SON DAKİKA
Hava Durumu

Musul'da 132 bin sivil yerinden oldu

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Casım el-Caf tarafından çoğunluğu kentin doğu kesimlerinden olmak üzere, Musul'dan kaçan sivillerin sayısının 132 bine ulaştığı açıklaması yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2016 15:39
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2016 15:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Musul'da 132 bin sivil yerinden oldu

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Casım el-Caf tarafından çoğunluğu kentin doğu kesimlerinden olmak üzere, Musul'dan kaçan sivillerin sayısının 132 bine ulaştığı açıklaması yapıldı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Musul'un kurtarılmasına yönelik operasyon nedeniyle evlerini terk ederek sığınmacı durumuna düşen sivillerin sayısı ve yeni göç dalgasına ilişkin açıklamalarda bulunan el-Caf, Irak merkezi hükümeti, Birleşmiş Milletler (BM) ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından Musul'un güvenli çevre bölgelerinde kurulan kamplara sürekli lojistik destek temin edildiğini söyledi. Kampların içerisinde şu ana kadar herhangi bir güvenik sorunuyla karşılaşmadıklarını da anlattı.

Iraklı Bakan konuyla ilgili olarak, "Operasyon başlamadan önce tahminlerimiz yaklaşık 500 bin sivilin kenti terk edeceği yönündeydi. Şu ana kadar bu sayının sadece yüzde 25'i evlerini terk etti. Önümüzdeki süreçte çatışmaların şiddetlenmesi halinde 350 bin sivilin iç göçmen olma ihtimali var. Elbette bu bir tahmindir. Bu sayı askeri operasyonun gidişatına göre değişebilir. DAEŞ, Musul kent merkezinin çoğunluğunu elinde tutmaya devam ediyor. Bunun yanında Telafer, Baac ve El-Hazar ilçeleri de örgütün elinde. Söz konusu bölgelere yapılacak muhtemel bir operasyonda, sığınmacı sayının artması mümkün." açıklamasında bulundu.

"Irak'ta iki buçuk yıl içinde 4 milyon sivil iç göçmen statüsüne düştü." diyen Caf, bunlardan yaklaşık bir buçuk milyonunun daha sonra kurtarılan bölgelerdeki evlerine döndüğünü belirtti.

 

Musul'da halk pazarı vuruldu

Musul'un 140 kilometre batısındaki  Baac beldesinde bulunan bir halk pazarına bugün 26 Aralık'ta hava saldırısı düzenlendiği duyuruldu. Saldırı sonucunda aralarında çocukların da bulunduğu 20 sivilin öldüğü, 55 sivilin yaralandığı bildirildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.