SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'da Türkçe ve Türk lehçelerine olan ilgi her geçen gün artıyor

Ukrayna'da büyük Türk şairi Yunus Emre'yi anma programı

Haber Giriş Tarihi: 21.10.2021 09:39
Haber Güncellenme Tarihi: 21.10.2021 11:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'da Türkçe ve Türk lehçelerine olan ilgi her geçen gün artıyor

Ukrayna'da, Türkiye ve Türkoloji'ye yönelik ilgi ve alaka her geçen gün artıyor. Kıyiv Taras Şevçenko Milli Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İrina Pokrovska, bölümde lisans, yüksek lisans ve doktor seviyesinde 160 öğrencinin eğitim aldığını ve bu sayının her geçen yıl artış gösterdiğini kaydetti.

Ukrayna Kıyiv Taras Şevçenko Milli Üniversitesi Türkoloji Bölümü, 1995'ten beri ülkede Türkçe ve Türk dillerine ilgi duyan öğrencileri kabul ediyor. Türkoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İrina Pokrovska, TRT'ye verdiği demeçte, bölüme olan ilginin arttığını dile getirdi. Pokrovska, halen bölümde 160 aktif öğrencinin eğitim aldığını vurguladı.

KIYİV TARAS ŞEVÇENKO ÜNİVERSİTESİNDE KIRIM TATAR TÜRKÇESİ ÖĞRETİLİYOR

Bölümde Türkiye Türkçesiyle birlikte Kırım Tatar Türkçesinin de ders olarak verildiğini belirten Pokrovska, "Müfredat Türkiye'den biraz farklı, bize gelenler sıfırdan başlıyor. İlk iki sene Türkçe sonra edebiyat, tercüme ve dilbilimi eğitimi veriyoruz. Son 2 senede bölüme giren öğrenci sayısında da artış var." değerlendirmesini yaptı.

Kıyiv Taras Şevçenko Milli Üniversitesinin Türkiye'den sekiz ayrı üniversiteyle iş birliği ve ortaklık anlaşmaları bulunuyor.

ukraynada-turkce-ve-turkoloji-bolumune-ilgi-artiyor UKRAYNA'DA BÜYÜK TÜRK ŞAİRİ YUNUS EMRE'Yİ ANMA PROGRAMI

Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'de, Yunus Emre Enstitüsü tarafından "Yunus Emre ve Ukrayna'daki Dini Felsefi Düşünce Geleneği" konferansı yapıldı. Önceki gün düzenlenen etkinlikte, 2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı ve "Akademisyen Agatangel Krımskiy’nn doğumunun 150. yıl dönümü" kapsamında Kıyiv Milli Kütüphanesi'nde anma programı gerçekleşti. Programa, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Erdoğan Boz, şair ve yazar Mustafa Özçelik, Ukrayna Milli Bilimler Akademisi üyeleri Irina Driga, Oleg Yaroş ile Kıvi'deki Türkoloji öğrencileri katılım gösterdi. Yunus Emre etkinliğinde, Türkçe'nin büyük şairinin eserleri, Türk Tasavvuf geleneğindeki yeri ve etkileri konuşuldu.

Kıyiv Taras Şevçenko Milli Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. İrina Pokrovska, Ukrayna’da Türk dilinin eğitimi ve öğretimi, Ukrayna-Türkiye ilişkileri bağlamındaki yeri ve önemi ile kendi kurduğu Kırım Tatar Dili ve Edebiyatı bölümü hakkında Kırım Haber Ajansına değerlendirmelerde bulunmuştu. Haberin devamı için tıklayınız: Türkolog İrina Pokrovska: Ukrayna’da Türk diline ve edebiyatına olan ilgi artıyor

https://www.youtube.com/watch?v=-qoylTE7jaA


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.