SON DAKİKA
Hava Durumu

Depremzede vatandaşların yol haritası: Hak sahipliği başvurusu nasıl yapılır?

Türkiye'de asrın felaketi olarak tarihe geçen Kahramanmaraş depremlerinin ardından afetten zarar gören vatandaşlar için çalışmalar başladı. Kırım Haber Ajansı, afetzedeler için hazırlanan yol haritasını derledi.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2023 23:19
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2023 00:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Depremzede vatandaşların yol haritası: Hak sahipliği başvurusu nasıl yapılır?

Türkiye'yi yasa boğan 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri doğal afetin getirdiği can güvenliği riskini yeniden gündeme getirdi. Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremde 45 bini aşkın vatandaş hayatını kaybetti. Aynı zamanda 11 ili etkileyen depremde yıkılan binaların bulunduğu bölgede, 10 bini aşkın artçı sarsıntı meydana geldi.

DEPREMZEDELER İÇİN KONTEYNER KENT VE ÇADIR KENTLER KURULDU

Depremde evini kaybeden depremzede vatandaşların; Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı, çeşitli sivil toplum kuruluşları (STK) ve Türk dünyasından gönderilen çadır, prefabrik ve konteynerlara yerleşti. AFAD, depremden etkilenen illere 189 konteyner kent oluşturduğunu bildirdi. Ayrıca şu ana kadar 11 ilde 332 noktada çadır kent alanları oluşturuldu. Depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için afet bölgesinde 1 milyon 593 bin 808, diğer illerde ise 329 bin 960 kişi barınma hizmetinden yararlandı. Deprem bölgesinde 2 bin 284 ilave duş ve 5 bin 58 tuvalet konteyner kuruldu.

Hatay'da depremzedeler çadır kentte hayata tutunuyor

TOKİ, DEPREM BÖLGELERİNDE YENİ KONUTLAR İNŞA EDECEK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından deprem bölgelerine gönderilen çadırlar önemli bir yere sahip. Ancak kalıcı konut için harekete geçen Türkiye Cumhuriyeti çalışmalara başladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yıkılan binların yerine yeni binaların inşa edilmesi için talimatı vermişti. Açıklamanın ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Mart ayı itibarıyla 199 bin 739 adet konutun inşa edileceğini açıkladı. Konutların TOKİ eliyle yapılacağını vurgulayan Bakan Kurum, şehrin yeniden imar edileceğini belirtti.

Depremden çok vahim bir şekilde etkilenen illerin yeniden imarı konuşuluyor. Peki bu kapsamda hangi bölgeye ne kadar konut inşa edilecek?

İlçemiz toki evleri i̇nşaatı hızla devam ediyor

199 BİN 739 KALICI KONUT İNŞA EDİLECEK

Bakan Kurum'un açıklamasına göre; Kahramanmaraş’ta 45 bin 67, Malatya’da 44 bin 770, Hatay’da 40 bin 426, Adıyaman’da 25 bin 882, Gaziantep’te 18 bin 544, Osmaniye’de 9 bin 550, Diyarbakır’da 6 bin, Elazığ’da 3 bin 750, Şanlıurfa’da 3 bin, Adana’da 2 bin 500, Kilis’te 250 binanın yeniden inşasına başlanıyor. Ayrıca bu kapsamda, 70 bin köy evi inşa edilecek.

SAĞLAM ZEMİNE EN FAZLA 4 KATLI BİNALAR 

Ancak tüm Türkiye'nin merakla beklediği konu, binaların inşasının nereye yapılacağı. Fay hatlarının tespitinin yapılmasıyla başlanan çalışmalar kapsamında kalıcı konutlar ova yerine daha sağlam zemine sahip dağ yamaçlarında veya yüksek bölgelerde yapılacak. TOKİ eliyle inşa edilecek olan binaların 3-4 kat üzerine çıkılmadan yapılacağı öğrenildi. 

TOKİ'NİN KALICI KONUT ÇALIŞMALARI, KAHRAMANMARAŞ'TA BAŞLADI

Depremlerin meydana geldiği Kahramanmaraş'ta kalıcı konutların inşasına 2 Mart 2023 tarihi itibarıyla başlandı. Bakan Murat Kurum yaptığı açıklamada, "TOKİ'miz Kahramanmaraş Pazarcık'ta 839, Afşin'de 501 konut için kazmayı vurdu" dedi.

AFETZEDE HAK SAHİPLİĞİ BAŞVURUSU

Afetzede Hak Sahipliği, afetzedelerin yıkılan veya ağır hasar gören binalarla olan mülkiyet ilişkilerini ve yeniden yapılacak binalardan veya verilecek inşaat kredisinden yararlanabilme durumlarını bildiriyor. Vatandaşlar, bu hususta tüm ayrıntılara e-devlet üzerinden ulaşabiliyor. 

TOKİ SAHİBİ OLMANIN ŞARTLARI VE İMKANLARI NELER?

TOKİ eliyle yapılacak binalara sahip olmak isteyen vatandaşların hak kaybı ve ödeme planı ise belli oldu. 

Depremzede olan hak sahiplerine maliyet üzerinden borçlandırma yapılacak. 2 yılı ödemesiz, toplam 20 sene faizsiz vade imkanı sağlanacak. Binası yıkılan veya ağır hasar alan vatandaşlara 1 bina hakkı tanınacak. 

Konut başvurusu yapmak isteyen vatandaşların e-devlet üzerinden yaptığı başvuruları konut, iş yeri ve ahır için ayrı ayrı gerçekleştirilecek. İki ay süresinde yapılacak başvuruların sonuçları ise Valilik ve il AFAD internet sitelerinde duyurulacak. Hak sahibi kabul edilmeyenlerin 15 günlük itiraz süresi olacak.

Orta hasarlı binaya sahip afetzedelerin hakkı ise şu şekilde değerlendirilecek:

Konut ve ahırların kredi borcu, sonraki 8 yılda faizsiz ödenecek. İş yerlerinde yüzde 4 faizle 3 yılda geri ödeme imkanı sunulacak. 

Kayseri'de Toki hangi ilçede kaç konut yapacak? Kayseri sosyal konutları  nerelerde yapılacak? Kayseri Toki sosyal konutları ilçelere göre dağılımı  ve sayısı

NASIL HASAR TESPİTİ YAPABİLİRİM?

Diğer yandan evi hasarsız veya az hasarlı vatandaşların konutlarına ne zaman girebileceği de önemli başlıklar arasında. Bu çerçevede, Bakanlığın 7 bin 328 personelle yaptığı hasar tespiti çalışması ön plana çıkıyor.

Afetzedeler, Bakanlığın sayfasına bağlı http://hasartespit.gov.tr bağlantısı ile evlerinin durumunu öğrenebilecek. Afet bölgesinde incelenen bina hasar tespiti çalışmaları tamamlanmış durumda. 

DEPREMZEDE VATANDAŞLAR İÇİN YOL HARİTASI

Binanın hasar tespiti vatandaş tarafından gözlemlendiğinde ise başvuruların nasıl yapılacağına dair bir yol haritası belirlendi.

"Binamın hasarını tespit ettim, nasıl başvuru yapabilirim?" 

-ALO 181 (Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı)

-Doğal afetin meydana geldiği ilin belediye telefonu

-Doğal afetin meydana geldiği ilin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü telefonu

-İlçe kaymakamlıkları

-Deprem durumunda Doğal Afet Sigortaları Kurumunun (DASK) ALO 125 telefon numarası

-E-devlet (e-devlet üzerinden başvuru yapacak kişilerin yaşadıkları binanın deprem sigortası olması zorunludur). E-devlet üzerinden başvurduğunuz hasar tespitin takibini de yapabilirsiniz.

Evim hasarlı mı, nasıl öğrenebilirim? BİNA HASAR TESPİT SORGULAMA EKRANI:  E-Devlet bina hasar sorgulama nasıl yapılır? - Galeri - Yaşam

EN ÇOK HASAR İHBARI HATAY'DA YAPILDI

Öte yandan, Anadolu Ajansının (AA) haberine göre DASK'a yapılan hasar ihbarı 314 bini aşarken, yapılan ödeme ise 1.5 milyar liraya ulaştı. AA'nın Hazine ve Maliye Bakanlığına dayandırdığı bilgiye göre en çok ihbar gelen il 61 bin 650 ile Hatay olurken, 54 bin 514 ile Malatya, onu 44 bin 406 ile Kahramanmaraş, 36 bin 402 ile Gaziantep, 36 bin 402 ile Adıyaman izledi.

Osmaniye'den 20 bin 848, Şanlıurfa'dan 15 bin 993, Elazığ'dan 11 bin 981, Diyarbakır'dan 11 bin 408, Kayseri'den 4 bin 677, Kilis'ten 2 bin 56, Mersin'den 1.577, Niğde'den 822, Mardin'den 431, Batman'dan 430, Sivas'tan 417, Ankara'dan 332, Siirt'ten 209 ve diğer illerden 450 ihbar başvurusu yapıldı.

ASRIN FELAKETİ: 6 ŞUBAT KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ

Kırmızı Pazartesi gibi': Hatay'da ne deprem uyarısı dinlenmiş ne sorular  yanıtlanmış

Türkiye'nin güneydoğusunda yer alan Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023 saat 04.17'de merkez üssü Pazarcık ilçesi olan 7.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre uluslararası 4. seviye alarm verildi. Deprem, Kahramanmaraş'ın yanı sıra Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Hatay, Osmaniye, Kilis ve Adana'da şiddetli bir şekilde hissedildi. Ayrıca Suriye'de de hissedilen depremin ardından binlerce kez artçı sarsıntı meydana geldi.

Aynı gün öğleden sonra Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha gerçekleşti. 70'ten fazla ülke, arama kurtarma ekibi, teçhizat ve insani yardım gönderdi. Türkiye 7 gün milli yas ilan etti.  Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin artçı sarsıntıları gerçekleşmeye devam ediyor.

Arama kurtarma çalışmaları hız kesmeden devam ederken, can kaybı sayısı 45 bini aşmış durumda.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.