SON DAKİKA
Hava Durumu

Ortodoks Noel’i Kırım’da büyük bayram programı ile kutlanacak

Haber Giriş Tarihi: 24.12.2008 18:00
Haber Güncellenme Tarihi: 24.12.2008 18:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ortodoks Noel’i Kırım’da büyük bayram programı ile kutlanacak
8 Ocak 2009 tarihinde, saat 18:00’da Kırım Akademik Ukrain Müzik Tiyatrosunda düzenlenen törenle “Tavrida’da Noel” sanat festivalinin açılışı yapılacak.
Bugün, 24 Aralık günü Akmescit’te düzenlenen basın toplantısı sırasında Kırım Kültür ve Sanat Bakanı Aleksandr Yermaçkov, söz konusu festivalin Akmescit ve Kırım Metropoliti Lazar’in hayır duası ve Kırım bakanlar Kurulu Başkanı Viktor Plakida’nın inisiyatifi ve desteği ile organize edildiğini söyledi.
Yermaçkov’un sözlerine göre sadece Kırım’da değil Kırım dışında da tanınan yetenekli koro toplulukları var. Bu topluluklar defalarca uluslar arası yarışma ve festivallere katıldı ve birinci oldu.
Kırım Kültür ve sanat Bakanı Yermaçkov, “Bu yüzden Noel bayramları zamanında Kırım halkının boş vakitlerini geçireceği, milli kültürün ve manevi mirasın  korunması ve ulusun manevi-siyasi birliğinin sağlanması amacı ile koro toplulukları festivalinin düzenlenmesi çok mantıklı” dedi.
Yermaçkov, festivale Kırım’ın profesyonel ve amatör topluluklarının, “Tavriya” vokal ve koreografi topluluğu, “Tavriçeskiy blagovest” oda korosu, Akmescit müzik okulu kadın korosu ve keman topluluğunun katılacağını belirtti. Bunun yanı sıra festivalde “Şkolnıye godı”, “Rodnik”, “Volşebnaya svirel”, “Radonitsa”, “Kalinka”, “Krımskiy suvenir”, Vernadskiy Tavriya Milli Üniversitesi “Madrigal” korosu,  Tavriya gençlik korosu ve “Karusel” dans korosu gibi çocuk koro ve toplulukları katılacak.
Kırım Devlet Sanatçısı ve “tavriya’da Noel” Festivali Sanat Yönetmeni Vladimir Nikolenko, “ Noel, Ruslarda 10. asırdan beri kutlanan en büyük Hıristiyan bayramlarından biri. Ruslarda Noel gibi çok  renkli ve neşeli bir şekilde kutlanan başka bayram bulmak zor. Noel günlerinde her zaman geleneksel oyunlar düzenleniyor ve Noel ilahileri söyleniyor” dedi.
Kırım yönetimi “Tavrida’da Noel” festivalinin herkes için açık, girişlerin serbest olacağı kararını aldı. İsteyen herkes davetiyeleri Kırım Filarmonisinde alabilecek.
Adres: Akmescit( Simferopol), Puşkina sok.,3., Tel: (0652) 600-536, 600-557.
Medat Settarov-Esma Kasar
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.