SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünya kamuoyu, Rusya'nın Mariupol katliamı karşısında sessizliğini koruyor

Rusya'nın Mariupol katliamına dünya sessizliğini koruyor

Haber Giriş Tarihi: 02.09.2022 17:30
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.2022 01:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dünya kamuoyu, Rusya'nın Mariupol katliamı karşısında sessizliğini koruyor

Mariupol'deki morglarda 87 bin ölü belgelendi. Bu sayı, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı topyekun savaş ve işgal girişiminde Mariupol'de meydana gelen saldırılarda kaydedildi.

Şu anda toplu mezarlarda toplamda 26 bin 750 ceset bulunuyor.

Ancak, bu rakamların çok daha fazla olduğu biliniyor. Çünkü hala açılmayan toplu mezarlar ve toprağın altında halen ulaşılamayan sivillerin cesetleri bulunuyor.

Eğer Ukrayna'nın Rusya'nın saldırılarına karşı çağrılarına uyulsa idi, dünya en az 100 bin Ukraynalı sivil bugün hayatta olabilirdi.

Dünya devletleri Rusya ile karşı karşıya gelmemek için Ukrayna'daki savaşa göz yumuyor.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

Beyzanur Kılıç / QHA Ankara

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.