SON DAKİKA
Hava Durumu

Beşiktaş saldırısı: Teröristlerden biri kadın

İstanbul’da 500 metre arayla bombaları patlatıp 37’si polis 44 kişiyi şehit eden PKK’lı iki teröristin olay yerine Chevrolet marka otomobille birlikte geldiği belirlendi. Teröristlerden birinin kadın olduğu tespit edildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.12.2016 10:28
Haber Güncellenme Tarihi: 13.12.2016 10:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Beşiktaş saldırısı: Teröristlerden biri kadın

Türkiye'yi yasa boğan Beşiktaş’taki hain terör saldırısıyla ilgili soruşturma titizlikle sürdürülüyor. Emniyet yetkilileri, olaya ilişkin her detayı en ince ayrıntısına kadar inceliyor.

Polis, patlamanın ardından olay yerinin 90 metre uzağında bulunan aracın motor numarasından yola çıkarak, aracın siyah renkli, 34 plakalı Chevrolet Aveo olduğunu belirledi. Aracın tescil bilgilerinden yola çıkan polis, 9 Kasım 2016 tarihinde aracın Büyükçekmece’de satın alındığını belirledi. Otomobilin patlamadan 4 gün önce de Kartal’da bir noterde ikinci satışının gerçekleştiğini tespit etti. Gözaltındaki 13 kişi arasında aracın satışında ismi geçen kişilerin olduğu da belirtildi.

Hürriyet’in haberine göre, incelemede aracın olay günü E-5-Topkapı güzergâhından Mecidiyeköy’e geldiği belirlendi. Aracın olay yerine de saat 22.27 sırasında Gümüşsuyu İstanbul Teknik Üniversitesi’nin önünden geçerek patlama yerine ulaştığı saptandı. İki bombacının da bomba yerleştirilen Chevrolet marka araçla olay yerine geldikleri ortaya çıktı.

Üzerinde intihar yeleği olan teröristin, araçtan indikten sonra Maçka Parkı’na yürüdüğü belirlendi. İki teröristin hedefi, maç sonrasında stadyumdan ayrılmak için polislerin toplandığı iki yerdi. Ancak intihar bombacısı, Maçka Parkı’ndaki çevik kuvvet toplanma yerine ulaşmadan polisler tarafından engellendi. Maçka Parkı’ndaki kayıplar, teröristin etrafını saran kahraman polislerdi. Yetkililer, teröristin bombayı toplanma yerinde patlatması halinde şehit sayısının fazla olabileceğine dikkat çektiler.

Araştırmada patlamada kullanılan araçta çifte ateşleme düzeneğine ulaşıldı. Araçtaki ve canlı bombanın üzerindeki bombaya hem manuel hem de uzaktan kumandayla patlama düzeneği kurulduğu belirlendi. Bu da olay yerine yakın bölgede 3’üncü veya 4’üncü kişilerin de bulunduğu, gözcülük yaptıkları şeklinde değerlendirildi.

Teröristlerden biri kadın

İstanbul Beşiktaş'taki hain saldırıyı gerçekleştiren teröristlerle ilgili yeni görüntülere ulaşıldı. Bağcılar'dan önce Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü binasının önünden geçen teröristler yüksek güvenlik tedbirleri nedeniyle hedef değiştirdi. Beşiktaş'a yönelen biri kadın iki terörist saldırıyı Vodafone Arena Stadı'nın yanında gerçekleştirdi. Kadın teröristin dikkat çekmemek için başörtü taktığı ve aracı onun patlattığı belirlenirken erkek teröristin de Maçka Parkı'nda polislerin etrafını sardıktan sonra üzerindeki bombayı patlattığı tespit edildi. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.