SON DAKİKA
Hava Durumu

Bir günde 1000’den fazla terörist yok edildi

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2014 09:31
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2014 08:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bir günde 1000’den fazla terörist yok edildi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'nun ülkenin doğu bölgelerinde terörle mücadele operasyonunu yenilemesinden sonra milli muhafızlar ve Silahlı Kuvvetler hemen hücuma geçti.

Ukrayna İçişleri Bakan Danışmanı Zoryan Şkiryak, 1 Haziran’da binden fazla teröristin yok edildiğini bildirdi. Terörle mücadele operasyonunun gidişatını anlatan Zoryan Şkiryak, kişisel Facebook sayfasında, “Donetsk ve Lugansk bölgelerinde stratejik önem taşıyan birkaç şehir Rusyalı paralı askerlerden kurtarıldı ve Dovjanskiy sınır kontrol noktası kontrol altına alındı” diye yazdı.

Güçlü lokal darbeler sonucunda binden fazla teröristin yok edildiğini bildiren Şkiryak, “Ayrılıkçılar silahları bırakmaya hazır. Onlar Rusya’ya geçiş koridoru ya da ağır suç işlemeyenler için genel af garantisi istiyor” diye kaydetti.

Rusya yanlısı teröristler pes ediyor

Terörle mücadele operasyonunun yeniden başladığı ilk günde ciddi zarara uğrayan teröristler ateşkesi yenilemeye hazır olduğunu açıkladı. ‘Donetsk Halk Cumhuriyeti’ terör örgütünün üyesi Aleksandr Boroday, ateşkes konusunda müzakerelere devam etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Aleksandr Boroday, “Karşı tarafın hazır olması durumunda ‘Donetsk Halk Cumhuriyeti’ ateşkes konusunda müzakerelere devam etmeye hazır. Biz, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı'nın ve AGİT’in görüşlerini dikkate alıyoruz” dedi.

Müzakerelerin tarihinin henüz belli olmadığını söyleyen Boroday, “Tarih henüz belli değil, çünkü görüşme yeri konusunda anlaşma yok. Ateşkes rejiminin olmaması durumunda istişare grubu Donetsk’e gelmek konusunda endişe duyuyor. Fakat biz istişare grubunun güvenliğini sağlayacağız” dedi.

Ukrayna Savunma Bakan Vekili: son paralı asker toprağımızı terk edene kadar terörle mücadele operasyonu devam edecek

Ukrayna Savunma Bakan Vekili Mihail Koval, karşı tarafın Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Barış Planı'nı kabul etmesi durumunda terörle mücadele operasyonun sona ermesinin mümkün olacağını belirtti.

Mihail Koval, “Son paralı asker toprağımızı terk ettikten sonra terörle mücadele operasyonu bitecek. Bunun en kısa sürede olması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Biz, asker olarak, görevimizi yerine getiriyoruz. Fakat düşmanlarımız Cumhurbaşkanı’mızın belirlediği şartları kabul ederse, eminim ki, çok kısa sürede barışa kavuşacağız” dedi.

Lugansk havaalanın çevresi mayınlandı

Ukrayna İçişleri Bakan Danışmanı Anton Geraşçenko, Lugansk havaalanı kontrolünün Ukraynalı askerlerin elinde olduğunu, fakat ona giden tüm yolların teröristlerce mayınlandığını açıkladı.

Anton Geraşçenko, Lugansk havalimanına ulaşımın kesildiğini ve Rusya yanlısı teröristlerin Ukrayna ordusuna ait İL-76 tipi uçağını düşürmesinden sonra bu havaalanına uçakların inme imkânının olmadığını belirtti.

Geraşçenko, “Askerlerimiz havaalanında direniyor ve onların teslim olmayacağından eminim. Ama havaalanına giden tüm yollar mayınlandı. Havaalanının dış dünya ile bağlantısı kesildi” dedi.

‘Bu şartlarda havaalanını korumaya gerek var mı?’ sorusuna Ukrayna milletvekili Yuriy Sırotyuk, “Havalimanını teslim edersek, Kırım’da olduğu gibi oraya da Rusya’nın büyük askeri uçakları inecek” diye cevap verdi.

Güvenlik Konseyi Sekreteri: Rusya her an Ukrayna’ya saldırabilir

Ukrayna Güvenlik Konseyi Sekreteri Andrey Parubiy, Rusya’nın her an Ukrayna’ya saldırabileceğini söyledi.

Andrey Parubiy, “Rusya direkt kendi ordusu ile saldırabilir. Bu saldırı her an, her gece meydana gelebilir. Fakat biz toprağımızı, ülkemizi, insanlarımızı Rusyalı teröristlerden ve çapulcularından savunmalıyız” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.