SON DAKİKA
Hava Durumu

Arakanlı Müslümanlara roketatarlı saldırı

Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar'ın Arakan eyaletinde şiddetten kaçan sivillerin üzerine roketatar saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 01.09.2017 10:12
Haber Güncellenme Tarihi: 01.09.2017 10:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Arakanlı Müslümanlara roketatarlı saldırı

Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar'ın Arakan eyaletinde şiddetten kaçan sivillerin üzerine roketatar saldırısı düzenlendiğini, 27 binden fazla Arakanlı Müslüman'ın (Rohinga) Bangladeş'e giriş yaptığını ve 20 binden fazla kişinin ise sınırda bekletildiğini duyurdu.

BM İnsan Hakları Özel Raportörü Yanghee Lee, BM Din ve İnanç Özgürlüğü  Özel Raportörü Ahmed Şahid ve BM Azınlık Sorunları Raportörü Fernand de Varennes'in yaptıkları ortak yazılı açıklamada, "27 binden fazla kişi,  Myanmar'dan Bangladeş'e Cox’s Bazar bölgesinden giriş yaparken 20 binden fazla kişi de sınırda bekletiliyor ve sayı giderek yükseliyor."ifadelerine yer  verildi.

ROKETATARLI SALDIRI DÜZENLENDİ

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yanghee Lee, ülkede askerlerin  ayrım gözetmeksizin Arakanlı Müslümanları öldürdüğü ya da yaraladığını belirterek "Myanmar'dan kaçan Arakanlı Müslümanlara, roketatarlı saldırı düzenlendiğine dair birkaç güvenilir kaynaklardan bilgi geldi. Bölgede gittikçe kötüye giden şiddet çemberi büyük bir endişe oluşturuyor ve bu durumun acil olarak sonlandırılması  gerekir." değerlendirmesinde bulundu.

 Myanmar hükümetine Arakanlı Müslümanların tahliye edilmesine yardım  etme çağrısında bulunan Yanghee Lee, "Yetkililer, şiddetten etkilenen bölgelerde yaşayan sivillerin daha güvenli bölgelere tahliyesinde yardımcı olurken Arakanlı  Müslümanlara ise yardımcı olmuyor."görüşünü aktardı.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.