SON DAKİKA
Hava Durumu

DAEŞ sivilleri vuruyor: Yerlerinden edilen sivil sayısı 125 bin

Musul ve Kerkük'te 125 bin kişinin yerlerinden edildiği aktarılırken, terör örgütü DAEŞ'in sivillere yönelik terör saldırıları da devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 21.12.2016 20:09
Haber Güncellenme Tarihi: 21.12.2016 20:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
DAEŞ sivilleri vuruyor: Yerlerinden edilen sivil sayısı 125 bin

Musul ve Kerkük'te 125 bin kişinin yerlerinden edildiği aktarılırken, terör örgütü DAEŞ'in sivillere yönelik terör saldırıları da devam ediyor.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Casım el-Caf tarafından Bağdat'taki bakanlık binasında düzenlenen basın toplantısında, "Musul ve Kerkük'e bağlı Havice'den yerinden edilenlerin sayısı 125 bine ulaştı. Bunların bir kısmı çadır kamplara yerleştirildi. Bir bölümü de kendi isteği üzerine başka yerlere gitti." açıklaması yapıldı.

Musul'daki operasyonlar neticesinde 2 bin kişinin evlerini terk ettiğini bir kısmının ise geri döndüğünü ifade eden Caf, "Son 2 gün içinde 20 bin kişi geri döndü. Geçen 2 ay içinde ise bir buçuk milyon insan kurtarılan bölgelerdeki evlerine yerleşti. Musul operasyonundan dolayı 500 bin kişinin yerinden edileceğini öngörüyoruz. Musul'dan kaçan bazı siviller, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile yapılan koordinasyon sonucu Ulaştırma Bakanlığı'nın tahsis ettiği otobüslerle Suriye'deki Hol kampına yerleştirilmişti. Sabaha karşı Hol Kampı'ndan gelen bin 400 kişi IKBY'ye giriş yaptı. Bunlar, bugün Selahaddin'e bağlı Alem'deki kamplara yerleştirilecek" diye konuştu.

Iraklı Bakan Caf, Musul'daki operasyonlardan dolayı yurtdışına göç edenlerin sayısı hakkında bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, yerlerinden edilen insanlarla ilgili olarak Birleşmiş Milletler'den daha fazla yardım talebinde bulundu.

Bu göç hareketinde DAEŞ başta olmak üzere çeşitli terör örgütlerinin sivilleri hedef alan saldırılarının etkisi söz konusu.

En son Irak'ın Musul kentinde terör örgütü DAEŞ'in düzenlediği havan bombardımanında 10 sivilin öldüğü, 34 sivilin yaralandığı bildirildi. Yaralıların hastanelere ulaştırıldığı ancak sahra hastanesindeki imkanların tedavi için yetersiz kaldığı belirtildiğinden bir kısmının Erbil'e nakledildiği belirtildi.

Koalisyon güçlerinin hava desteğiyle Irak Silahlı Kuvvetleri'nin 17 Ekim'de başlatılan Musul operasyonunda şimdilik (21 Aralık) şehrin doğusunda hızlı ilerleme kaydettiği, güney ve kuzey kesimlerinde DAEŞ saldırılarının bu ilerleyişe engel olduğu biliniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.