SON DAKİKA
Hava Durumu

Kosovalı Bakan Damka, QHA aracılığıyla bağımsızlık mesajı verdi

Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Kosova Cumhuriyeti Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, bağımsızlığının 16. yılını kutlayan Kosova hakkında Kırım Haber Ajansının (QHA) sorularına yanıt verdi.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2024 18:00
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2024 16:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kosovalı Bakan Damka, QHA aracılığıyla bağımsızlık mesajı verdi

Yağmur Filiz Şahin/QHA Ankara

Kosova Cumhuriyeti bu sene 17 Şubat'ta bağımsızlığının 16. yıldönümünü kutladı. Egemenliği için yıllarca mücadele veren ve Sırbistan'ın katliamına maruz kalan Kosova, 1998-1999 Kosova Savaşı'nda 10 binin üzerinde vatandaşını kaybetti. 

KOSOVALI BAKAN FİKRİM DAMKA QHA'YA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Kosova Cumhuriyeti Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Türk Demokratik Partisi (KTDP) Genel Başkanı Fikrim Damka, Kırım Haber Ajansının (QHA) sorularına yanıt verdi. QHA aracılığıyla bağımsızlık mesajı veren Bakan Damka, Kosova Savaşı'nı anlattı. NATO'nun ve Birleşmiş Milletlerin (BM) müdahalesiyle Kosova'daki Sırp ordusunun saldırılarının son bulduğunu vurgulayan Damka, bu süreçten sonra Kosova'nın daha bağımsız ve demokratik bir ülke haline geldiğini ifade etti.

Kosova Savaşı'nın dönüm noktası: Reçak Katliamı

RUSYA, İSPANYA, YUNANİSTAN, SIRBİSTAN, KKTC VE AZERBAYCAN NEDEN KOSOVA'NIN BAĞIMSIZLIĞINI TANIMIYOR?

Damka, "O dönemde yapılan katliamın izlerini hala göebiliyoruz. Hala kayıp insanları arıyoruz, hala toplu mezarlar çıkıyor. Bu, Kosova vatandaşlarımızı katlettiklerinin birer kanıtı. Bu çok acı bir savaştı." diyerek, savaş boyunca yapılan soykırıma işaret etti. Bakan Damka, QHA'nın "Sırbistan, Yunanistan, Rusya, İspanya, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) neden Koosva'yı tanımıyor?" sorusuna verdiği yanıtta Kosova'nın bağımsızlığının kolay elde edilmediğine vurgu yaptı. 120 ülkenin Kosova'yı tanıdığına dikkat çeken Damka, "Bu ülkeler iç dinamiklerinden dolayı Kosova'yı hâlâ tanımadı. İspanya ve KKTC gibi ülkelere kendi pasaportumuzla rahatça girebiliyoruz. Bu ülkelere neden tanımaları gerektiği konusunda kendimizi daha iyi anlatmamız gerekcektir. Lobiciliğimizi artırmamız ve Türk cumhuriyetleri konusunda girişimler yapmamız gerekecektir. Ben inanıyorum ki, bu ülkelerle yapacağımız diplomatik girişimler bizi sonuca götürecektir" yorumunda bulundu.

KOSOVA'DAKİ TÜRKLERİN KONUMU NE DURUMDA?

Kosova'daki Türk nüfusuna da değinen Damka, Türk toplumunun kurucu bir unsur olduğunu vurguladı. Bakan, Türk nüfusunun Arnavut, Boşnak ve Sırplar ile birlikte garantilediği anayasal haklarıyla yaşadığını belirtti. Türklerin bölgede Türkçe eğitimi ve kültürel faaliyetleri rahatlıkla gerçekleştirebildiğini ifade etti. Kosova'nın haklar konusunda demokratik bir ülke olduğuna vurgu yapan Damka, yüzde 90'ı Müslüman olan ülkede 6 farklı etnik grubun saygı çerçevesinde iyi geçinebildiğini aktardı.

"KOSOVA CUMHURİYETİ İLELEBET YAŞAYACAKTIR"

Bakan Damka, 16. yılını dolduran Kosova'nın bağımsızlığına ilişkin mesajında şu ifadelere yer verdi:

"İnanıyorum ki, Kosova Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır. Kosova, hür ve demokratik bir ülke. Toplulukların rahat bir şekilde kendini ifade edebildiği, yaşamını sürdürebildiği, Kosova'nın kalkınmasına yönelik adımlar atabildiği bir ülke. En yakın zamanda Birleşmiş Milletler (BM) üyesi olarak da dünyanın diğer ülkeleriyle birlikte eşit statüde kendine düşen veya hakettiği yeri almış olacaktır."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.