SON DAKİKA
Hava Durumu

Hastanın ağzından 232 diş çıkarıldı

Hindistan'da şiddetli ağrı şikâyetiyle dişçiye giden gencin ağzından 6 saat süren operasyonla tam 232 küçük diş çıkarıldı.

Haber Giriş Tarihi: 23.07.2014 14:35
Haber Güncellenme Tarihi: 23.07.2014 13:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hastanın ağzından 232 diş çıkarıldı

Mumbai'de yaşanan ve dünya dişçilik tarihine geçecek olay, Maharashtrayan eyaletinin Buldhana bölgesinde yaşayan 17 yaşındaki Ashik Gavai'nin sağ alt çenesindeki ağrı üzerine ailesi tarafından doktora götürülmesiyle başladı.

Sir Jamsetjee Jeejebhoy Hastanesi diş hekimlerinden Sunanda Dhivare, gencin sağ alt çenesinde gördükleri büyük şişlik nedeniyle testler yaptıklarını belirterek, ''Ashik'in sağ alt çene bölümündeki öğütücü dişlerin yanında anormal bir büyüme gördük. Bunun üzerinde genci ameliyata aldık'' dedi.

Dhivare, ameliyata başladıklarında daha önce hiç görmedikleri bir durumla karşılaştıklarını, gencin sağ alt çenedeki öğütücü dişlerinin dibinde ''misket boyutunda dişlerle'' karşılaştıklarını söyledi. Doktorlar 6 saat süren ameliyatta Ashik Gavai'ın ağzından 232 küçük diş çıkardı.

Doktor Dhivare ve operasyona katılan doktorların, dişçilik tarihi açısından önemli gördükleri bu operasyon için Guinness Rekorlar Kitabı'na başvurmayı düşündükleri belirtildi.

Gencin dişindeki rahatsızlığın, bir tür kompleks diş tümörü olarak adlandırılan ''odontoma'' olduğu bildirildi. Bu hastalık kişinin yemekleri öğütmesinde ve yutkunmasında ciddi zorluklara neden oluyor.

KAYNAK: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.