SON DAKİKA
Hava Durumu

Rumeli Akademi’ye Kırım’dan da gençler katılacak

Edirne Valiliği'nin 8 ülkeden 150 üstün yetenekli gencin 30 sanatçıyla eğitim göreceği "Rumeli Akademi" projesine Kırım’dan da 10 genç katılacak.

Haber Giriş Tarihi: 30.08.2013 16:25
Haber Güncellenme Tarihi: 30.08.2013 16:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rumeli Akademi’ye Kırım’dan da gençler katılacak

Edirne Valiliği'nin üstün yetenekli öğrencileri sanatçılarla buluşturan “Akademi Edirne” projesinden sonra Bulgaristan, Gagauz Yeri, Kırım, Kosova, Makedonya, Romanya, Türkiye ve Yunanistan'dan oluşan 8 ülkeden 150 üstün yetenekli gencin 30 sanatçıyla eğitim göreceği "Rumeli Akademi" projesi start alıyor.

Kardaşlık Gençlik Derneğinin bildirdiğine göre 2 öğretmenin eşliğinde 5 erkek ve 5 kız öğrenci 1-10 Eylül 2013 tarihlerin arasında deneyimlerini ve hayata bakış açısını paylaşacak, ünlü sanatçı ve yazarlarla görüşecek. Eğitim programı Türkiye Cumhuriyeti tarafından hazırlanmıştır ve düzenlenecektir.

Edirne Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Alper Yavuzeser, Edirne Valiliği ile yapılan görüşmeler sonucunda Kırımlı öğrenciler için ilk kez 10 kişilik kontenjan ayrıldığını kaydetti.

Alper Yavuzeser, Kardaşlık teşkilatıyla iletişim kurarak aktif öğrencilerinden oluşan bir grubun oluşturulmasını teklif etti. Kardaşlık teşkilatı yetkilileri yaz boyunca sosyal bakımdan aktif ve sanatla ilgilenen öğrencilerle görüştü ve grup üyelerini seçti. Onaylanan 10 kişilik heyet yola çıkmaya hazırlanıyor.

Edirne’deki etkinliğe Kırım’ın yanı sıra Bulgaristan, Romanya, Moldova, Yunanistan, Makedonya ve Kosova’dan öğrenciler katılacak.

Kardaşlık Başkanı Asan Emirsaliyev, Edirne’deki etkinliğin gençlerin kendi başlarına uluslararası bir toplantıya katılma imkânı elde ettikleri nadir vakalardan birisi olduğunu kaydetti.

Asan Emirsaliyev, “Uluslararası programlara her zaman aynı kişilerin katılmasını istemiyoruz. Dar bir çevre her defasında kendi tanıdıklarının katılmasını sağlıyor, bu da gençlerin böyle etkinliklere katılma fırsatını engelliyor. Bu nedenle biz uluslararası toplantılara katılımlarda fazla deneyimi olmayan ancak aktif ve sanat ve eğitimiyle ilgilenen insanları aradık. Grup üyelerinin çoğu hiç yurt dışında çıkmadı.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.