SON DAKİKA
Hava Durumu

Sakarya’da Ukraynalı çocukların 23 Nisan coşkusu

Sakarya'da gerçekleştirilen 13. Uluslararası Halk Oyunları Festivali'ne katılmak üzere 9 ülkeden gelen aralarında Ukraynalı çocuklarında bulunduğu yabancı öğrenciler, 23 Nisan coşkusunu yaşadı.

Haber Giriş Tarihi: 24.04.2018 15:09
Haber Güncellenme Tarihi: 24.04.2018 15:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sakarya’da Ukraynalı çocukların 23 Nisan coşkusu

Kiev’den Sakarya’ya 23 Nisan için gelen çocuklar, bayram kutlamalarına katıldı.

Sakarya Valiliği, İl Kültür Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Adapazarı Belediyesi iş birliği kapsamında düzenlenen 13. Uluslararası Halk Oyunları Festivali’ne Ukrayna’dan gelen Halk oyunları topluluğu “Zoluşka” da katıldı.

TÜRKİYE İLE BİRLİKTE 9 ÜLKE FESTİVALE KATILDI

Ukrayna, Tataristan, Moldova, Makedonya, Bulgaristan, Gürcistan, Gagavuzya, Malezya ve ev sahibi Türkiye ile birlikte 9 ülkenin katılımıyla gerçekleşen festival kent sakinlerine bayram coşkusunu yaşattı.

Sakarya’ya 19 Nisan tarihinde gelen çocuklar Erenler Belediyesinin büyük desteğiyle, ilçede düzenlenen tanışma toplantısına katıldı ve muhteşem gösteriler sergilediler.

Etkinlik kapsamında Türkiye’ye gelen çocuklar 20 Nisan tarihinde yöresel kıyafetleriyle, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nu ziyaret etti. Delegasyon ziyaretinde, grup temsilcileri, kültür ve sanata verdiği değerle göz dolduran Balkanlıoğlu’na teşekkürlerini iletti. Yabancı öğrenciler, ziyaretin sonunda Balkanlıoğlu'na yörelerine özgü çeşitli hediyeler takdim etti. Vali Balkanlıoğlu da çocuklara Sakarya'ya özgü yiyeceklerden verdi.

Gala gösterileri, 23 Nisan’da Sakarya Atatürk Spor salonunda binden fazla katılımcıyla gerçekleşti.

Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu’nun da büyük desteğiyle gerçekleşen bu program renkli anlara sahne oldu.

Galina Şpilevaya’nın baş koreograflığını, Aleksandra Danilova’nın koreograflığını üstlendiği, Ukrayna Halk Oyunları “Zoluşka” grubunun dansı izleyiciler tarafından en çok beğenilen gösterilerden biri olurken, festival sonunda konuk ülke katılımcılarına madalya, diploma ve teşekkür belgesi takdim edildi.

Sakarya Kırım Türkleri Derneği Basın sözcüsü Nedim Ergün Kırımlı’nın da katılımıyla gerçekleşen etkinlik, muhteşem bir şölene dönüştü.

TÜRK KONUKSEVERLİĞİ GÖSTERİLDİ

Emekli İl Kültür Müdürü Festival Genel Koordinatörü Yaşar Şahin, QHA’ya programa ilişkin yaptığı açıklamada, “Konuk ülkelerden gelen çocukları ağırlayan okul idarecileri ve veliler sayesinde istenilen amaca ulaşıldı. Türk ailelerin konukseverliği gösterilmiş oldu. Uğurlanan çocuklar ve Türkiye’dekiler arasında güçlü bağlar oluştu.” dedi.

Şahin, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan gününü çocuklara armağan etmesinin Türk çocuklar için önemini vurgularken, söz konusu etkinliğin de bu tabloyu taçlandıran bir araç olduğunu kaydetti.

Konukların bugün şehirden ayrıldığını dile getiren Şahin, “Bugünün çocukları yarının idarecileridir. Bugünleri hiç unutmayacaklar. Dünya üzerinde barış içinde yaşamak için böyle organizasyonlara ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.