SON DAKİKA
Hava Durumu

AGİT ve Ukrayna, HRW’nin misket bombası iddiasını yalanladı

Haber Giriş Tarihi: 22.10.2014 13:50
Haber Güncellenme Tarihi: 22.10.2014 13:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AGİT ve Ukrayna, HRW’nin misket bombası iddiasını yalanladı

Avrupa İşbirliği ve Güvenlik Teşkilatı’nın gözetim misyonu, İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (Human Rights Watсh) Ukrayna askerlerinin Donbas’ta misket bombaları kullandığı yönündeki iddialarını yalanladı.

AGİT’in Ukrayna’daki misyon sözcüsü Michael Bociurkiw, “Doğu Ukrayna’da yaklaşık 90 gözetimcimiz var. Böyle bir olay olsaydı biz tespit ederdik. Ama bugüne kadar öyle bir şey olmadı. Mühimmat ve silahlı saldırı ile ilgili tüm bilgiler günlük raporlarımızda yer alıyor. Bugüne kadar raporlarımızda bununla ilgili hiç bir şey yoktu” dedi.

Ukrayna Güvenlik Konseyi de, Ukrayna askerlerinin misket bombası kullanmadığını belirtti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün iddialarını yorumlayan Ukrayna Güvenlik Konseyi sözcüsü Yevgeniy Perebiynis, terörle mücadele operasyonunun düzenlendiği bölgede misket bombalarının sadece Rusya yanlısı teröristler tarafından kullanıldığını ifade etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ise, İnsan Hakları İzleme Örgütü sonuçlarının delillere değil yerel sakinlerin ifadelerine dayandığını kaydetti. Böylece uzmanlar, İnsan Hakları İzleme Örgütü çalışanlarının teröristler tarafından aldatıldığını belirtti.

Daha önce İnsan Hakları İzleme Örgütü, Ukrayna askerlerinin Donbas’ta Ekim ayının başında çok tehlikeli olan ve birçok ülkede yasaklanan misket bombası kullandığını ileri sürdü. İlgili örgütün internet sitesinde, örgüt uzmanlarının bu konuda araştırma yaptığı belirtildi. Sitede yayınlanan raporda, “Saldırıların çoğundan kimin sorumlu olduğunu belirlemenin imkânsız olmasına rağmen kanıtlar, Donetsk’e misket bombaları ile yapılan bazı saldırılardan Ukrayna ordusunun sorumlu olduğunu gösteriyor” şeklinde kaydedildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.