SON DAKİKA
Hava Durumu

Kiev'de Türkmenistanlı kız öğrenci intihar etti, soruşturma başlatıldı

18 yaşındaki Türkmenistanlı bir üniversite öğrencisinin Dnipro nehri üzerinden geçen Paton Köprüsü’nden atlayarak intihar ettiği belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2018 16:19
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2018 16:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kiev'de Türkmenistanlı kız öğrenci intihar etti, soruşturma başlatıldı

Kiev’de, Türkmenistan’dan Ukrayna’ya üniversite eğitimi için gelen Özbek asıllı bir genç kızın intihar ettiği bildirildi.

Bogomolets Tıp Üniversitesinde okuyan Mukaddas Nasırlayeva’nın söz konusu eğitim kurumu yönetimi ile yaşanan bir anlaşmazlık sonucu kendi hayatına son vermiş olabileceği ileri sürüldü.

Kiev Savcılığı, genç kızın 30 Ocak günü, ünivesiteden çıktığını ama evine gitmediğini bildirirdi. 31 Ocak günü Ukrayna Ceza Kanununun 115. maddesinin 1. fıkrası (kasten adam öldürme) uyarınca dava açıldığı belirtilirken, yapılan soruşturma sırasında kızın kaybolduğu gün Kiev’deki Paton köprüsünden atladığının tespit edildiği belirtildi.

Genç kızın ailesini temsilen Türkmenistan diasporasından Rovşanbek Rozmetov, üniversite yönetiminin Türkmenistan vatandaşı olan genç kızın Ukrayna’da oturma izninin uzatılması için gereken evrakları zamanında Göç Servisi’ne teslim etmediğini ve bu konuda kendisine yardımcı olmak istemediğini belirtti.

Rozmetov, konuyla ilgili Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, “Mukaddas’ın kaybolmasından bir hafta önce Türkmenistan Büyükelçiliği, ondan (Mukaddas) fakülte dekanı tarafından imzalanan oturma izninin çözümünde yardımcı olunması talebi içeren bir dilekçe getirmesini istedi.  Bogomolets Tıp Üniversitesinin yabancı öğrencilerden sorumlu Dekan Yardımcısı Tatyana Timohina dilekçeyi okumadan yırttı ve hiçbir şeyi imzalamayacağını söyleyerek Mukaddas’a geri verdi. Büyük olasılıkla Timohina diğer öğrencilerden beklediği gibi Mukaddas’tan da sadece dilekçe değil verdiği hizmet için teşekkür bekliyordu. Ağlayan Mukaddas’ı aynı okulda 2. sınıf öğrencisi olan kuzeni bekliyordu. Mukaddas’ın ailesi sorundan haberdardı ve oturma izninin uzatılmaması durumunda okuldan atılabileceğini biliyorlardı, bu nedenle Ukrayna’ya giriş-çıkış yapmasını istediler. Türkmenistan’ın Ukrayna Büyükelçiliği Mukaddas’ın Ukrayna’yı terk etmesini gerektirmeyecek bir çözüm önerdi. Üniversiteden mektup getirilecek ve Ukrayna’da bulunma rejiminin ihlali için para cezası ödenecekti. Fakat Bogomolets Üniversitesi yabancı öğrencilerden sorumlu dekanlığı bunun için hiçbir şey yapmak istemedi.” dedi.

Rozmetov, üniversite yönetimi ile yapılan görüşme sonrası  intihar eden kızın cesedini nehirde arama çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Öte yandan intihar eden Mukaddas’ın eğitim gördüğü üniversite yönetimi, bugün, 19 Şubat’ta bir açıklama yayınlayarak, vize süresi 17 Aralık 2017 tarihinde dolan genç kız ile yapılan sözleşmenin feshedilmesinin kendisine 18 Ocak 2018 tarihinde bildirildiğini ileri sürdü.

Rovşanbek Rozmetov, üniversite yönetiminin sorundan kaçmak için geri tarihli bir kararla Mukaddas’ı okuldan attığını iddia etti.

Kiev Savcılığı basın merkezi, Kiev’deki 9 No’lu Savcılığın Ukrayna Ceza Kanununun 120. Maddesinin 1. Fıkrası uyarınca intihara teşvik suçundan soruşturma başlattığını belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.