SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar gençleri “Kırım Akşamı”nda bir araya geldi

Genç Kırım Tatar aktivistleri Kiev’de “Qırım Aqşamı” (Kırım Akşamı) etkinliğini düzenledi.

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2016 20:59
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2016 23:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar gençleri “Kırım Akşamı”nda bir araya geldi

Genç Kırım Tatar aktivistleri tarafından Kiev’de düzenlenen Kırım Akşamı etkinliği, Kırım Tatar sembolleri ile süslenen başkentin bir restoranında gerçekleştirildi. Etkinliğe genç sanatçılar ve sivil toplum teşkilatlarının gençlik temsilcileri katıldı. Etkinlik çerçevesinde sahneye çıkan sanatçılar, performanslarıyla Kırım Tatar ve Ukrain halklarının birlik içinde kalması gerektiğini anlatmak istedi.
 
Etkinlik katılımcılarına milli yemeklerin ikram edilmesi sayesinde Kiev’deki Kırım Tatar gençleri bir an için kendilerini vatan Kırım’daymış gibi hissetti.28613Etkinlik organizatörlerinden Arsen Arciosman QHA’ya verdiği demeçte, böyle bir etkinlik düzenleme fikri ve gelecek için planlarını paylaştı.
 
QHA: Böyle bir etkinlik düzenleme fikri nasıl doğdu?
 
Arsen Arciosman: Bu tür etkinlikler düzenlemek yeni doğan bir fikir değil. Sadece böyle bir etkinlik uzun zamandan beri düzenlenmemişti. Evet, Kurban bayramı vesilesiyle etkinlikler düzenlenmişti, Vatan Sesi konseri gerçekleştirilmişti ama konser programı da olan bir arkadaş buluşması şeklinde yapılan türde etkinlik uzun zamandan beri olmamıştı.
 
Her şey, 20 Kasım tarihinde Abdül Cemilov’un evinde yapılan “Dili Neşeli Şekilde Öğrenme Kulübü” etkinliğinde başladı. Etkinlik başarılı bir şekilde gerçekleştirildi, etkinlikten sonra birkaç kişi sohbet etmek amacıyla toplandı ve Kırım Akşamı adlı bu etkinliği düzenleme fikri doğdu. Aynı gün gençlerden ben, İsmail İsmailov ve Abdül Cemilov başta olmak üzere bir organizasyon grubu kuruldu. Hazırlık, sosyal ağlarda bir anket paylaşarak böyle bir etkinliğe talebin olup olmadığının öğrenilmesiyle başladı. Anket sonuçlarına göre insanların bu tür formatta yapılan etkinlikleri özlediğini ve etkinliğin başarılı olacağını anladık. Artık en önemlisi hata yapmamaktı.
 
QHA: Kırım Akşamı’nın amacı nedir?
 
Arsen Arciosman: Daha önce düzenlenen etkinlikleri inceleyerek etkinlik için en önemli unsurlardan birinin maliyet olduğunu anladık, ama bir açıdan da içerikten ödün verilmemesi yani ideal bir meblağ sağlanması gerekiyordu. Etkinlik bu ölçütlere göre düzenlendi: ilaveten 10-20 dakikalık yol parası harcayarak uygun bir maliyete zengin bir sofra elde etmek daha iyiydi. Tabii ki bunu misafirler değerlendirecek ama biz herkesin lezzetli yemeklerimizden yiyip ziyadesiyle doyduklarını ümit ediyorum. “Meraba” restoranı Ernes Ağa’ya bunun için teşekkür ediyorum.
 
Bunun dışında misafirlere kültürümün ve aramızdaki yetenekli insanların çeşitliğini görme imkanını da sağlamak istedik. Etkinliğimize katılan ve çeşitli Kırım Tatar şarkıları icra eden sanatçılar Lilya Bulgakova, Lenara Osmanova ve Aliye Hacabadinova’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz. Etkinliğe ayrıca Cemil Karikov’un grubu da eşlik etti.
 
Zor bir dönemde acılara katlanmak zor ve bu alanda da halkımızın temsilcileri layıkıyla faaliyet gösteriyor. Bekir Mamediyev bu şartlarda en ciddi ve gülmeyen insanların bile gülmekten karınlarının ağrımasına neden oldu. “Badem” dans topluluğunun yöneticisi Elnara Halilova ise Kırım Tatar dansının tüm inciliklerini sergiledi. Minik Melek ise zarifliğin gerçekten halkımızın kanında olduğuna bizleri ikna etti. Melek’in performansı sırasında misafirlerin gözlerinde gurur ve duyarlılık okunuyordu.
 
Fotoğrafçımız Server Ağa Bekirov, misafirlere anında fotoğrafları basma imkanı sağladı, böylece çocuklarını özleyen Kırım’daki anne babalarımızın, nenelerimiz ve dedelerimizin bizi hatırlatan fotoğrafları olacak.
 
QHA: Kırım Akşamı’nın düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi üzerinde düşündünüz mü?
 
Arsen Arciosman: Tabii ki, bu tür akşamların tekrarlanması ve yeni konseptler hazırlamak isteriz. Şimdi aktif şekilde etkinlik ile ilgili geribildirimleri topluyoruz, nelerin iyileştirilebileceğini anlamaya çalışıyoruz. Misafirlerimizin yardımıyla böyle etkinliklerin bizim, Kievli Kırımlıların yaşamının düzenli bir parçası olacağından eminim!
 
Server Bekirov

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.