SON DAKİKA
Hava Durumu

Çiygöz: ''Basının verdiği bilgiler gerçekleri yansıtmıyor''

Haber Giriş Tarihi: 01.08.2012 12:55
Haber Güncellenme Tarihi: 01.08.2012 12:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çiygöz: ''Basının verdiği bilgiler gerçekleri yansıtmıyor''
Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun talimatı ile su baskını meydana gelen Rusya’nın Krımsk şehrini ziyaret eden KTMM heyetinin başkanı Ahtem Çiygöz, yaşanan trajedi konusunda bilgi verdi.

KTMM Başkan Yardımcısı Çiygöz, 31 Temmuzda Akmescit’te düzenlediği basın toplantısında Krımsk ziyareti sırasında gördükleri gerçeklerin Rus basınında yer alan bilgilerden farklı olduğunu kaydetti. Çiygöz, 14 yıl Krımskta yaşadığını belirterek “Krımsk bölgesi, Kırım’a dönüşten önce çok sayıda Kırım Tatarının yaşadığı yerdi. Orada şu anda da birçok Kırım Tatar ailesi yaşıyor. Biz, onların nasıl zarar gördüğünü öğrenmek ve olanları kendi gözlerimizle görmek için oraya gittik. Biz Krımsk’a akşam saatlerinde geldik ve facianın, dehşetin ne olduğunu kendi gözümüzle gördük. Şehrin büyük kısmını su basmıştı. Gerçek ile o anda baskının yoğun yağışlar sonucunda meydana geldiği, ölü sayısının 170 kişi olduğu yönünde basında verilen bilgiler arasında hiçbir bağlantı yoktu. Biz, bu facianın basında anlatıldığından daha büyük olduğunu anladık.” dedi.

Çiygöz, Krımsk’ta binlerce insanın öldüğünü kaydetti. Çiygöz, “Hükümet, facianın ilk gününde açıklanan ölenler sayısı ile ilgili hep aynı rakamı söylüyor. Biz ise ölen yakınlarını frigolarda (donduruculu kamyonlarda) bulan insanlarla görüştük. Morglar tıklım tıklım doluydu, ölenler frigolara doldurulmuştu! Bir bayan, kendi annesini frigoda bulup küpelerinden tanıdı. Ölen kadının ayağında, üzerinde 386 sayısının yazıldığı etiket vardı. 600 mezar kazılmıştı ve hala kazılmaya devam ediyor! Binlerce insan hastanelerde yatıyor.”

Krımsk’ı ziyaret eden KTMM heyetinin içinde yer alan Bahçesaray Belediye Başkan Yardımcısı Ali Abdullayev, şöyle konuştu: “Ben, kocasını kaybeden bir kadınla konuştum. Bu kadın kocasını aradı. Cesedi teşhis etmek zor, çünkü ceset diğer eşyalarla birlikte sürüklendi, ağaçlara, duvarlara, taşlara çarptı. Bunun sonucunda cesetler tanınmaz hale geliyor. Bu kadın, kocasını aradığı sırada daha 300 cesedin frigo ile getirildiğini söyledi.”

Ahtem Çiygöz, Rusya yönetimin gerçekleri gizlediğini belirtirken, gerçeklerin gizlenmesinin sebebini şöyle izah etti: “Neden rakamlar gizleniyor? Demokrasinin olmadığı bir ülkede meydana gelen bu tip facialar, gerçekler halkın ayaklanmasına yol açacak şekilde bir korku meydana getirir.” dedi.

Çiygöz, su baskınının asıl sebebinin, Rusya yönetiminin açıkladığı gibi yoğun yağışların değil, baraj gölünden su boşaltılması olduğunu öne sürdü. Çiygöz, “Su baskının yağışlar sonucunda meydana geldiğini duyduğum zaman çok şüphelendim. Sonra biz, olay tanıklarından su çekildikten sonra nasıl balık topladığını duyduk. Şehrin üst kısmında en az 3 büyük baraj gölü var. Ben bu facianın suyun boşaltılmasından dolayı kaynaklandığı kanaatindeyim. Su boşaltanlar, suyun nereye gideceğini biliyordu. Çünkü su başka şekilde gidemez. Orası yayla, iki taraftan dağ var, suyun Krımsk’a gitmesi kaçınılmaz.” dedi.

Ahtem Çiygöz, şehirde 15 bin hayvan leşinin toplandığını belirterek sıcak havada Krımsk’ta salgın hastalıkların meydana gelebileceğini dile getirdi.

Krımsk’ta 6-7 Temmuz günlerini bağlayan gece su baskını meydana geldi. Şehir yönetimi, halkı facia konusunda uyarmadı. Bundan dolayı Krımsk Belediye Başkanı Vladimir Ulanovskiy ve Krımsk Bölge Belediyesi Başkanı Vasiliy Krutko, insan ölümüne yol açan görevini ihmal etme suçundan tutuklandı.

Çiygöz, “Bugün Belediye Başkanı, yerel idare başkanı görevden alındı. Bu facia konusunda halk nasıl uyarılmaz? İnsan hayatının değeri kapiklerle ölçülüyor. Senin yerine, sana zamanında bilgi verip hayatını kurtarma şansını verme ya da çocuklarıyla birlikte gece bu durumda kalma konusunda karar veriliyor. O anda insan hayatlarına tükürülmüşmüş gibi düşünce aklıma geldi.” dedi.

Mavile Abkerimova, Osman Bayramaliyev
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.