Kırım Gecesi yapıldı

Kırım Türkleri Amerikan Birliği, 3 Aralık tarihinde Kırım Gecesi etkinliğini düzenledi.  New-York’ta yapılan Kırım Gecesi ABD ve Kanada’da yaşayan Kırım Tatarlarını bir araya topladı.

ABD’deki Kırım Tatar diasporasının temsilcisi Rüstem Borluca’nın daveti üzerine Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Gayana Yüksel Kırım Gecesi’ne katıldı.

Gecenin açılışını Kırım Türkleri Amerikan Birliği Başkanı Naci Tözer yaptı. Ardından konuşan Gayana Yüksel, Kırım Tatar milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’un selamlarını ileterek Amerika’da yaşayan soydaşlarını vatanlarıyla olan bağlarını koparmamaya çağırdı. Bununla birlikte Yüksel, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yasa dışı olarak hapiste tutulan Kırım Tatar ve Ukraynalı siyasi tutukluların durumları hakkında bilgi verdi.

Kırım Gecesi sırasında Kırım Tatar gençleri halk dansları ve şarkılarıyla gelen misafirleri eğlendirdi. Misafirler arasında Kırım Tatar şarkıcı Uriye Kermençikli ve rahmetli Kırım Tatar oyuncu Ayşe Dittanova’nın akrabaları da vardı.

Gayana Yüksel ve Rüstem Borluca, 2 Aralık tarihinde Washington Memorial Park anma kompleksinde bulunan ve Kırım Tatar ile Kazan Tatar diaspora temsilcilerinin kabirlerinin bulunduğu Müslüman mezarlığında dikilen 1944 Kırım Tatar Sürgünü Kurbanları anıtını ziyaret etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.