SON DAKİKA
Hava Durumu

“Türkiye ve Mısır Rus turistlere bu yıl açık olmayacak”

Rusya Federal Turizm Ajansı’nın (Rosturizm), Türkiye ve Mısır’ın Rus turistler için yılın sonuna kadar açık olmayacağını açıkladığı bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 08.04.2016 14:49
Haber Güncellenme Tarihi: 08.04.2016 14:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Türkiye ve Mısır Rus turistlere bu yıl açık olmayacak”

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkan Yardımcısı Roman Skorıy, Türkiye ve Mısır’ın Rus turistler için yılın sonuna kadar açık olmayacağını söyledi.
 
Rusya’nın büyük haber ajanslarından TASS’ın bildirdiğine göre Roman Skorıy, “Bu yıl Türkiye kesinlikle açık olmayacak. Mısır’da meydana gelen son olaylara göre bu ülke de büyük ihtimalle açılmayacak” dedi.
 
Mısır’a uçuş güvenliği konusunun sadece Rusya’yı ilgilendirmediğini ifade eden Skorıy, “Örneğin İngiltere ve bir dizi Avrupa ülkesi Mısır ile uçak ulaşımını yenilemeye acele etmiyor. Güvenlik esas sorun, her zaman önde gelen meseledir” diye konuştu.
 
Öte yandan Rusya Federal Turizm Ajansı’nın internet sayfasında yayınlanan açıklamada, Türkiye ve Mısır’ın yıl sonuna kadar Rus turistler için açık olmayacağı ile ilgili bilgilerin gerçeğe dayanmadığı belirtildi.
 
Bununla birlikte Rusya Federal Turizm Ajansı, Türkiye ve Mısır’ın Rus turistler için ne zaman açık olacağına dair bilgiye sahip olmadığını dile getirdi.
 
Açıklamada, Türkiye ve Mısır ile turistik temasların durdurulması ile ilgili kararın, turistlerin güvenliğinin tehlike altına olması nedeniyle geçen yılın sonunda kabul edildiği, Rosturizm'in temel sorumluluğunun ise, Rusya vatandaşlarının güvenli bir şekilde seyahat etmesini sağlamak olduğu savunuldu.
 
24 Kasım, Rusya'ya ait SU 24 savaş uçağı Hatay, Yayladağı yakınlarında Türk hava sahasını ihlal ettiği için angajman kuralları çerçevesinde beş dakika içinde on kez uyarılmasının ardından Türk jetleri tarafından düşürüldü. Ardından Rus hükümeti, Türkiye’ye yönelik ekonomik tedbirler içeren yaptırım kararını kabul etmişti. Söz konusu karara göre, Türk kanunları yetkisinde olan bazı kurum ve kuruluşların Rusya’da faaliyet göstermeleri yasaklanırken, Türkiye’den ithal edilen bazı ürünlerin alımının da geçici olarak durdurulacağı veya yasaklanacağı belirtilmişti.
 
Yaptırım paketi kapsamında, Türkiye ile Rusya arasındaki vizesiz seyahat uygulamasının 1 Ocak'tan itibaren tek taraflı olarak askıya alınması kararı ile Rusya’daki tur operatörlerinin Türkiye’ye tur satışı da yasaklandı.
 
Ayrıca, Rusya ve Türkiye arasında gerçekleştirilen charter uçuşların da durdurulmasına ve Türk nakliye firmalarının Rusya’daki faaliyetlerinin yanı sıra, Karadeniz ve Azak Denizi'nde Rus deniz sahasında bulunan Türk deniz taşıtları üzerindeki denetimlerin de arttırılmasına karar verildi.  
 
Şarm El Şeyh-St. Petersburg uçuşunu gerçekleştiren A321 tipi Rus yolcu uçağı 31 Ekim tarihinde Sina yarımadasında düştü. Kazada, 17’si çocuk 224 kişi hayatını kaybetti. Rusya Federal Güvenlik Servisi Müdürü Aleksandr Bortnikov, Rus havayolu şirketine A321 tipi yolcu uçağının düşüş nedeninin öğrenilmesine kadar Rus uçaklarının Mısır’a uçuşunu yasaklama teklifinde bulunmuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, söz konusu teklifi destekledi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.