SON DAKİKA
Hava Durumu

Bosna Hersek’te Osmanlı’dan kalma nişane taşları

Bosna Hersek Arkeologlar Derneği Başkanı Adnan Muftareviç, Visoko şehrindeki kazı çalışmalarında bulduğu 15. ve 16. yüzyıldan kalma nişane taşları hakkında Kırım Haber Ajansına bilgi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2023 15:28
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2023 20:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bosna Hersek’te Osmanlı’dan kalma nişane taşları

Balkanların incisi, Osmanlı’nın mirası Bosna Hersek’te yapılan kazı çalışmaları merak uyandırıyor. Bosna Hersek Arkeologlar Derneği Başkanı, Saraybosna Müzesi Danışmanı Adnan Muftareviç 29 Mayıs 2023’te imza attığı yeni bir Osmanlı kazısıyla gurur tablosuna adını yazdırdı. Muftareviç, İstanbul’un fethinin 570. yıldönümünde bulduğu mezar taşlarını Fatih Sultan Mehmed’e ithaf etti.

Kırım Haber Ajansının (QHA) sorularına yanıt veren Muftareviç, son 20 senedir Osmanlı arkeolojisi üzerine çalışmalar yaptığını kaydetti. Muftareviç, arkeolojinin (Kazı bilimi) bir kolunun da artık Osmanlı Arkeolojisi olduğunu belirtti. Muftareviç, “Biliyorsunuz Balkan coğrafyasında çok büyük soykırımlar ve yıkımlar oldu. Osmanlı’dan kalan eserlerin, camilerin, kervansarayların, hamamların, köprülerin hepsinden örnekler var” dedi.

OSMANLI ARKEOLOĞU ADNAN MUFTAREVİÇ QHA'YA SON KAZI ÇALIŞMASINI ANLATTI

QHA’nın, Arkeolog Muftareviç ile yaptığı röportajın tamamı şöyle:

Son çalışmanızı hangi bölgede yaptınız?

Bosna Hersek’in Visoko şehrinde yaptık. Osmanlı’dan kalan kazılar için orada çalışmalarımızı yürütüyoruz, daha bitmedi çalışacağız. İnşallah burayı bitirip başka yerlere geçeceğiz.

Image

Son kazı çalışmanızda ne buldunuz?

Bu mezarlıkta çok eski nişane taşları bulduk. Başka yerlerde benzerleri var ama bunlar gibisi yok. Etrafındaki köyler son 200 sene önce Müslümanlara ait değildi ama ortasında Müslümanlara ait bir mezarlık var. Burada ya Müslümanlara karşı bir soykırım yapıldı ve orayı terk ettiler ya da Osmanlı ordusunun bir parçası burada bulunuyordu. Bulduğumuz bu kazılar, 15. yüzyıl ile 16. yüzyıla ait. Doğrusu Bosna Hersek, Fatih Sultan Mehmed tarafından 1466 yılında fethedilmişti.

"KIPÇAKLARI SEMBOLİZE EDEN NİŞANE TAŞLARI VAR"

Bu dikili taşlardaki semboller neyi ifade ediyor?

16. yüzyıldan kalma taşların üzerinde yazılar var, çok eskilerde yok. Bu taşlar, Orta Asya’da, Azerbaycan’da özellikle Kıpçakları simgeleyen sembolleri taşıyor. Bunlar çok ilginç geliyor, sosyal medya hesabımda da karşılaştırmasını yapmıştım.

Image

Kazı çalışması yaparken ve bulduğunuz yeni şeyler için neler hissediyorsunuz?

Bu işi çok sevdiğim için, gönül verdiğim bir iş olduğu için severek yapıyorum. Bu tarihten kalma eserleri bulduğum zaman daha çok heyecanlanıyorum. Bunlar bizim toprak taşlarımız. Herkes konuşuyor bu toprak kime ait diye. Tüm dünyada çok farklı kültürler ve milletler var ama çok nadir uygarlık görüyoruz. Osmanlı bir uygarlıktı. Bu kadar insan, bu kadar toprak içeren bir uygarlıktı Osmanlı. Ve biz onunla gurur duyuyoruz çok şükür.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.