SON DAKİKA
Hava Durumu

HAVELSAN’da millî yapay zeka platformu "MAIN" tanıtıldı

HAVELSAN, yapay zeka ve bilişim teknolojileri alanındaki son gelişmeleri ve "MAIN" platformunu, 1 Şubat 2024 tarihinde tanıttı. Yapay Zeka Konferansı ve MAIN Lansmanı, HAVELSAN Teknoloji Kampüsü’nde gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 01.02.2024 19:00
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 12:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
HAVELSAN’da millî yapay zeka platformu "MAIN" tanıtıldı

                                                                                                                                                                                                      Şerife Beyza Satılmaz / QHA ANKARA

HAVELSAN mühendisleri, bir yıllık AR-GE çalışması sonucunda açık kaynaktan oluşturulmuş 9 milyar parametrelik yerli büyük dil modeline imza attı. Millî yapay zeka platformu için "çok fonksiyonlu yapay zeka ağı" anlamına gelen “Multifunctional Artificial Intelligence Network” kelimelerinin ilk harflerinden oluşan ve aynı zamanda "ana" kelimesinin karşılığına sahip olan "MAIN" ismine karar verildi.

HAVELSAN’ın yapay zeka ve bilişim teknolojileri alanındaki en son yeniliklerinin tanıtıldığı ve millî yapay zeka platformu MAIN’ın konuşulduğu “Yapay Zeka Konferansı” 1 Şubat 2024 tarihinde gerçekleşti. HAVELSAN Teknoloji Kampüsü’nde yapılan Yapay Zeka Konferansı ve MAIN Lansmanında, MAIN ürününün demo gösteriminin yanı sıra sektörün önde gelen isimlerinin konuşmaları ve alanında uzman akademisyenlerin sunumları yer aldı. 09.30-16.00 arasında gerçekleşen konferans iki panelden oluştu.

Program, ShiftDelete.Net kurucusu ve Teknoloji Editörü Hakkı Alkan’ın açılış konuşması ile başladı. Alkan, “Sürekli anlattığım yapay zeka platformunu, yerli ve millî olarak geliştiriyoruz. Gerçekten bu çok heyecan verici bir etkinlik” diyerek mutluluğunu dile getirdi.

Panel, HAVELSAN Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Özkan’ın konuşmaları ile devam etti. Özkan, 1 senedir ciddi bir ekiple MAIN üzerine çalıştıklarını vurgulayarak bu çalışamların devam edeceğini söyledi. 

“MAIN İLE İLGİLİ İKİ SÜRPRİZİMİZ VAR”

HAVELSAN Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Özkan bugün gerçekleşen lansmanda MAIN’ın HACKATHON’unu gerçekleştireceklerini duyurdu. Özkan, ilk olarak 2022 yılında “ODAK” projesi için gerçekleştirdiklerine işaret ederek MAIN için de nisan ayının son haftasında yapılmasının planlandığını ifade etti. Bu projede Ankara’dan Siirt’e gidilerek üniversite son sınıf  öğrencileri arasında bir yarışma yaptıklarını kaydetti.

Özkan, “Bu sene de MAIN platformu üzerine geliştirme yapmak üzere Anadolu’nun kapılarını açtığımız Ahlat’a gideceğiz. Trenimizi Ankara’dan Ahlat’a hareket ettireceğiz” dedi.

“MAIN AKADEMİ KURULUYOR”

HAVELSAN Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Özkan, bu sene içerisinde hızlı bir şekilde “MAIN Akademi” projesini hayata geçireceklerini duyurdu. HAVELSAN, “MAIN Akademi” projesi kapsamında yapay zeka çalışmak isteyen öğreciler ve profesyoneller için kapılarını açacak.

TÜRKÇE TABANLI BİR YAPAY ZEKA PLATFORMU: MAIN

Bilgi ve İletişim Teknolojileri İş Geliştirme Direktörü Dr. Arif Furkan Mendi panelde yaptığı konuşmasında “Biz MAIN ile birlikte bir yapay zeka platformu ortaya çıkarttık. Kurumların kendi verilerinden beslenen Türkçe tabanlı bir yapay zeka platformu olarak tanımlıyoruz. Bu sayede kurumların gizliliği dışarı çıkmayacak. Temel çıkış noktamız buydu. Kurumlarımızın veri güvenliğini sağlamak bizim temel misyonlarımızdan bir tanesi. Kendi yapay zeka asistanımızı ortaya koyarak verilerin dışarı çıkmasına engel olacağız” ifadelerine yer verdi.

Açık kaynak teknojilerine önem verdiklerini söyleyen Mendi, olabildiğince açık kaynak teknolojilerini kullanılmasının millî bağımsızlık noktasında kritik olduğuna dikkat çekti. Sözlerine tamamen özgün bir şekilde açık kaynaktaki verileri değerlendirerek kendi modellerini ortaya çıkarttıklarını ve güvenli bir ortam sunduklarını ifade ederek devam etti.

“BİZ YENİ BİR ALAN OLUŞTURMAYA VE ÖNCÜ OLMAYA ÇALIŞTIK”

Panelin moderatörlüğünü yapan Hakkı Alkan, Bilgi ve Teknolojileri İş Geliştirme Direktörü Dr. Arif Furkan Mendi’ye “MAIN platformu birçok insan için yeni bir fırsat olabilir mi?” sorusunu yöneltti.  Mendi, “Biz MAIN  ile birlikte kurumların kullanabileceği bir altyapı oluşturmuş olduk. MAIN platformunun kurumsal kullanıma yönelik bir ürün olduğunu vurguluyoruz. Fakat bu bir başlangıç, başka biri girişimci kendi girişimlerini oluşturabilir. Benzer şekilde bizim ürünümüzü alarak farklı noktalara götürebilir. Biz yeni bir alan oluşturmaya ve öncü olmaya çalıştık” açıklamasını yaptı.

HAVELSAN Bilgi Teknolojileri İş Geliştirme Direktörü Dr. Arif Furkan Mendi Kırım Haber Ajansının (QHA) milli yapay zeka platformu MAIN’e ilişkin sorularını yanıtladı.

Öncelikle MAINGPT’nin geliştirilme sürecinin arkasındaki hikayeden bahsedebilir misiniz? Bu süreçte HAVELSAN'da neler yaşandı? İsmine nasıl karar verildi?

Dr. Arif Furkan Mendi: Bizim aslında kıymetli kısmımız orada başlıyor. Biz bir sene  önce başladık bu çalışmaya.Temel büyük dil modelimizi geliştirmemiz lazım. Biz bunu yapacak kabiliyetteki ekbi bir araya getirmemiz gerekiyordu. MAIN’i bu motivasyonla ortaya çıkardık. Ekbimiz de bu bilinçle ve aidiyet duygusu ile hareket etti. Biraz dil modelimiz olgunlaşssın ve yapay zeka platformu olarak sunabilelim diye bu bir senelik süreçte de olgunlaşmayı bekledik. Bu noktaya geliş sürecimizde de zor zamanlar da oldu. Ekibi bir arada tutmak zordu çünkü hepsi çok fazla sayıda iş teklifi alan bir ekipten bahsediyoruz. Biz bu aidiyeti oluşturduk, aile gibi bir yaklaşımda bulunarak ekibi bir arada tutmayı başardık.

İsim belirlemek bizi zorlayan konulardan biri oldu. Yaklaşık son 1-1.5 aydır mesai harcadık. Türkçe bir isim olsun diye öneriler oldu. Fakat biz ülkemizin ihracatına katkıda bulunabilmek amacıyla uluslararası bir seviyeye taşımak istediğimiz için yabancı bir terim üzerinden gitmek istedik. MAIN’de aslında yazılım dünyasında sıkça bilinen ilk yazılım fonksiyonu oluyor. Yapay zekanın da temelde olduğu bir kelime bulmaya çalıştık. Ekip içerisinde fikir tartışmaları yaparak bu karara vardık.

MAINGPT’nin hangi alanlarda kullanılması amaçlanıyor? Bu noktada ileriye dönük küresel hedefler nelerdir?

Dr. Arif Furkan Mendi: Kurumsal ölçekte hareket ettiğimiz için öncelikle kamu kurumlarımızın dönüşümünü sağlamak istiyoruz. MAIN ürünümüz ile birlikte kamu kurumlarında yaygınlaşmak istiyoruz. Fakat bunu başka bir ülkeye götürdüğümüz zaman, o ülkedeki kurumlarım mevzuatlarına uygun hale getirmek bizim için çok zor olmayacak. Bunun için çok rahat bir şekilde farklı ülkelerde de yer bulabilecek bir üründen bahsediyoruz.

MAIN ekibi ağırlıklı olarak gençlerden oluşuyor. Yapay zekaya ilgi duyan gençlere ne demek istersiniz onlara bir mesajınız var mı?

Dr. Arif Furkan Mendi: Yapay zeka ve yeni nesil teknolojiler, yeni mühendislere özellikle çok kıymet katacak teknolojiler. Olabildiğince bu konuları eğilmeleri ve  deneme yapmaları gerekiyor. Biz de HAVELSAN olarak bu alanda tecrübe edinmiş, proje yapmış gençlerle çalışmayı arzu ediyoruz; HAVELSAN’a bekliyoruz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.