SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk tiyatrosu Kiev’de sahne alıyor

Türk tiyatro oyunu Lena – Leyla ve Ötekiler, Kiev’de düzenlenecek tiyatro festivalinde sahne alıyor.

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2017 17:39
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2017 17:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk tiyatrosu Kiev’de sahne alıyor

Türk tiyatro oyunu Lena – Leyla ve Ötekiler, Kiev’de düzenlenecek tiyatro festivalinde sahne alıyor. 4-9 Ekim tarihleri arasında Kiev’de düzenlencek Maria Monodram Tiyatro Festivali’nde sahnelenek oyun, 5 Ekim’de seyirci ile buluşacak. Tiyatro oyunu İvan Franko Ulusal Akademik Drama Tiyatrosu’ndaki S. Duchenko sahnesinde saat 20.30’da başlayacak.

Ukrturk.net'in haberine göre Zehra İpşiroğlu’nun yazdığı, Ayla Algan’ın yönettiği, Cihan Bıkmaz’ın oynadığı tek kişilik oyun, özgürlüğü kısıtlanan bir kadının kimlik arayışını anlatıyor.

 

“Lena Leyla ve Ötekiler” tek kişilik bir oyun

Oyunda, Ukraynalı, eğitimli, -sosyolog- bir genç kız olan Lena âşık olduğu Türk işçisi Mustafa’nın peşinden İstanbul’a geliyor. Geldiği yeni çevre oldukça geri, muhafazakâr bir varoş mahallesidir ve yeni yaşamında Mustafa’nın yanı sıra itaat etmek zorunda olduğu kayınvalidesi ve kayınpederi de vardır. Sahnede Lena’nın Leyla’ya dönüşme sürecinde yaşadıklarını, kimlik bunalımlarını, Leyna olarak yeni bir kimlik üretme sürecini giderek şizofrenik bir yapıyla kendini hastane odasında bulduğu ve Lena, Leyla ve Leyna ile olan hesaplaşmasını izleniyor.

Bu hesaplaşma sürecinde göç, kimlik çatışmaları, din ve kültür farklılıklarının yanı sıra ataerkil yapının dayattığı toplumsal cinsiyet rolleri içinde kadının yaşadığı giderek baskısını daha çok hissettiği sıkışmışlık duygusu sahneleniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.