SON DAKİKA
Hava Durumu

Qave.tv yayın hayatına internetten 'merhaba' dedi

Haber Giriş Tarihi: 23.07.2014 09:20
Haber Güncellenme Tarihi: 23.07.2014 09:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Qave.tv yayın hayatına internetten 'merhaba' dedi

Kırım Tatar kültürünü anlatan QAVE.tv internet televizyonu yayına başladı.

Kardaşlık Derneği Başkanı Asan Emirsaliyev, QHA’ya yaptığı açıklamada, “Kültürümüzü, tarihimizi, ulusal bilincin oluşması için gereken her şeyi anlatacak bir kanalı kurma fikri çoktan doğmuştu. Birçok yurttaşımızın Ukrayna’nın ana kısmına taşındığı ve gelecek neslin bir kısmının orada büyüyecek olması nedeniyle şimdi, söz konusu proje hiç olmadığı kadar güncel. Proje, internet televizyonu formatında gerçekleştiriliyor. Ukrayna’da benzer projeler çok az, olanlardan en popüleri ise Hromadske.tv. Avrupa’da internet televizyonu çok yaygın. Kanal, insanların bağışlarıyla finanse ediliyor, kanalın belirli bir sponsoru yok ve proje, para kazanmak için yapılmıyor. Kanal ekibi, olabildiğince bağımsız olmak ve Kırım Tatar kültürünü, tarihini ve dilini yaygınlaştırma misyonunun hayata geçirilmesi için fırsat arıyor” diye kaydetti.

Söz konusu proje, Kardaşlık Derneği tarafından başlatıldı ve hayata geçiriliyor.

Asan Emirsaliyev, QAVE kanalının ekibine Kardaşlık Derneği’nin temsilcilerinin yanı sıra projeye ilgi duyan yetenekli gençlerin katıldığını belirtti.

Şimdilik proje çerçevesinde Kırım Tatarca video dersleri, Kırım tarihi ve Kırım Tatar edebiyatıyla ilgili dersler olmak üzere 3 yönde yayın yapılıyor. Kanal ekibi, daha 2 yönde yapılacak yayının konularını seçiyor.

Kanal ekiplerinin genişletilmesi ve kanal çerçevesinde yeni çalışmaların yapılmasının planlandığını belirten Asan Emirsaliyev, “Şimdi, her bir yönde haftada en az bir video yayınlanması için çalışmalar devam ediliyor. Düzenli ve daha etkili biçimde çalışmamızı sağlamak için video ve ses kayıtları yapan yeni donatım edinmemiz gerekiyor. Stüdyodan canlı yayın yapmayı, farklı misafirlerle sohbetleri, Kırım’ın turistik yerleri ve Kırım Hanlığı döneminin tarihi anıtları hakkında kısa filmler yayınlamayı planlıyoruz. Ayrıca, internet kullanıcılarının Kırım Tatar kültürü hakkındaki sorularına cevap bulabileceği mültimedya kütüphanesini oluşturmayı amacımız olarak belirledik” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.