SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler, Kırım Tatarlarının avukatlarına baskıya devam ediyor

Kırım Tatar avukatlar Emil Kurbedinov ve Edem Semedlâyev, Kırım’dan Kiev’e çıkış yaptıkları sırada Rus sınır muhafızları tarafından gözaltına alındılar.

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2016 09:37
Haber Güncellenme Tarihi: 01.12.2016 09:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler, Kırım Tatarlarının avukatlarına baskıya devam ediyor

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin çeşitli bahanelerle Kırım’ın yerli halkına karşı açtığı davada Kırım Tatarlarının haklarını savunan avukatlar Emil Kurbedinov ve Edem Semedlâyev, yarımadadan Kiev’e çıkış yaptıkları sırada Rus sınır görevlileri tarafından gözaltına alındılar.

Konuyla ilgili Facebook sayfasında açıklama yapan avukat Edem Semedlâyev, “Meslektaşım Emil Kurbedinov ile beni bir buçuk saat boyunca Rus sınırında tutup sırayla sorguladıktan sonra bıraktılar. Her zaman olduğu gibi niye olduğumuz yerde sorgulanmadığımızla ilgili soruya kuralların değişmediğini sadece durumun değiştiğini söylediler” şeklinde paylaşımda bulundu.

Rus sınır görevlileri, 2016 yılının Eylül ayında da işgal altındaki Kırım ile Ukrayna’nın ana kısmı arasında bulunan idari sınırda belli olmayan sebeplerle AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) konferansına katılmak üzere Kırım’dan çıkış yapmakta olan Kırım Tatar avukatlar Emil Kurbedinov ve Edem Semedlâyev’i gözaltına alarak bir saat devamında sorgulamıştı.

27 Kasım tarihinde Rusya’nın Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB), Kiev’de düzenlenen konserden sonra yarımadaya dönmekte olan Kırım Tatar sanatçıları Kırım idari sınırında gözaltına aldığı bildirilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.